Zaměstnanci nemocnic jsou připraveni stávkovat, varuje odborový svaz

Odboráři z OSZSP dva týdny před volbami vyvíjejí tlak na politiky, aby vysvětlili, jak budou dlouhodobé problémy ve zdravotnictví řešit.

foto: © ČTKČeská pozice

„Je to první varování, upozornění veřejnosti, že zaměstnanci jsou nespokojení. Zaměstnanci jsou připraveni toto projevit i v další fázi částečným omezením provozu formou stávky,“ sdělila ČESKÉ POZICI předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP) Dagmar Žitníková. OSZSP sdružuje kolem 38 tisíc zaměstnanců různých zdravotnických profesí vyjma lékařů, kteří mají svůj vlastní Lékařský odborový klub.

Nemocnice řešily situaci nejprve oddalováním splatnosti faktur a překlenovacími úvěry, nyní jim došly finance i na splácení úrokůVýkonná rada odborového svazu se na nutnosti vyhlášení stavu pohotovosti usnesla ve středu 9. října. Bezprostředním impulsem byly informace z regionů, že se v nemocnicích rapidně zhoršuje ekonomická situace. Podle Žitníkové dlouhodobě neřešené problémy s podfinancováním zdravotnictví došly nyní do fáze, že nemocnice nemají prostředky na zaplacení léků a v jedné třetině českých nemocnic chybí peníze i na platy zaměstnanců. Nemocnice řešily situaci nejprve oddalováním splatnosti faktur a překlenovacími úvěry, nyní jim došly finance i na splácení úroků. V některých nemocnicích dochází ke slučování lůžkových oddělení, ale kapacitně zůstává personál na stejných počtech. Odboráři tvrdí, že nedostatek financí se projevuje také na pacientech, kterým se prodlužují čekací lhůty na výkony.

Odborový svaz OSZSP opakovaně na špatnou hospodářskou kondici nemocnic upozorňoval současnou vládu v demisi. Ta však na žádný z jeho konkrétních požadavků zatím nekývla.

  • V první řadě chce svaz dosáhnout novely úhradové vyhlášky, která by se vztahovala ještě na zbývající měsíce letošního roku. V tiskovém sdělení z 26. září Krizový štáb nemocnic, který sdružuje několik subjektů včetně OSZSP, požaduje pro nemocnice zvýšení záloh od zdravotních pojišťoven o 15 procent pro zbývající část roku a o 5 procent zvýšení úhrad, které by mělo částečně kompenzovat výpadek způsobený zvýšeným DPH.
  • Za nedostatečný považuje odborový svaz také kompromisní navýšení plateb za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví Martin Holcát prosadil zvýšení úhrady o 64 korun, což celkově znamená 4,7 miliardy navíc pro zdravotnictví. Svaz toto řešení ale nadále nepovažuje za uspokojivé a stále požaduje zvýšení platby na jednoho pojištěnce o 98 korun, tedy na celkových 821 korun.

Premiér Jiří Rusnok zaslal odborovému svazu dopis, ve kterém vyčíslil dluhy zdravotních pojišťoven. Roční dluh VZP činí 5,6 miliardy korun a ostatních pojišťoven 2,4 miliardy korun. Jak uvedla Žitníková, v dopise však předseda vlády nenavrhl žádný recept, jak situaci urychleně řešit. To byl další z důvodů, proč odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Svaz dále navrhl, aby vláda poskytla zadlužené VZP půjčku, k tomu však zatím nedošlo.

Stávková pohotovost má přinutit vládní činitele, aby se nastíněnou situací začali okamžitě zabývat. V polovině října se má odborový svaz sejít se zástupci zaměstnavatelů a vypracovat další postup.

Politici a teď se ukažte!

Celá akce má i jistě nikoli náhodné načasování. Dva týdny před volbami, kdy politici s nadsázkou slíbí cokoliv, jen aby na poslední chvíli přivábili hlasy nerozhodnutých voličů, na ně udeří zdravotnický svaz s pohotovostní stávkou. Žitníková ČESKÉ POZICI také řekla, že zaslala všem politickým stranám, které mají podle průzkumů šanci dostat se do sněmovny, dopis, kde je vyzývá, aby představily své vize, jak ekonomickou situaci ve zdravotnictví řešit.

Za poslední čtyři roky vyhlásil zdravotnický odborový svaz  pohotovostní režim alespoň třikrát a vždy trval až několik měsíců. Naposledy se tak stalo v listopadu loňského roku, kdy pohotovostní stávkou vyjadřovaly protest proti záměrům bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera redukovat počet lůžek v některých nemocnicích.

Počet příspěvků: 1, poslední 10.10.2013 11:20 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.