Ceska Pozice

Zavřeli Dalíka. Kdy ho ale pustí?

Můžeme vzít jed na to, že se obhájci Marka Dalíka budou vymlouvat na to, že za zatčením jejich klienta je vysoká politika.

foto: © ČESKÁ POZICE Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Poslední zprávu o Markovi Dalíkovi jsem paradoxně slyšel v neděli večer v druhém patře Městské knihovny v Praze, kde v prostorách galerie moji přátelé dokončovali instalace výstavy Městem posedlí. Povídali jsme si o obrazech, o malířích a o sběratelích umění a při vyprávění o vídeňském Art Fair, který skončil zhruba před dvěma týdny, jsem zaslechl slovo Dalík.

Jako každý tímto „lobbistou“ posedlý investigativní novinář, i já jsem samozřejmě zpozorněl. Na veletrhu s uměním Dalík s přítelkyní údajně prohlíželi nabízená díla a někteří přítomní čeští galeristé se mu nechutně snažili vetřít do přízně s vidinou, že se tento zbohatlík stane jejich klientem. Řekl jsem si, že hned druhý den o tom napíšu a zeptám se Dalíka na to, kde a jak si vydělal tolik peněz, že si může dovolit kupovat i velice drahá díla slavných výtvarníků. Když jsem si v pondělí ráno sedl k počítači, objevila se zpráva, že Dalík byl protikorupční policií zatčen. Článek o Dalíkovi-sběrateli umění jsem musel nechat na později a začal jsem psát jiný, o Dalíkovi-obviněném.

Avšak – opět paradoxně – historie celé kauzy, ale i nejnovější důkazy se vztahují k Rakousku. Dalík je obviněn z podvodu v souvislosti s nákupem rakouských obrněných transportérů Pandur za více než čtrnáct miliard korun a podle šéfky Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové mu hrozí až deset let vězení. I čerstvé důkazy pocházejí z Rakouska, nový výslech svědka zřejmě znamenal tak výrazný posun ve vyšetřování, že se policisté rozhodli Dalíka „sebrat“.

Nová výpověď svědka je zřejmě v rozporu s tím, co Dalík zhruba před dvěma lety při výslechu tvrdil. Pokud lobbista původně vypovídal, že nebyl schopen nic ovlivnit, a z nového výslechu naopak vyplývá, že za peníze – údajně zhruba půl miliardy korun – nabízel nějakou službu, tak může mít problém. A v úterý dopoledne bude soudce rozhodovat o tom, zda si Dalík navlékne fialové tepláky, tedy jestli půjde na minimálně tři měsíce do vazby, nebo zůstane na svobodě.

Rakouský výrobce pandurů Steyr obří zakázku získal. Proto hlavní otázka zní: Který lobbista či politik za ni na české straně kasíroval?

Dojde i na politiky?

Jediným možným důvodem uvalení vazby na nejlepšího přítele Mirka Topolánka je obava z útěku ze země. Dalík v minulosti v médiích sice naznačoval, že v České republice už nechce žít, ale jistě to neříkal v souvislosti se svým současným trestním stíháním. I bývalí vysoce postavení policisté z protikorupčního útvaru tvrdí, že nové důkazy na vazbu nemusejí stačit. Dalík totiž nebyl zatčen za korupci a obvinění z podvodu lze z hlediska policie považovat za únikové řešení. Avšak nálada veřejnosti, politická situace a společenská objednávka jsou takové, že když soudce kývne na vazbu i v tomto případě, nikdo se divit nebude, ani Dalíkův slavný advokát Tomáš Sokol.

Půjde-li Dalík do vazby, vzhledem k jeho nátuře hrozí, že se – obrazně řečeno – po několika dnech rozbrečí a začne „zpívat“. Pak se může vyplnit sen mnoha lidí, kteří si přejí, aby Dalíka do vězení následoval i jeho nejlepší přítel Topolánek či bývalý náměstek ministra obrany Martin Barták. Pokud se přesto prokáže, že lobbista mohl ovlivnit jednání o armádních zakázkách, bude zřejmé i to, že k tomu musel mít od vysoce postavených státních úředníků (premiéra či náměstka ministra obrany) povolení, a policie může šetřit, zda z jejich strany nešlo o spolupachatelství. Připomeňme ale, že rakouský výrobce pandurů Steyr obří zakázku získal. Proto hlavní otázka zní: Který lobbista či politik za ni na české straně kasíroval?

Celé zatčení Dalíka však postrádá eleganci a jakousi přirozenost. Když v několik let staré kauze policie čtyři dny před volbami zatkne politicky exponovanou osobu, všichni se musíme ptát, zda se jedná o boží mlýny, nebo o politickou objednávku. A to přesto, že státní zástupkyni Bradáčovou na základě toho, co doposud v nové funkci předvedla, nepodezíráme z toho, že do akce Dalík šla bez dostatku důkazů a na povel politiků.

Avšak tato největší předvolební událost – doufejme, že po Dalíkově zatčení už nic většího nepřijde – může naneštěstí pozici orgánů činných v trestním řízení oslabit a výsledky práce v očích veřejnosti devalvovat. Můžeme vzít jed na to, že se Dalíkovi obhájci budou vymlouvat na to, že za zatčením jejich klienta je vysoká politika. Dokonce i někteří významní zástupci sociálních demokratů v soukromých rozhovorech komentovali postup policie slovy: „Mohli týden počkat.“ A mají pravdu.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.