Žalobkyně Hercegová radila podřízené, jak „pochopit“ kauzu Drobil

Případ údajné korupce na Státním fondu životního prostředí měl být zameten pod koberec, píše dnešní Respekt.

Týdeník Respekt přinesl ve svém aktuálním vydání detailní „kuchařku“, jak se při ping pongu mezi vrchním a městským státním zastupitelstvím v Praze při vyšetřování „zaškrcují“ citlivé a politicky nepohodlné kauzy.

Konkrétně ta, která se týká bývalého ministra životního prostředí (ODS) Pavla Drobila a někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Právě toho měl Drobil prostřednictvím svého poradce Martina Knetiga údajně nutit, aby „upravoval“ financování Fondu s ohledem na budoucí politickou kariéru Drobila. Věc se provalila loni v prosinci, dodnes ale z trestněprávního hlediska „stojí“. Ministr Drobil kvůli případu pouze rezignoval na ministerský post, poslaneckého mandátu se nevzdal a jako místopředseda ODS se vyjadřuje k současným kauzám v české politice.

Podle tajného dokumentu označeného evidenčním číslem 1439 „vysvětlovala“ žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství v Praze své instančně podřízené Šárce Pokorné, jak nejlépe „pochopit“ dění v korupční kauze. Totiž tak, aby se celá věc zametla pod koberec. Hercegová takovou motivaci novinářům Respektu popřela, stejně jako Pokorná, jež se nechala slyšet, „že na ni žádný dopis nebude a nemůže mít vliv“.

K případu se nechtěl vyjadřovat ani Libor Grygárek, náměstek pražského vrchního zástupce Vlastimila Rampuly. Právě o Rampulovo – a potažmo i Grygárkovo – odvolání usiluje Pavel Zeman, nejvyšší šéf českých žalobců. Detailnější komentář k dění na vrchním státním zastupitelství ČESKÁ POZICE připravuje.