Zeleného e-shop s maturitou

Pavel Zelený, exředitel centra pro přípravu maturit, zveřejňuje maturitní žebříčky a za kredit nabízí tréninky maturitních písemek.

Pavel Zelený šéfoval dlouhá léta centru pro přípravu státní maturity (CERMAT). Nyní se podílí na občanském srdužení, které na webu za peníze nabízí trénink maturit a vyhodnocení písemek. foto: © ČTKČeská pozice

Pavel Zelený šéfoval dlouhá léta centru pro přípravu státní maturity (CERMAT). Nyní se podílí na občanském srdužení, které na webu za peníze nabízí trénink maturit a vyhodnocení písemek.

Seznamte se s Mattem a Hurrym. Podle webového vyjádření obě tyto postavičky „nabízejí podporu školám, učitelům a studentům. Analyzují, komentují a informují. Oba mají slabost pro státní maturitu. Chtějí využít její potenciál ke zkvalitnění a zefektivnění vzdělávání.“ Za těmito dobrosrdečnými figurkami stojí Pavel Zelený, bývalý dlouholetý ředitel centra pro přípravu státních maturit (CERMAT), jenž s kolegy provozuje občanské sdružení Matt a Hurry.

„Jde o nestátní a neziskovou platformu,“ uvádí web, který teď zveřejňuje přehledy státních maturit z jara 2012. Nejprve ukázal výsledky gymnázií, ve čtvrtek i středních odborných škol. Zveřejnění dat pobouřilo ministerstvo školství, které se od akce distancovalo (stejně jako nynější CERMAT), počin označilo za soukromou aktivitu Zeleného a prošetřuje možný únik údajů. Matt a Hurry si na žebříčky dali dokonce značku copyrightu a uvádějí, že údaje byly získány dle zákona 106/1999 Sb.

Zelený tvrdí, že žebříčky zveřejnil proto, aby se zabránilo neodbornému mediálnímu „kutilství“. Těm, kteří jsou maturitou vystresováni, pak Matt a Hurry nabízejí od 1. března podporu, ale nikoliv zdarma! V e-shopu si je možné koupit kredity na přípravné písemky ke státní maturitě plus vyhodnocení, tedy věci, jež zaměstnanci vedení ředitelem Zeleným léta připravovali – a účtenka pro stát za tuto práci se dostala ke stamilionové cifře.

Žebříčky nevypovídají o kvalitě školy...

„Zkoušky státní části maturity jsou pro polovinu maturantů vážným a až pro osminu existenčním rizikem. Za tím vším je spousta normální lidské tragédie a zklamání a finanční rozměr způsobených ztrát veřejných i soukromých peněz se počítá v řádu miliard korun ročně,“ uvádí sdružení Matt a Hurry. Vzniklo „z iniciativy těch, kterým to vše není jedno“, kteří se na vzniku státní maturity podíleli, ale už jim to stát nedovoluje…

Legálně je prý vše v pořádku a nedošlo k vynesení informací, které byly dřívějším pracovníkům CERMATu k dispozici. Z žebříčků se dozvíme, jak a kde dopadly maturity z češtiny, matematiky a cizích jazyků, kolik lidí kde propadlo, které předměty kde studenti preferovali a jak si vedla konkrétní škola v porovnání s jinými.

Oba hoši M&H nás ale vysloveně varují, že se nedozvíme, jak je která škola kvalitní a zda je lepší než jiná – nicméně data poskytují; ale zde je připravili „profíci“ znalí interpretačních rizik. Zelený v médiích explicitně prohlásil, že „žebříčky nevypovídají o kvalitě škol“.

... ale stejně vám je ukážeme

Přesto s nimi přišel, ale odborněji a analytičtěji, než tak učinila média: server Aktuálně.cz nebo Lidové noviny, jejichž redaktoři jsou ve druhém případě za svůj čin navrženi k ocenění nadace Open Society Fund – porota oceňuje veřejnou službu a doslova „velmi dobrou práci s daty“.

Mediální odkazy na kontroverzní žebříčky jsou ideální reklamou na vlastní produktZ celého Zeleného projektu ovšem ční pokrytectví na všechny strany: to, že nezvládnutá minulá podoba státních maturit studenty děsila a ještě děsí, je mimo jiné také dílem loutkářů Matta a Hurryho, kteří na tom profitují (ačkoliv jsou z nevýdělečné platformy, cvičné písemky stojí v e-shopu stovky korun). Zeleného tým ví, že jde o téma, které společnost hodně zajímá – a odkazy na kontroverzní žebříčky v médiích jsou ideální reklamou na vlastní produkt či web.

Kritizovat zfušovaný projekt, který Zelený řídil a ručil za něj, je svým způsobem geniální. Ještě geniálnější – a jaksi velmi české – je na vytěženém státním know-how ozkoušet i  obchodní model. S Mattem a Harrym jsme se tedy seznámili, ale lepší bude na ně hned zapomenout, stejně jako na Pavla Zeleného. A věřit, že ministerstvo školství spolu s CERMATem připraví státní maturitu, na niž se dá připravit ve škole a bez kupovaných testů odjinud.

Související články:

Počet příspěvků: 2, poslední 14.4.2013 05:14 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.