Zaútočili ruští tajní agenti v Německu?

Německá prokuratura začala vyšetřovat případ manželů Kalašnikovových, které měli údajně otrávit rtutí agenti Kremlu.

Manželé Kalašnikovovi publikovali články, které Kreml pobuřovaly. foto: (c)ReutersČeská pozice

Manželé Kalašnikovovi publikovali články, které Kreml pobuřovaly.

ČESKÁ POZICE nedávno položila otázku, zda se ruská špionáž po letošních případech v USA a Velké Británii „nerozšíří i na další západoevropské státy, jako jsou Německo či Francie“. Netrvalo dlouho a stalo se.

Němečtí státní žalobci začali 27. prosince vyšetřovat případ bývalého plukovníka KGB Viktora Kalašnikova a jeho manželky, historičky Mariny Kalašnikovové, jimž lékaři objevili v krvi nebezpečně vysoké množství rtuti. U Kalašnikova 53,7 a u jeho partnerky 56 mikrogramů na litr. Manželský pár měl vážné zdravotní problémy. Kalašnikov značně zhubl a jeho manželka ztratila polovinu vlasů.

Mluvčí německé prokuratury v Berlíně prohlásil: „Zahájili jsme vyšetřování, jehož se ujal odbor pro politicky motivované trestné činy.“ Na začátku tohoto měsíce Kalašnikov sdělil německému týdeníku Focus, že manžele „otrávila Moskva“ a že se stali oběťmi tajného útoku ruských agentů.

Od konce devadesátých let pracovali manželé jako novináři na volné noze a publikovali články, které Kreml pobuřovaly. Do Berlína, kde nyní žijí, přicestovali Kalašnikovovi letos v září, přičemž předtím žili na Ukrajině, v Polsku a v Estonsku.

Vzniká tedy další otázka: Jak je to s údajným zlepšováním vztahů Západu a Ruska? Možná se odpovědi dočkáme už příští rok. Doufejme jen, že přílet případné „černé labutě“ bude pozitivní.

Související článek: Vrací se Rusko před VŘSR?