Zápisky z vlády: Pospíšil na toaletě a Kubiceho vystřízlivění

Premiér Petr Nečas kvůli ústupku Věcem veřejným namíchl „vlastní“ ministry Jiřího Pospíšila a Jana Kubiceho.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v neděli v televizním pořadu Otázky Václava Moravce varoval, že pokud nebude do roka schválen zákon o reformě státního zastupitelství, opustí vládní funkci. Razantní výrok politika, který se těší vysoké podpoře veřejnosti, byl zjevně adresován premiérovi Petru Nečasovi. Pospíšil se obává, aby se návrh zákona, který počítá se zrušením vrchních státních zastupitelství, posílením nezávislosti nejvyššího státního zástupce a vytvořením týmu protikorupčních žalobců, nestal předmětem mocenského boje uvnitř kabinetu. V takovém případě by se totiž mohla jeho předloha „zaseknout“ ve schvalovacím procesu, jako se to stalo v případě církevních restitucí, případně doznat zásadních změn.

O problémy by se mohla postarat nejmenší koaliční strana – Věci veřejné (VV). Ta dlouhodobě usiluje o větší vliv na justici. Pospíšil navíc neví, na čí stranu by se v případném konfliktu postavil jeho stranický a vládní šéf Petr Nečas.

Minulý týden vláda s přispěním premiéra kývla na žádost VV, aby vicepremiérka Karolína Peake dohlížela na reformu státního zastupitelství a policie. Podle informací ČESKÉ POZICE však jednání o materiálu, který přenášel nové pravomoci na Peake, provázely zajímavé okolnosti. Pospíšil s ministrem vnitra Janem Kubicem dopředu avizovali, že s návrhem VV nesouhlasí. Přesto Nečas na jednání vlády řekl, že požaduje schválení materiálu, protože jde o přání jedné vládní strany a vzhledem k tomu, že je jeho kabinet koaliční, měli by pro návrh hlasovat všichni ministři.

Pospíšil ustoupil tlaku svého nadřízeného a schválení bodu neblokoval. Chtěl si však zachovat důstojnost, a proto před hlasováním odešel na toaletu. U politicky méně zkušeného Kubiceho, který je považován za Nečasova člověka ve vládě, zase přišlo vystřízlivění. Kubice si poprvé za dobu svého ministrování uvědomil, že není pouze ministrem vnitra, ale především figurkou na šachovnici, jejíž dynamiku určují zájmy politických stran.

Hodlá-li Petr Nečas ustupovat v tlaku VV i nadále, možná bude muset hledat vedle ministra spravedlnosti (pokud Pospíšil neprosadí zákon o státním zastupitelství) i nového šéfa pro vnitro.