Závěry auditu v CzechInvestu odhalily řadu vážných chyb

ČESKÁ POZICE získala závěry kontroly, kterou ve státní agentuře nařídil ministr průmyslu Martin Kuba.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

V pondělí byl generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek odvolán ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou kvůli zmanipulovanému tendru, na nějž upozornila ČESKÁ POZICE. Během úterka však v České televizi uvedl, že ČESKÁ POZICE nemá správné informace.

Podle Křížka není pravda, že by na webu státní agentury nebyla řádně zveřejněna zadávací dokumentace na tendr, jenž se týkal vyhledávání vhodných průmyslových zón pro domácí a zahraniční investory. ČESKÁ POZICE přitom už na základě spolupráce s IT expertem informovala, že došlo k antedataci zveřejnění. Ačkoli u vložené složky se zadávací dokumentací bylo uvedeno datum 1. června, reálně se na webu složka objevila až 12. července. To by bylo z pohledu zákona o veřejných zakázkách velmi problematické, neboť dokumentace musí být umístěna na profilu zadavatele zakázky po celou zákonem požadovanou dobu, jak připomnělo ve svém prohlášení i ministerstvo průmyslu a obchodu. A dodalo, že „v tomto smyslu je možno shledat porušení zákona o veřejných zakázkách“.

Naproti tomu Křížek v televizi konkrétně uvedl: „Výsledek neříká, že něco není v souladu se zákonem. Ten výsledek pouze říká, že nejsme schopni doložit, že ta zakázka tam buď byla, anebo nebyla. To, co tvrdí média, a to, co bylo označeno na serveru  ČESKÁ POZICE, že mají jasné důkazy, tak to smetl i audit ministerstva průmyslu, který říká, že 1.6. na webu zadavatele skutečně něco bylo, pouze nikdo neví, co to bylo, jak dlouho to tam bylo a kdo do toho systému případně zasáhl nějakou změnou nebo, že nějakou složku smazal.“

Pomiňme, že jsme se o tendr zajímali z jiných důvodů již dříve (viz článek Kdo chce z CzechInvestu vydojit zajímavý byznys) a sledovali web agentury, kde informace k dispozici nebyla, což nám potvrdily i další zdroje a také jsme to zveřejnili. Na otázku, zda agentura může doložit, že zadávací dokumentace byla na webu od 1. června, CzechInvest neodpověděl.

Vzápětí po úterním Křížkově prohlášení se však ČESKÉ POZICI podařilo získat závěry auditu IT (viz přiložený dokument), který v CzechInvestu nařídil ministr Kuba a na který se Křížek odvolává. Právě na základě této kontroly ministr Křížka odvolal. Auditoři píší jasně: CzechInvest nebyl schopný prokázat, že zadávací dokumentace na webu visela od 1. června. A potvrdili, že složku s příslušnými dokumenty vložil nejmenovaný zaměstnanec na web agentury prokazatelně až 12. července.

Protože se jedná o podstatný spor aféry, ocitujme z auditu obsáhlejší pasáž:

„V databázi figuruje jednočíselná mezera v přidělovaných identifikačních číslech ze dne 1. června 2012. Tato mezera prokazatelně vznikla odstraněním dokumentu včetně možných příloh z redakčního systému. Vzhledem k neexistenci bezpečnostních logů v redakčním systému nelze určit, co dokument obsahoval a kdo ho odstranil. Příslušná složka obsahující informace o předmětné veřejné zakázce určená k uveřejnění byla prokazatelně zveřejněna včetně přílohy dne 12. července 2012 zaměstnancem CzechInvestu a byla antidatována k datu 1. června 2012. O této aktivitě existuje prokazatelný záznam.“

Bývalý ředitel Křížek zřejmě na základě této pasáže naznačuje, že nějaká verze zadávací dokumentace byla na webu již od 1. června. Agentura to však není schopna prokázat a ani audit nic takového podle závěrů nezjistil. Zato se potvrdila antedatace souboru.

Audit pak doslova uvádí: „Za jednoznačné pochybení lze považovat, že CzechInvest jako zadavatel není schopen objektivně doložit, že informace o předmětné veřejné zakázce byla na profilu zadavatele zveřejněna po dobu stanovenou zákonem o veřejných zakázkách.“

Navíc redakční systém pro správu webu agentury nesplňuje požadavky zákona o veřejných zakázkách na uveřejňování informací, které jsou dány speciální metodikou. Při kontrole rovněž auditoři odhalili, že přístupová hesla do redakčního systému mají i bývalí zaměstnanci CzechInvestu, což mohlo vést i k jeho zneužití.

Na základě provedené kontroly dospěli auditoři k závěru, že CzechInvest musí:

  • zablokovat přístupová hesla do redakčního systému,
  • provést certifikaci informačního systému dle bezpečnostních požadavků,
  • revidovat předpisy pro zveřejňování povinných informací a stanovit odpovědnost zaměstnanců,
  • okamžitě začít uveřejňovat veškeré informace o veřejných zakázkách na webu www.centralniadresa.cz,
  • informovat ministerstvo průmyslu a obchodu o připravovaných veřejných zakázkách se čtrnáctidenním předstihem.

Výsledky auditu v CzechInvestu uveřejňujeme v příloze.

O kauze v CzechInvestu jsme informovali zejména v článcích: