Zeman sponzory nezveřejňuje. Jeho vyzyvatelé v boji o Hrad ano

Zatímco prezident Miloš Zeman transparentní účet dosud nezaložil, dva další favorité volby, Jiří Drahoš a Michal Horáček, se sponzory chlubí.

Prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš. foto: Lidovky.cz

Prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš.

Na účtu Jiřího Drahoše přistálo koncem června 100 tisíc korun. K částce byl připojen vzkaz: „Václav Pačes drží palce.“ Známý biochemik a Drahošův předchůdce v čele Akademie věd ukázal, komu přeje v závodě, jehož cílem je Pražský hrad. To, že při sobě respektovaní vědci drží, bychom asi nevěděli, kdyby se Drahoš po oznámení kandidatury nerozhodl zřídit si transparentní konto. Tam jsou vidět všechny peněžní toky spjaté s jeho snahou uspět v prezidentské volbě. Tedy i dary od příznivců a výdaje pro firmu Whenever, jež zajišťuje kampaň.

Ještě průhlednější financování zvolil druhý uchazeč o nejvyšší politický post v ČR Michal Horáček: kampaň si hradí ze svého. „Jsem nezávislý, nikomu nejsem zavázán. Čitelnost je od začátku základem mé kampaně,“ řekl LN Horáček. Jako fyzická osoba bez IČO ovšem narážel na potíže s placením dopravy či mítinků, takže v květnu založil nový spolek Máme na víc, jehož cílem je propagace kandidáta. Díky výpisům z konta lze dohledat i to, kolik vydal za kurýry, web či poradce. „Výdaje přece nejde popsat jen jako ,provoz kampaně‘,“ řekl Horáček v rozhovoru LN.

Prezident jede „postaru“

A jak je na tom třetí muž ze skupiny aktuálních favoritů? Prezident Miloš Zeman žádný transparentní účet nezaložil. O jeho finančních tocích veřejnost nemá přehled. Je faktem, že tím neporušuje zákon – dělá, co smí. Vymyká se však moderním standardům, které se do české politiky snaží zavést noví, původem nepolitičtí kandidáti.

O Zemanových finančních tocích veřejnost nemá přehled. Je faktem, že tím neporušuje zákon – dělá, co smí. Vymyká se však moderním standardům.

První přímo zvolený prezident ČR čeká až na dobu, kdy pro něj dobrovolníci nasbírají potřebný počet padesáti tisíc podpisů. „V současnosti není zřízen volební tým pro prezidentskou kampaň. Vaše otázka bude relevantní, jakmile ministerstvo vnitra vydá příslušné rozhodnutí, že pan Miloš Zeman splňuje zákonné podmínky pro kandidaturu na prezidenta,“ říká Barbora Filípková, členka petiční skupiny Zeman znovu a ředitelka kanceláře Strany práv občanů (SPO), jež je natěsno spojena s pánem Hradu. Horáček i Drahoš naopak svá speciální konta založili, když oznamovali úmysl zabojovat o Hrad.

Prezidentští adepti se zatím nemusejí obávat ani kontrol z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Mají čas na doladění.

„Jsme teď pohlceni kontrolou kampaní před volbami do Poslanecké sněmovny a stanoviska k prezidentské volbě začneme teprve hledat v diskusi na kolegiu, proto bych teď nechtěl nic předjímat. Politický život si začne hledat cestu novými pravidly pro prezidentskou volbu až na podzim a my na to budeme určitě reagovat,“ sdělil LN Jiří Navrátil, člen vedení příslušného (a početně skromného) úřadu. Zákonnou povinnost zřídit si transparentní účet budou mít uchazeči o hradní post až poté, co bude napevno vyhlášen termín volby hlavy státu. Do té doby je pouze na nich, jestli důkladnější veřejnou kontrolu nad svými financemi připustí. Nový dohližitelský úřad jim nicméně radí, aby se pro větší průhlednost rozhodli raději dříve, nejlépe už v době, kdy teprve sbírají podpisy pod kandidátské listiny; bude to tak prý pro ně výhodnější.

„Pro transparentnost vašich příjmů a výdajů do doby, než zahájíte vlastní přípravu a následnou realizaci volební kampaně, by bylo vhodné si založit transparentní účet, tak jak to dělají ostatní před oficiálním startem kampaně známí uchazeči. Tím odlišíte náklady na volební kampaň, které jsou ze zákona ohraničeny limity výdajů, a výdaje spojené se sbíráním podpisů,“ radí úřad uchazečům o prezidentský post v otázkách a odpovědích na svém webu.

Od plných náměstí se držte zpátky

Zajímavou taktiku sběru podpisů zvolil tým, který pracuje pro Miloše Zemana. Když oznamoval úmysl obhajovat mandát, současný prezident vyhlásil, že nepovede žádnou oficiální předvolební kampaň. Zároveň ale z titulu své funkce pravidelně objíždí kraje a města České republiky. Kritici proto poukazují na to, že Zeman v podstatě dělá kampaň, jenže za peníze daňových poplatníků.

„Naše petiční akce probíhá v souladu s jeho (Zemanovým) prohlášením, a proto si nepřejeme spojovat prezidentské návštěvy krajů se sběrem podpisů pod petici.“

Aby se podobnému nařčení vyhnuli, mají sběratelé podpisů ze Zemanova týmu znovu jednoznačný „befel“: vyhnout se všem plným náměstím, kde prezident zrovna vystupuje nebo se chystá pronést řeč. „Naše petiční akce probíhá v souladu s jeho (Zemanovým) prohlášením, a proto si nepřejeme spojovat prezidentské návštěvy krajů se sběrem podpisů pod petici,“ vysvětluje členka petiční skupiny Barbora Filípková.

Zemanův tým překvapila vstřícnost Pražanů

Potřebných padesát tisíc podpisů jako první získal textař Michal Horáček. Profesor Jiří Drahoš koncem června hlásil dosažení hranice třiceti tisíc. Zemanův tým přesné součty zatím nemá.

„K dnešnímu dni máme v naší kanceláři 3618 petičních archů a přibližně 900 jich evidujeme v terénu. Pro korektnost uvádíme, že petiční archy jsou vyplněny různě. Od plného počtu deseti podpisů až po jeden podpis na jeden arch,“ dodává Filípková.

Současný prezident rád opakuje, že není favoritem „pražské kavárny“, za jeho voličskou oporu jsou považováni spíše lidé na venkově, zejména na Vysočině, Ústecku či Zlínsku. V této souvislosti byl jeho tým překvapen zájmem Pražanů podepsat mu kandidátskou petici.

Článěk vyšel v Lidových novinách dne 7. července 2017.

Počet příspěvků: 1, poslední 26.7.2017 07:09 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.