Že by v kauze předražených letadel Casa jela pouze Vlasta Parkanová?

Policie hodlá stíhat exministryni obrany. O zakázce za 3,5 miliardy bez tendru však rozhodla celá Topolánkova vláda.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno. Protikorupční policie chce trestně stíhat místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU-ČSL) kvůli předraženému nákupu letadel Casa. Ve středu po poledni doručila do Poslanecké sněmovny žádost o její vydání. Dle informací Aktuálně.cz policie Parkanovou podezírá ze dvou trestných činů — zneužití pravomoci úředního činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Podle policistů a informací ČESKÉ POZICE se Parkanová údajně dopustila nezákonného jednání tím, že si na zakázku, která se uskutečnila v režimu jednacího řízení bez uveřejnění, tedy bez veřejné soutěže, nenechala vypracovat posudek na cenu letadel. Státu tím údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Policisté si prý nechali renomovanou poradenskou společností vypracovat znalecký posudek právě k ceně strojů Casa. Dle serveru Lidovky.cz by mohl být dalším obviněným bývalý ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staněk, který kontrakt podepsal.

O tom, zda poslankyni Parkanovou zbavit imunity, už ve středu dopoledne jednal poslanecký klub TOP 09. Za týden by o jejím vydání měl jednat mandátový a imunitní výbor a v červenci plénum Poslanecké sněmovny.

Sama Parkanová pro iDnes.cz uvedla, že je v šoku. Předseda jejího poslaneckého klubu TOP 09/Starostové a nezávislí Petr Gazdík tvrdí, že by stíhání v kauze Casa nemělo skončit pouze jedním obviněným. „My zatím nevíme, čeho se obvinění přesně týká. Pokud jde o nákup letounů Casa, to bylo vládní rozhodnutí. Pokud tedy chce policie stíhat Vlastu Parkanovou, měla by obvinit i celou tehdejší vládu, například Mirka Topolánka, Martina Bursíka, Miroslava Kalouska ale i další ministry,“ prohlásil šéf poslanců TOP 09 Gazdík.

Něco podobného řekl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Neudělala to Parkanová, vláda o tom rozhodla jendomyslně, proto z logiky věci předpokládám, že by měli být obviněni všichni.“

Dobře postavená konstrukce

Jiný pohled nabídl člen mandátového a imunitního výboru a opoziční politik Jeroným Tejc (ČSSD). „Viděl jsem první stránky spisu, kterým žádá policie o vydání Parkanové. Jak jsem si původně myslel, že je to postavené na vodě stíhat ministra za rozhodnutí vlády, tak teď už si to nemyslím. Ta konstrukce je dobře postavená,“ prohlásil pro Aktuálně.cz.

Podle informací ČESKÉ POZICE by se Gazdíkovo proroctví mohlo alespoň zčásti naplnit. Je totiž nesmysl, aby o armádní zakázce za 3,5 miliardy korun bez tendru rozhodla jediná osoba. V podobných případech jde o skupinu lidí, která připravuje podklady a ovlivňuje to, co by si měla armáda pořídit. Zakázka byla kromě sporné kvality a vybavení letadel kritizovaná především za vysokou cenu. Jak upozornila ČESKÁ POZICE loni v říjnu, ministerstvo obrany před nákupem disponovalo marketingovou studií, z níž vyplývá, že armáda mohla koupit letadlo typu Casa C-295M od společnosti EADS za 638 milionů korun. Nakonec však jeden stroj a jeho servis vyšel zhruba na 1,4 miliardy korun. Společnosti Omnipol, jež zakázku zprostředkovala, dle týdeníku Respekt inkasovala provizi 890 milionů korun.

Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE z bezpečnostních kruhů by se s Parkanovou v aféře měli dále svést expremiér Mirek Topolánek, za jehož vlády v demisi kabinet 20. dubna 2009 usnesení o pořízení čtyř letadel přijal, exministr obrany a náměstek Parkanové Martin Barták a možná i některý další politik. Dle jiného zdroje z vládních kruhů však Topolánek ani Barták mezi stíhanými zřejmě nebudou.

To ostatně vyplývá i ze slov expremiéra Topolánka pro Novinky.cz: „Bojím se, aby to nebyl další z případů ‚honu na čarodějnice‘. Mne nikdo v této souvislosti neoslovil.“