Zelený příspěvek zdražil elektřinu v Německu o 100 procent

Příspěvek na obnovitelné zdroje překročí letos v Německu cenu samotné silové elektřiny.

Druhá největší solární elektrárna v Německu se rozkládá v Lieberose jihovýchodně od Berlína na ploše 162 hektarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhá největší solární elektrárna v Německu se rozkládá v Lieberose jihovýchodně od Berlína na ploše 162 hektarů. | foto: (c)ReutersČeská pozice
Druhá největší solární elektrárna v Německu se rozkládá v Lieberose jihovýchodně od Berlína na ploše 162 hektarů.

Příspěvek na obnovitelné zdroje překročí letos v Německu cenu samotné silové elektřiny. Podle dat německé asociace BDEW (Bundesverband des Energie un Wasserwirtschaft), která má ČESKÁ POZICE k dispozici, dosáhl v Německu příspěvek na obnovitelné zdroje (včetně ekodaně) hodnoty 56 EUR/MWh, cena silové elektřiny je jen 50 EUR/MWh.

Odběratelé elektřiny v Německu zaplatí kvůli příspěvkům na fotovoltaiku a další obnovitelné zdroje jen v letošním roce navíc 17,1 miliardy eur, z čehož 8 miliard eur jde výhradně na účty provozovatelů solárních elektráren. Dramatické jen nejen celkové číslo, ale i meziroční nárůst: z 12,7 miliard eur v roce 2010 na 17,1 miliardy eur v roce 2011.

Podle BDEW dosáhl v Německu příspěvek na OZE (včetně ekodaně) hodnoty 56 EUR/MWh a cena silové elektřiny je 50 EUR/MWh. V České republice platíme příspěvek na obnovitelné včetně ekodaně ve srovnání s Německem zatím zhruba třetinový – 398 Kč na 1 MWh elektřiny.

Zelená je drahá

Komentář

„Modrá je planeta, kde můžeme žít. Modrá voda, kterou musíme pít. Modrá je obloha, když odejde mrak. Modrá je dobrá, už je to tak. A seznačně modrá je moje vojenská knížka,“ zpíval ve svobodných devadesátých letech Žlutý pes Ondřeje Hejmy.

Od té doby se leccos změnilo, módní se stala zelená. Nejenže místo modré knížky přišlo zelené „humanitární bombardování“ a zelené „preventivní údery“, ale především zelené – tentokrát ve smyslu rádoby ekologické – politické hnutí začalo výrazně (de)formovat podobu České republiky i Evropské unie. Například jen takzvaná zelená energie, tedy brutálně dotované „obnovitelné zdroje“, jako jsou především solární, ale také větrné či biomasní elektrárny, devastuje evropskou energetiku. A vysokými cenami elektřiny zprostředkovaně znevýhodňuje veškeré evropské výrobce vůči jejich americkým a asijským konkurentům.

Ještě před rokem apologeti zelené energie tvrdili, že jde o drobné. Pak sice museli přiznat, že v České republice půjde o stovky miliard korun v příštích patnácti letech, ale stále mlžili, že v rámci celkové ceny za elektřinu jde o zanedbatelné procento. Data německé asociace BDEW (Bundesverband des Energie un Wasserwirtschaft) však ukazují, že již v letošním roce překročí v Německu příspěvek na zelenou elektřinu cenu samotné silové elektřiny!

Znamená to, že příspěvky na zelenou energii v Německu prorážejí další smutnou a z hlediska 90. let zcela nepředstavitelnou metu. Elektřina je tedy kvůli zeleným politickým stranám a programům pro spotřebitele více než dvakrát dražší, než by musela být.

V České republice platíme příspěvek na na OZE včetně ekodaně zatím zhruba třetinový ve srovnání s Německem – 398 Kč na 1 MWh elektřiny. Vzhledem ke stále platným závazkům přijatým v rámci Evropské unie, totiž zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny, se situace bude bohužel dále zhoršovat. Účty za elektřinu nesmyslně porostou a konkurenceschopnost evropského průmyslu a koupěschopnost Evropanů budou klesat.