Zeman jmenuje Babiše premiérem bez ohledu na referendum ČSSD

Prezident Miloš Zeman v projevu ve středu 23. května na pravidelném Žofínském fóru v Praze prohlásil, že ať dopadne referendum ČSSD jakkoli, dodrží svůj slib a podruhé jmenuje Andreje Babiše předsedou vlády. Trváním na Babišovi v roli premiéra prezident mimo jiné ukázal, že nadále existuje mocenský pakt Hradu a centrály hnutí ANO.

Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. | foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA
Projev českého prezidenta, Miloše Zemana.

Prezidentu Miloši Zemanovi nezáleží na tom, jak dopadne vnitrostranické referendum ČSSD o vstupu do vlády. Bez ohledu na jeho výsledek totiž i podruhé jmenuje premiérem předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Zeman to řekl při svém vystoupení ve středu 23. května na pravidelném Žofínském fóru v Praze. Sociální demokraté v současnosti rozhodují, zda s Babišovým subjektem vstoupí do menšinové koalice, které by ke vzniku pomohly hlasy komunistických poslanců.

Předseda ČSSD Jan Hamáček si vstup do vlády přeje, ve straně však existuje i poměrně silné křídlo, jež je proti takové spolupráci. Všeobecně se tak očekává velice těsný výsledek. Výstup z referenda bude znám po 14. červnu. Prezident však dal najevo, že ať dopadne jakkoli, bude postupovat stejně. „Chci jasně konstatovat, že dodržím svůj slib a podruhé jmenuji – a to bez ohledu na výsledek referenda – Andreje Babiše předsedou vlády,“ řekl Zeman.

Dvě odmítnutí

Šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka Zemanovo prohlášení nepřekvapilo. Hlava státu prý mu už dříve řekla, že se k takovému kroku chystá. „Jeho výrok chápu jako potvrzení tohoto předchozího vyjádření,“ reagoval předseda ČSSD. Naopak ze strany pravicových stran ODS či TOP 09 se na Zemana snesla kritika. Podle nich je spoluzodpovědný za dlouhodobý pat při sestavování vlády.

Prezident odmítl možnost, že by v případě dalšího krachu jednání o vládě sáhl k vyhlášení předčasných voleb. Distancoval se též od informací, že by mohl prosadit vznik „úřednického“ kabinetu, v jehož čele by stál šéf ČEZ Daniel Beneš.

„Prezident je připraven dát Andreji Babišovi další bianco šek a znovu ho jmenovat premiérem. Je to ze strany Miloše Zemana zavírání očí před politickou krizí a rezignace na hledání řešení, které by ukončilo vládnutí bez důvěry,“ opřel se do hlavy státu na Twitteru poslanec ODS Jan Skopeček. Prezident odmítl možnost, že by v případě dalšího krachu jednání o vládě sáhl k vyhlášení předčasných voleb.

Takové řešení před časem připustil Babiš. Opakování cesty občanů k urnám je ale podle Zemana urážkou voličů. Distancoval se též od informací, že by mohl prosadit vznik „úřednického“ kabinetu, v jehož čele by stál šéf ČEZ Daniel Beneš. O možnosti vytvoření nestranického kabinetu v čele s šéfem energetického gigantu ČEZ Danielem Benešem napsaly LN. Má jít o hradní plán B pro případ, že krachnou rozhovory o vládě mezi ANO, ČSSD a KSČM.

Zpráva o této variantě kolovala dokonce i v okolí předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka a jeho vyjednávacího týmu. Zdroj LN blízký prezidentovi pak naznačoval, že je Zeman značně nervózní z protahovaných jednání, která ani půl roku po volbách doposud nevyprodukovala funkční kabinet s důvěrou Poslanecké sněmovny. Nyní dal ale Zeman jasně najevo, že preferuje variantu vlády s Andrejem Babišem v čele. Stále věří, že se povede sestavit do prázdnin. Její tvorba se může zdržet o týden až dva kvůli referendu uvnitř ČSSD, míní Zeman.

Sněmovní většina

Trváním na Babišovi v roli ministerského předsedy prezident mimo jiné ukázal, že nadále existuje mocenský pakt Hradu a centrály hnutí ANO. O jeho oslabení se hovořilo nedávno kvůli sporu o údajný výskyt nervového jedu Novičok v Česku. Zeman tehdy tvrdil, že se novičok v ČR vyráběl, Babiš to naopak popíral. Hnutí ANO však v úterý 22. května zablokovalo sněmovní jednání o kauze novičok, jehož cílem bylo Zemanovi „umýt hlavu“ za šíření informací, které Moskva využila ve svůj prospěch při diplomatické válce s Londýnem. ANO se tím opět postavilo na stranu nejvyššího ústavního činitele.

Zeman na Žofínském fóru připomněl, že spolupráce ANO s ČSSD a podporou KSČM vynese Babišovi sněmovní většinu 108 hlasů. Zároveň vzkázal, že předseda vítěze voleb má ještě možnost utvořit silnější spojenectví s komunisty a protimuslimskou SPD. Taková koalice by vynesla dokonce 115 sněmovních hlasů.

Zeman na Žofínském fóru připomněl, že spolupráce ANO s ČSSD a podporou KSČM vynese Babišovi sněmovní většinu 108 hlasů. Zároveň vzkázal, že předseda vítěze voleb má ještě možnost utvořit silnější spojenectví s komunisty a protimuslimskou SPD. Taková koalice by vynesla dokonce 115 sněmovních hlasů. Za pakt s nedemokratickými stranami by ale Babiš „slízl“ ostrou kritiku jak ostatních politických partají, tak značné části voličů či tvůrců veřejného mínění. Jednu ze Zemanem preferovaných koalic ale Babiš už několikrát odmítl.

Úvahy o předčasných volbách Zeman nebere vážně. Ve středu 23. května je pouze využil k rýpnutí do svých odpůrců: bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a celého hnutí Starostové a nezávislí. Podle něho by totiž občané svými hlasy rozhodli, že oba pravicově orientované politické subjekty ze sněmovny zcela vypadnou. „Obávám se, že u mě stále převáží odpor vůči předčasným volbám a raději budu snášet ten kalouskovský exhibicionismus, než abych si říkal, že kvůli neschopnosti politiků poženeme znovu a znovu občany k volbám,“ doplnil Zeman.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.