Zdanění hazardu: Kalousek přidává plyn

Ministerstvo financí chce zavést klasické zdanění provozovatelů hazardu plus loterijní daň již od roku 2012. Dá se to stihnout?

Dle původního plánu ministerstva financí mělo být zavedení klasického zdanění příjmů provozovatelů hazardu plus zvláštní loterijní daně součástí nových zákonů o daních a o loteriích, které by měly platit od ledna 2013. Jak ale uvedl deník MF Dnes ve čtvrtečním vydání, ministerstvo financí chce zdanit hazard již od příštího roku.

„Ministerstvo financí, potažmo vláda udělají vše pro to, aby vyhověly poptávce některých zákonodárců po předložení takové reformy, která by zdanění hazardu zavedla co nejdříve. Byť reformu zdaňování příjmů cílujeme k 1. 1. 2013, pokusíme se úpravu zdaňování loterijního byznysu zavést už o rok dříve,“ uvedl pro MF Dnes náměstek ministra financí pro daně Ladislav Minčič. Spolu s novým daňovým zákonem by měl vzniknout nový zákon o loteriích, na němž ministerstvo financí rovněž pracuje.

Z hazardu se dle Minčiče bude platit nejen klasická daň z příjmu, ale navíc i „loterijní přirážka“. Ta by měla být stanovena jako určité procento z rozdílu mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami. Přirážka by neměla být jednotná, ale zohledňovat různou míru ziskovosti jednotlivých her. Tedy například u loterií, kde je pravděpodobnost výhry maximálně 50 procent, by měla být vyšší, než například u výherních automatů či kurzových sázek, kde dosahuje zhruba 80 procent.

Že by vyšší rychlostní stupeň?

To by bylo v pořádku, otázkou však zůstává, nakolik je termín změny již od ledna příštího roku reálný. Zdanění hazardu (doposud je od klasických daní osvobozen, kromě správních a místních poplatků a poplatků na státní dozor odvádějí provozovatelé část výtěžku na veřejně prospěšné účely) by totiž představovalo zásah do současných zákonů o daních i loteriích.

Loterijní zákon přitom v dohledné době pravděpodobně čekají dílčí změny, v parlamentu momentálně běží lhůta pro podávání pozměňovacích návrhů ke třem novelám tohoto zákona, jež začátkem roku prošly prvním čtením. Ani jedna však se zdaněním hazardu nepočítá. Plánuje snad ministerstvo financí podat v této souvislosti vlastní pozměňovací návrh? Nebo připraví další novelu? Je ale v takovém případě reálné, že by stihla do konce roku projít legislativním procesem?

Nebo se snad chystá zrychlené jednání o obou zcela nových zákonech? Jak pro ČESKOU POZICI uvedl náměstek ministra financí Tomáš Zídek, do jehož kompetence loterie spadají, ministerstvo momentálně tlačí na urychlení práce na daňových zákonech kvůli DPH. „Podrobnosti daňové reformy budou prezentovány na tiskové konferenci v pátek 18. března,“ reagoval na dotazy ČESKÉ POZICE Jakub Haas z tiskového oddělení Kalouskova ministerstva. Nechme se překvapit.