Zbytečný befel vlády: Prověřit postup ÚOOZ a žalobců!

Zadání dosluhujícího kabinetu Petra Nečase vyvolalo rozruch kvůli možnému zásahu politiků do nezávislosti detektivů a veřejných žalobců.

Dosluhující vláda Petra Nečase minulý týden pověřila ministry vnitra a spravedlnosti, aby zpracovali zprávu o adekvátnosti zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a státních zástupců proti Janě Nagyové a spol. Zatímco ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) si už kvůli razii v pondělí pozval na kobereček šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu a zásah ÚOOZ prý hodlá přezkoumat, ministr vnitra Jan Kubice se do analyzování nehrne. Kubice totiž pro zadaný úkol nemá pravomoci. A ani se mu coby bývalému řediteli ÚOOZ dle informací ČESKÉ POZICE do pitvání postupu detektivů, které v minulosti řídil, moc nechce.

„Pan ministr to naznačoval už na vládě, že žádné možnosti vlastně nemá. Jediné, co může udělat, je, že požádá policejního prezidenta, aby pověřil tímto úkolem svůj odbor vnitřní kontroly. Ministr vnitra nemá vztah ani ke Generální inspekci bezpečnostních sborů, která se zabývá trestnou činností policistů,“ sdělil ČESKÉ POZICI Pavel Novák, mluvčí ministerstva vnitra. S podobnou argumentací ministr vnitra zřejmě vystoupí v úterý odpoledne i před sněmovním výborem pro bezpečnost, který by měl o razii informovat.

„Policii má hlídat dozorový státní zástupce a toho zase dohledový státní zástupce, nikoliv ministr vnitra nebo ministr spravedlnosti“Úkol vlády narazil také na odpor Kubiceho podřízených, kteří zadání považují za nepřiměřený zásah politiků do nezávislosti policie a státního zastupitelství. Lapidárně to shrnul vysoce postavený zdroj ČESKÉ POZICE z ministeria vnitra: „Vůbec není náš úkol posuzovat nějakou adekvátnost. Policii má hlídat dozorový státní zástupce a toho zase dohledový státní zástupce, nikoliv ministr vnitra nebo ministr spravedlnosti. Zejména ne v probíhající kauze. Myslím si, že vláda, respektive ODS si na poslední chvíli naběhla a bude kritizovaná, že do práce orgánů činných v trestním řízení zasahuje.“

Policii a státní zástupce kvůli údajné teatrálnosti kritizovali především politici z ODS jako například již zmíněný ministr Blažek, ale i premiér Petr Nečas a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Dle nich byla razie zbytečně tvrdá a nedostatečně vysvětlená.

Na vládním úkolu z minulého týdne je však pozoruhodná ještě jedna věc. Zatímco všechna usnesení kabinetu na vládním webu lze standardně dohledat, sporné zadání z 19. června na něm ještě v úterý nebylo. ČESKÉ POZICI se tento dokument, jenž naleznete v přiloženém pdf, přeci jen získat podařilo.

Počet příspěvků: 1, poslední 25.6.2013 12:12 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.