Zeman by měl jednat s Trumpem o ruském IT expertovi v Praze

Téma vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina zatčeného českou policií, o něhož stojí USA i Ruská federace, zřejmě zazní během dubnové návštěvy Miloše Zemana u Donalda Trumpa v Bílém domě.

Martin Shabu 3.3.2017
Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | foto: Gazeta.ruLidovky.cz
Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru.

Když česká policie loni v říjnu zatkla ve spolupráci s FBI Rusa Jevgenije Nikulina, rázem se z 29letého hackera stala nejžádanější osoba planety. O vydání muže, který je podezřelý z krádeže dat 167 milionů uživatelů profesionální sítě LinkedIn, stojí jak USA, tak Ruská federace. Konečné rozhodnutí, kam Nikulin zamíří, vynese tuzemský soud.

Zatím se však čeká na výslech zadrženého. Podle informací LN z české bezpečnostní a diplomatické komunity téma ruského hackera zřejmě zazní během návštěvy prezidenta Miloše Zemana u Donalda Trumpa v Bílém domě. Setkání by se mělo uskutečnit v dubnu.

Noví právníci

Řízení o vydání Nikulina, který vlastní několik autodílen či obchod s drahými hodinkami, se však v Česku vleče. Česká justice nejprve požádala velmoci o doplnění žádostí, proč mají na Nikulina spadeno. A počátkem roku se objevil i další zádrhel. Nikulin oznámil, že si chce najít nové právníky. Kvůli tomu neproběhl plánovaný výslech, bez nějž ale státní zastupitelství nemůže poslat žádost o vydání k posouzení Městskému soudu v Praze.

Nikulin oznámil, že si chce najít nové právníky. Kvůli tomu neproběhl plánovaný výslech, bez nějž ale státní zastupitelství nemůže poslat žádost o vydání k posouzení Městskému soudu v Praze.

„Když měl proběhnout jeho výslech, tak vypověděl plnou moc svým obhájcům s tím, že si najde nové, takže se výslech nemohl uskutečnit. Poté řekl, že si nechá ty, co již měl, protože nové nesehnal. Tím pádem se posunul termín výslechu, který je pro posouzení žádosti nezbytný,“ potvrdila LN Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. Výslech má teprve proběhnout. Termín ale Zenklová neprozradila.

Americké úřady mají oproti Rusům mírný náskok. Požádaly o zatčení dříve a jako první dorazila loni 16. listopadu i jejich žádost o vydání. Podle informací České televize mladého Rusa letos vyslechli detektivové FBI. Američané ho viní z hackerského útoku, krádeže a spiknutí, když napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. V roce 2012 získal hesla uživatelů s úmyslem jejich prodeje. Hrozí mu za to 30 let vězení.

Ministr spravedlnosti

Rusové, kteří požádali o Nikulinovo zatčení, až když byl v Česku na podnět USA zadržen, chtějí muže vydat kvůli internetové krádeži 3450 amerických dolarů (v přepočtu zhruba 88 tisíc korun). Měl se jí dopustit v roce 2009. Rusové opakovaně protestují proti případnému vydání do Washingtonu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v souvislosti s Nikulinovým případem prohlásila, že se „jednoznačně ukázalo, že orgány Spojených států skutečně provádějí hon na ruské občany po celém světě“.

Poslední slovo, kam Nikulina Česko pošle, má ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten bude muset zvážit zejména pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, okolnosti spáchání trestných činů i jejich závažnost a výši uložených trestů.

O Rusově dalším pobytu musejí nejprve rozhodnout české soudy. Ty budou posuzovat, zda jsou splněny zákonné podmínky pro jeho vydání, nikoli jestli se dopustil trestné činnosti. Poslední slovo, kam Nikulina Česko pošle, má ministr spravedlnosti.

Zákon o mezinárodní justiční spolupráci pamatuje i na situaci, kdy se na jednoho podezřelého sejdou dvě žádosti o vydání z různých zemí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) bude muset zvážit zejména pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, okolnosti spáchání trestných činů i jejich závažnost a výši uložených trestů.