Zaplatí odškodnění v kauze H-System stát?

Kvůli Klausově amnestii ožije případ kolosálního podvodu u Ústavního soudu.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Případ miliardového podvodu s levným bydlením H-System bude navzdory – nebo spíš právě kvůli – lednové amnestii exprezidenta Václava Klause pokračovat. Okradení klienti se totiž podle informací ČESKÉ POZICE obrátí na Ústavní soud, aby jim potvrdil, že byli rozsáhlou amnestií poškozeni. Zvrátit verdikt o zastavení procesu s bývalými manažery firmy, která naslibovala více než tisícovce lidí levné domky v okolí Prahy, se jim tím nepodaří, ale mohou dostat do ruky pádný argument při žádosti o odškodnění od státu.

Nejvyšší soud 25. září negativně rozhodl o dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti zastavení procesu se třemi bývalými manažery H-Systemu. Na Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu se totiž vztahuje bod prezidentské amnestie, který zastavuje kauzy trvající déle než osm let. Manažeři byli původně souzeni a odsouzeni společně se zakladatelem H-Systemu Petrem Smetkou a dostali nepodmíněné tresty v rozmezí pěti až osmi let. Smetka dostal dvanáct roků. Vrchní soud v Praze ale pak následně potvrdil jen Smetkův trest a zbylé vrátil k novému projednání. Všichni tři obvinění pak vyfasovali podmíněné tresty a měli spolu se Smetkou zaplatit klientům škody. Podmínky se zdály příliš mírné nejvyššímu žalobci a podal proti verdiktu dovolání. Než se stihla kauza znovu projednat, přišla amnestie.

Případ machinace s lukrativním majetkem, který by měl posloužit k odškodnění klientů, popsala ČESKÁ POZICE v článku: Soudy kolem H-Systemu neskončily. Přijde žaloba na podvod se Smetkovým majetkem.

Znalci Ústavy radí poškozeným

„Budeme podávat ústavní stížnost,“ potvrdila Jitka Drunecká, mluvčí sdružení Maják, které zastupuje část poškozených klientů.

Okradeným lidem jde především o to, aby ústavní soudci rozhodli, že byli klienti H-Systemu poškozeni amnestií. Po zastavení trestního procesu jim totiž zbývá jedině možnost žalovat bývalé manažery o náhradu škody v občanskoprávním řízení, kde se na Vítka, Eliáše a Tůmu musí po prezidentském zásahu pohlížet jako na nevinné. Celé důkazní břemeno by pak museli nést v případných sporech ti, kteří marně čekali na své domky.

Okradeným lidem jde především o to, aby ústavní soudci rozhodli, že byli klienti H-Systemu poškozeni amnestií

Na stranu podvedených se postavily i ústavněprávní kapacity. Podat stížnost veřejně poradila klientům bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, protože se domnívá, že bylo poškozeno jejich právo na spravedlivý proces. Podobného názoru je i současná soudkyně nejvyššího tribunálu Ivana Janů, která se vyjádřila k problematice amnestie obecně. „Pokud by se ukázalo, že stát přispěl k tomu, že škoda je nevymahatelná z toho důvodu, že selhala veřejná moc, dílem soudy, dílem rozhodnutí o udělení amnestie, domnívám se, že by nastoupila odpovědnost státu,“ uvedla Janů v rozhovoru pro MF Dnes. Ta navíc radí, že pokud nevyhoví stěžovatelům její domovská instituce, stále je tu Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Tématu amnestie se ČESKÁ POZICE obšírně věnovala například v článcích:

Ministryně Benešová nepomůže

Zástupci čtyř stovek z více než tisíce poškozených v kauze H-System, kteří byli účastníky trestního řízení proti exmanažerům firmy, už také odeslali žádost na ministerstvo spravedlnosti o odškodnění za průtahy v řízení, za něž nese odpovědnost stát. Odškodnění za průtahy činí přibližně 20 tisíc korun ročně na jednoho klienta. Vzhledem k tomu, že trestní oznámení padla v roce 1997 a první líčení pak začalo v roce 2001, může jít o částku okolo 100 milionů.

Jak ale napsal deník Právo ministryně spravedlnosti Marie Benešová, jíž je žádost adresována, poškozeným nepomůže. Přenechá rozhodnutí až svému nástupci, který ji vystřídá po sestavení vlády vzešlé z předčasných voleb.

Společnost H-System založil Petr Smetka v roce 1993. Po reklamní kampani na levné bydlení v okolí Prahy získal přibližně tisícovku klientů, od nichž vybral miliardu korun. Stejnou částku pak také vylákal od bank na úvěrech. V roce 1997 se sen rozplynul a v roce 1998 skončil H-System konkurzem s tím, že postavil jen 35 domků.

Počet příspěvků: 3, poslední 12.10.2013 07:22 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.