Ze zápisu pražské ODS: Kauza Opencard je destrukcí demokracie

ČESKÁ POZICE získala zápis z jednání grémia pražské ODS, z něhož vyplývá, že politici vnímají nastalou situaci vcelku dramaticky.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Co si asi povídali politici pražské ODS den po Velikonocích (2. dubna 2013), když na grémiu pražské organizace strany diskutovali téma obvinění v kauze Opencard (jde kontrakt mezi hlavním městem a firmou Haguess z dubna 2012)? ČESKÁ POZICE získala od zdroje blízkého vedení strany zápis z jednání, z něhož vyplývá, že politici vládní strany vnímají nastalou situaci vcelku dramaticky.

Nejdříve se slova ujal primátor Bohuslav Svoboda, jenž na jednání informoval, že obvinění, které členové rady hlavního města od policie obdrželi na konci března, je zpracováno nekvalitně. Problém podle Svobody není věcný, nýbrž volební. „Tato věc se může protahovat i rok. Byla podána stížnost ze strany Rady HMP. Mělo by se zaujmout politické stanovisko, zásadní je otázka mediální,“ řekl dle zápisu grémia primátor Svoboda.

Posléze je v dokumentu citován první místopředseda pražské ODS Zdeněk Zajíček. Podle něho představuje obvinění v kauze Opencard přímo „souboj dobra se zlem“, boj s korupcí se prý dostal do absolutního dramatu! Zajíčkovi vadilo, že ti, kteří bojují (míněni radní), aby se věci napravily, jsou házeni do stejného pytle s těmi, kdo se něčeho dopustili. „Tohle je evidentní ‚účelovka‘, kterou někdo rozehrává, a je to o destrukci demokratického systému. Poukázal na neslučitelnost sdělení obvinění s trestním oznámením. V tuto chvíli je také potřeba avizovat, že je možné pokračování dalších obvinění,“ stojí v dokumentu.

Jak vyplývá z výše citovaných Svobodových a Zajíčkových slov, obvinění politici mají obavu, že by je celá kauza mohla citelně oslabit v předvolební kampani – zejména pokud si z obvinění vytvoří klacek političtí konkurenti. Radní (s výjimkou Aleksandry Udženije, která nebyla podpisu inkriminované smlouvy přítomna) si však nehodlají nechat nic líbit a nyní podali k Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na vyšetřovatele a státního zástupce, kteří kauzu šetří.

Obvinění pražských politiků v případu Opencard jsme se věnovali v těchto článcích:

Počet příspěvků: 15, poslední 10.4.2013 09:59 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.