Ze správce areálu bílým koněm. Za padesát tisíc

Ľudovít Matlák žije v Trnavě a živí se jako správce areálu soukromé firmy. Poseká zahradu, natře plot. Před pár lety se jeho život změnil. V hospodě se seznámil s jistým Marcelem, který mu řekl, že by si mohl přivydělat. Stačilo podepsat několik papírů a své jméno nechat vepsat do kolonky vlastníka firmy. Jinými slovy: stát se bílým koněm.

Tomáš Horáček foto:  Dan Materna, MAFRA

Tomáš Horáček

Od roku 2017 se slovenský občan Matlák podle obchodního rejstříku objevil ve statutárních orgánech devíti českých firem. Dosud mu jeho role nastrčeného majitele přinášela spíše peníze než starosti. Zlom nastal před několika týdny, kdy se ocitl uprostřed bitevního pole citlivé české kauzy údajně „cinknutých“ zdravotnických zakázek v několika pražských nemocnicích. LN se podařilo získat Matlákovo svědectví.

Z něho a z dokumentů ve sbírce listin lze sestavit následující příběh. Matlák se letos v dubnu stal jediným akcionářem firem HTS Corporate Group a Active Vision, jejichž majetek obnášel několik stovek milionů korun. Do té doby byl jejich skrytým vlastníkem podnikatel Tomáš Horáček, pro něhož společnosti spravovala advokátka Nina Rydlová. Horáček je obviněn v nemocniční kauze, v níž letos v lednu začal spolupracovat s policií. Detektivům rozkreslil, kdo a jak tahal za nitky při výběrových řízeních, a ukázal na vlivné hráče českého zdravotnictví.

Horáček je přesvědčen, že ti, na koho před kriminalisty ukázal, proti němu rozpoutali obchodní válku a v době, kdy ještě seděl ve vazbě, mu začali firmy tunelovat. Tím, že jeho společnosti vyvedli akcionářsky na Slovensko.

Naznačuje to i Matlákovo vyjádření. „Řekli mi, že potřebují převést firmu na mě a pak zase na sebe,“ uvedl muž, který za to podle svých slov dostal 50 tisíc korun. A co kdyby se mu Horáček ozval? „Měl jsem je kontaktovat, že se skupina Čečenců o to postará,“ dodal Matlák, který svědectví již předestřel i policii. „Doteď to (vlastnictví firem – pozn. red.) pro mě nic neznamenalo. Až teď přišly dozvuky,“ uvedl v rozhovoru, jejž poskytl LN.

Před rokem však sklapla past a Horáček s více než deseti dalšími lidmi skončil mezi obviněnými kvůli pletiše ve veřejných zakázkách v Nemocnici Na Františku a Nemocnici Na Bulovce. Půl roku byl ve vazbě. Mezitím se podle Horáčka spustil v jeho firmách divoký rej, který měl být mimo jiné důsledkem jeho přiznání se policii.

Pro tuzemské orgány se takto nainstalovaní „manažeři“ stávají těžko dostupnými. Bílí koně slouží k tomu, aby například zastřeli skutečné majitele, jejichž svědomí nemusí být čisté.

Společnosti Active Vision SE, HTS Corporate Group SE a Tender Consortium vlastnily dílny, nástroje na úklid, nemovitosti, účastnily se výběrových řízení. Skrytě je vlastnil podnikatel Tomáš Horáček, který se v uplynulých letech vypracoval ve vlivného lobbistu ve zdravotnictví.

Před rokem však sklapla past a Horáček s více než deseti dalšími lidmi skončil mezi obviněnými kvůli pletiše ve veřejných zakázkách v Nemocnici Na Františku a Nemocnici Na Bulovce. Půl roku byl ve vazbě. Mezitím se podle Horáčka spustil v jeho firmách divoký rej, který měl být mimo jiné důsledkem jeho přiznání se policii.

Správu jeho společností měla na starosti advokátka Nina Rydlová. Důležité změny se podle údajů v obchodním rejstříku odehrály letos v dubnu. Za vlastníka firem HTS Corporate Group SE a Active Vision se před notářem prohlásil Ľudovít Matlák, v další firmě – Tender Consortium – se stal členem představenstva.

Nabytí firem bylo pozoruhodné – alespoň podle toho, jak na událost vzpomíná Matlák. Nejenže za společnosti nic nezaplatil, ale ještě dostal peníze za to, že si je nechal na sebe napsat.

K firmám se dostal přes muže jménem Vlasta (jeho celou identitu LN znají) a přes advokátku Rydlovou. „Prostě mi dali nabídku, abych koupil firmy. Za kolik? Nabídli mi částku 50 tisíc českých korun,“ řekl Matlák, který v celém příběhu sehrál roli bílého koně.

Horáčkovi se před několika týdny podařilo s Matlákem spojit a firmy postupně napsat zpět na sebe. Jako majitel v nich figuruje od začátku července.

Matlákova slova navíc nyní posilují Horáčkova podezření. „Chování advokátky Rydlové dává do posledního slova za pravdu všem mým tvrzením. Dokládá, že se mě pokusila okrást a tunelovala moje společnosti v době, kdy jsem se nemohl bránit, a také to, že tak činí v koordinaci s organizovanou skupinou,“ míní.

Do čela této skupiny staví Horáček exposlance ODS Marka Šnajdra, který Horáčkova slova označuje dlouhodobě za nesmyslná a samotného podnikatele považuje za defraudanta, který Šnajdrovým společnostem dluží peníze.

Aby to tak nesvítilo

Svérázné vysvětlení prodeje Horáčkových firem poskytla advokátka Rydlová. „Na pana Matláka jsem firmy normálně převedla. Už jsem v nich z osobních důvodů nechtěla dále figurovat. Akcie jsem prodala,“ řekla LN.

Na dotaz, kolik jí trnavský občan, který se živí mimo jiné sekáním trávy, zaplatil, odpověděla: „To není tak, jak se to tváří. Za tím ještě něco je, opravdu vám to nemohu říct. Pan Matlák to pro někoho dělal.“

Matlák v rozhovoru pro LN uvedl, že ho skupina lidí kolem Rydlové nabádala, aby na slovenské policii zpochybnil své svědectví před tuzemskými orgány a dehonestoval práci české policie.

Věděla tedy Rydlová, kdo byl oním skrytým zájemcem? „Samozřejmě že ano. Právě tento člověk podal trestní oznámení,“ dodala tajuplně. Tímto člověkem by měl být již zmiňovaný Vlasta, kterého ve svém svědectví zmiňuje Matlák. „Nechtěl (míněn Vlasta), aby to v rejstříku svítilo. Proto jsme udělali takovou dohodu. Byl to klasický prodej firmy. Taková byla dohoda a ta v obchodním rejstříku chybí. To ale jde mimo mě, já s tím už nemám nic společného. Ať si to hoši vyřeší mezi sebou,“ uvedla právnička. Detaily popsat nechtěla s odkazem na to, že na Horáčka bylo podáno trestní oznámení. U soudu podle ní leží žádost o předběžné opatření, které by Horáčkovi zabránilo manipulovat se svými staronovými firmami.

Matlák v rozhovoru pro LN uvedl, že ho skupina lidí kolem Rydlové nabádala, aby na slovenské policii zpochybnil své svědectví před tuzemskými orgány a dehonestoval práci české policie.

Rydlová je přesvědčena, že to byl Horáček, kdo donutil bílého koně Matláka k tomu, aby začal mluvit. Horáčkova slova od začátku odmítá s tím, že podnikatel je obviněný. „Dané informace vám podává člověk, který je obviněn ze závažné trestné činnosti. Za vidinu nižšího trestu je schopen obvinit kohokoliv. Zapomíná však, že vše, co tvrdí, bude muset i prokázat,“ uvedla Rydlová před několika dny.

Faktem je, že Horáček hraje o status spolupracujícího obviněného, díky čemuž by mohl dosáhnout na nižší trest. Aby se mu to povedlo, nesmí policii lhát a maximum jeho tvrzení se musí následně prokázat.

Čečenci se postarají, ujistili ho partneři

Přivydělával si jako bílý kůň, ale připletl se do kauzy nemocničních zakázek. Pak se rozhodl vypovídat. LN vedly s Ľubomírem Matlákem rozhovor o jeho roli v případu.

LIDOVÉ NOVINY: Jak jste se dostal k tomu, že jste koupil firmy podnikatele Tomáše Horáčka?

MATLÁK: Přes Vlastu (jeho identitu LN znají) a přes advokátku Ninu Rydlovou. Prostě mi dali nabídku, abych koupil firmy.

LIDOVÉ NOVINY: Za kolik?

MATLÁK: Nabídli mi částku 50 tisíc českých korun.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste na to měl peníze?

MATLÁK: Ne, já jsem je dostal.

LIDOVÉ NOVINY: Jako že vám dají 50 tisíc?

MATLÁK: Jo, abych si firmy přepsal na sebe.

LIDOVÉ NOVINY: Řekli vám, proč chtějí firmy přepsat na vás?

MATLÁK: Proto, aby Vlasta nebyl v obchodním registru.

LIDOVÉ NOVINY: Nebylo vám to divné?

MATLÁK: Bylo. Ale člověk potřebuje peníze.

LIDOVÉ NOVINY: A jak to proběhlo?

MATLÁK: Podepsal jsem na notářském úřadě papíry. V Brně.

LIDOVÉ NOVINY: Varovali vás před nějakým rizikem, například že se o firmy Horáček přihlásí?

MATLÁK: Že kdyby se něco stalo, tak mám kontaktovat Marcela (jeho identitu LN také znají). Že skupina Čečenců se o to postará.

LIDOVÉ NOVINY: A to jste vypověděl také na policii v Praze?

MATLÁK: Ano.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy to zhruba začalo?

MATLÁK: Před třemi měsíci.

LIDOVÉ NOVINY: Takže se o vás „starali“ tři: Marcel, Vlasta a Rydlová?

MATLÁK: Ano. Ale s advokátkou Rydlovou jsem komunikoval jenom jako teď s vámi.

LIDOVÉ NOVINY: Co všechno vám řekli?

MATLÁK: Že máme nějaký obchod. Tam už byly všechny papíry nachystané, já jsem to podepsal a hotovo. Peníze jsem dostal a víc jsem se o to nezajímal.

LIDOVÉ NOVINY: Potom už jste je neviděl?

MATLÁK: Dva týdny poté jsme šli ještě něco podepsat.

LIDOVÉ NOVINY: Navštívili vás ještě poté?

MATLÁK: Před dvěma týdny.

LIDOVÉ NOVINY: A co chtěli?

MATLÁK: Abych zas něco podepsal. Ale já jsem s tím nesouhlasil, tak jsem s papíry třískl a bylo.

LIDOVÉ NOVINY: Chtěli, abyste šel na policii?

MATLÁK: Ano, na policii na Slovensku.

LIDOVÉ NOVINY: A co tam po vás žádali?

MATLÁK: Abych popsal všechny věci, jak k tomu došlo. A abych do toho zamotal pana Horáčka.

LIDOVÉ NOVINY: Jakým způsobem?

MATLÁK: Jako že on se dostal k věcem, které mu nepatří.

LIDOVÉ NOVINY: A myslel jste si to?

MATLÁK: Nemyslel. Hned jsem věděl, že Vlasta je nějaký podvodník.

LIDOVÉ NOVINY: A co jste tedy řekl slovenským policistům?

MATLÁK: Tam jsem byl pod tlakem a řekl jsem, že za mnou přišli nějací policajti. Ale oni, že je to nezajímá, to že je česká policie a jiný stát.

LIDOVÉ NOVINY: S kým jste byl na slovenské policii?

MATLÁK: To byl právník od Vlasty.

LIDOVÉ NOVINY: Štve vás, co se stalo?

MATLÁK: Jasně, že mě to štve.

LIDOVÉ NOVINY: Vybral jste si třeba z bankomatu nějaké peníze z firem, které na vás byly napsány?

MATLÁK: Nikdy v životě. K ničemu jsem neměl přístup.

LIDOVÉ NOVINY: Ani platební kartu k firemnímu účtu jste neměl?

MATLÁK: Měl a dal jsem ji Rydlové.

LIDOVÉ NOVINY: V jaké bance?

MATLÁK: V České spořitelně v Brně. Tam jsem si vyzvedl kartu a přístupový kód. Můžu vám ho ukázat. Na to jsou telefony, že se to v nich ukládá. (Ukazuje SMS zprávy z České spořitelny.)

LIDOVÉ NOVINY: A bankovní kartu jste předal komu?

MATLÁK: Dal jsem ji Marcelovi a ten ji dal Rydlové. Vy jste policisti, že?

LIDOVÉ NOVINY: Ne, jsme novináři.

MATLÁK: To vypadá jako na výslechu.

LIDOVÉ NOVINY: Čím se vlastně živíte?

MATLÁK: Dělám správce jednomu podnikateli. Ale to s tímto nemá nic společného. Tam kosím trávník a podobně. Na Slovensku.

LIDOVÉ NOVINY: Máte nějakou vizitku?

MATLÁK: Já a vizitku? (smích)

LIDOVÉ NOVINY: Jako majiteli firem vám mohli nějakou udělat. Můžeme vidět váš občanský průkaz?

MATLÁK: Ano. (Váhá a pak ukazuje.)

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.