Zavřít školy v ohrožení, OK. Proč ale všechny v celé Praze?

Pověřený primátor Prahy rozhodl o pondělním uzavření škol kvůli povodním. Takže to vypadá, že Vltava či Botič tečou i po kopcích.

Pražské děti měly z nedělního nařízení pověřeného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) náramnou radost. Nemusely ráno do školy, zůstaly doma. V klidu. Jinak to ale vnímali leckteří rodičové bez možnosti hlídání a z „bezpečných částí“ Prahy, jež se rozkládají na kopcích a kam nedosáhla rozvodněná Vltava či Botič. Podle zprávy ČTK se v pondělí ve většině pražských škol a školek nevyučuje, nicméně některé zůstaly otevřeny – zejména v Praze 13, 17, 18, 19 a 20, uvedla agentura.

Nebyla to hysterie? Bylo takové radikální omezení pražské výuky opravdu nutné? Nemyslí si to třeba ani Michal Šesták (ze strany Uzdravme naši politiku/UNP, o které ČESKÁ POZICE píše), jinak radní Prahy 5 pro školství. Čtvrť – přímo sousedící s rozbouřenou Vltavou – však nařízení raději akceptovala a školy v oblasti nejméně pro pondělek uzavřela.

Obezřetnosti není nikdy dosti. Zejména, když jde o lidské životy a když se počasí a stavy řek mění každou hodinou. Nicméně paušální stopka pro celé žactvo v Praze je neadekvátní. Nestačilo by snad vyhlášení politiků, že ředitelům škol – dejme tomu v záplavové oblasti nebo v kilometrové vzdálenosti od hučící Vltavy – doporučují omezení výuky? Proč se ale neučí na pražském Barrandově, v Dejvicích, na Proseku nebo třeba na Žižkově, který se tyčí docela vysoko? Nemají snad školy své webové stránky, kde informují rodiče dokonce i o jídelníčku na druhý den?

„Zelenáč“ Hudeček jistě nechce dopadnout jako primátor Igor Němec, který při povodních v roce 2002 pronesl, že situace v Praze je nadmíru výtečná...Je pochopitelný strach politiků o obyvatele; a také o své politické kariéry. „Zelenáč“ Hudeček by určitě nechtěl dopadnout jako svého času primátor Igor Němec, který památně prohlásil, že „situace je nadmíru výtečná“ a za pár hodin už mohl na primátorství zapomenout...

OK, byla neděle, bylo třeba něco říci Pražanům i s ohledem na předcházení dopravním zácpám, aby se školáci s rodiči nedostali do problémů v době, kdy nepojede metro. Také to ale ukazuje, že ti, kteří nyní vedou českou metropoli, si nejsou moc jistí v tom, kam kdo dojíždí, jaké jsou spádové oblasti, kde co reálně hrozí, a že není nikdo, kdo by jim dal třeba v té dopravní situaci dobrou radu. To je pro Pražany špatná zpráva, ať už se nebesa nad městem ustrnou, nebo se řeky a potoky vylejí, a bude třeba dalších rychlých rozhodnutí od „profíků“.