Zapomeňte na Hušáka. Nový šéf pro Sazku: Kamil Ziegler.

Definitivní začátek nové éry v Sazce začíná 1. listopadu. PPF a KKCG podepíšou poslední formality a do vedení firmy dosadí své lidi.

Nejstarší loterijní firma v Česku v úterý 1. listopadu definitivně rozepisuje další etapu své existence. V roce 55. výročí založení původní Sazky stihla spadnout do konkurzu a najít nové majitele. Společnosti PPF a KKCG, respektive firma Sázková kancelář, kterou finanční skupiny ovládají a která v tendru na prodej zkrachovalé loterijní firmy zvítězila, v úterý podepíšou dle informací serveru Aktuálně.cz poslední potřebné dokumenty s insolvenčním správcem Sazky Josefem Cupkou a Sazku definitivně převezmou. PPF a KKCG po zveřejnění informace oznámily, že prostřednictvím Sázkové kanceláře dokončily transakci, jejímž výsledkem je převzetí veškeré sázkové a loterijní činnosti od Sazky.

Jako generální ředitel a zároveň šéf představenstva nastoupí dle očekávání manažer PPF Kamil Ziegler, šéf realitní divize PPF Real Estate a člen dozorčí rady skupiny. Jeho jméno coby možného Hušákova nástupce zaznělo poprvé již v dubnu. V roli výkonného ředitele si dle Aktuálně.cz ponechá Marka Bielyho, kterého do čela Sazky přivedl správce Cupka a který pro Cupku Sazku řídil po odchodu předchozího Hušákova vedení. Do představenstva Sazky vyšlou PPF i KKCG své finanční ředitele Pavla Horáka, respektive Radka Dyntara.

Poté, co PPF a KKCG nabídly koncem září v tendru organizovaném insolvenčním správcem nejvyšší cenu, 3,81 miliardy, a poté, co věřitelský výbor schválil podepsání smlouvy s vítězem tendru, zbývalo miliardářům Petru Kellnerovi a Karlu Komárkovi splnit poslední formální podmínku tendru: do pěti měsíců získat souhlas antimonopolního úřadu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na prodej kývl ve čtvrtek 27. října.

Penta, E-Invest a soudy

Do nové etapy by ještě teoreticky mohla zasáhnout snaha finanční skupiny Penta a společnosti E-Invest zvrátit proces insolvence a průběh konkurzu. Penta nabídla správci Cupkovi za Sazku pět miliard korun, avšak mimo oficiální tendr. Cupka na nabídku nereagoval, jak ostatně dopředu avizoval. Penta se stále nevzdává a nadále se snaží ovládnutí Sazky skupinami PPF a KKCG zvrátit. Její žaloby však již nemají odkladný účinek, takže nijak neovlivňují další kroky nových nabyvatelů v loterijní firmě.

  • Ústavní soud počátkem října odmítl stížnost společnosti Gladiolus, kterou ovládají firmy Penta a E-Invest, na údajné porušení práv věřitele v insolvenčním řízení se Sazkou. Gladiolus napadl rozhodnutí Městského soudu v Praze o prohlášení konkurzu na majetek Sazky a rozhodnutí Vrchního soudu o odmítnutí odvolání proti němu. „Ústavní soud stížnost zamítl, protože nebyly ještě ze strany Gladiolu uskutečněny všechny právní kroky na nižších instancích včetně žaloby na zmatečnost v rozhodování příslušného soudu. My jsme však tuto žalobu podali souběžně se stížností na Ústavní soud,“ reagoval mluvčí Penty Martin Danko. Až tedy soud nižší instance žalobu na zmatečnost zamítne, Ústavní soud se stížností podle něj bude znovu zabývat a posoudí podstatu věci.
  • „Minulý týden v pátek (21. října – pozn. red.) jsme podali žalobu na neplatnost smlouvy mezi Sazkou a skupinami PPF a KKCG, respektive firmou Sázková kancelář,“ uvedl minulý týden mluvčí Penty Martin Danko. Penta tvrdí, že tendr neumožnil korektní a standardní soutěž, která by vygenerovala nejvyšší cenu. Penta v žalobě zároveň požaduje, aby kauzu řešil jiný soudce Městského soudu v Praze než Jaromír Harmach, který vedl insolvenční řízení se Sazkou.

A zřejmě budou následovat i další kroky. „Chceme využít všech právních možností, které máme k dispozici, abychom to zvrátili. My nejsme spokojeni, jak to dopadlo, nevěříme, že to bylo čisté,“ naznačil Martin Ulčák z E-Investu ve středečním rozhovoru pro týdeník Ekonom.