Žalobci nad činností policejního superútvaru nejásají

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zveřejnil výroční zprávu o své činnosti. Obvykle nudné čtení skrývá citlivé téma – hodnocení dosavadní práce Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Pavel Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zeman | foto: MAFRA - Anna Vavríková
Pavel Zeman

Nejvyšší státní zastupitelství 21. června pustilo do světa dlouho očekávanou výroční zprávu o své činnosti. Jindy nudný úřední dokument plný statistik však v sobě tentokrát skrývá jedno velmi citlivé téma. A sice hodnocení Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Tedy toho superútvaru, který vznikl po bleskové policejní reorganizaci loni v létě a způsobil roztržku vládních partnerů – ČSSD a ANO.

Ze zprávy vyplývá, že z výkonů centrály panuje mezi žalobci nemilé rozčarování. „Průběžně se snižuje počet věcí zahajovaných zcela nově, a to zejména věcí vyhledaných operativně pátrací činností policie,“ stěžoval si šéfžalobce Zeman ve zprávě, kterou sestavil především na základě podkladů od Vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci.

A to je špatná zpráva, protože to v praxi znamená, že superútvar není schopný věnovat dostatečné síly na rozkrývání nejnebezpečnějších a nejsofistikovanějších zločineckých gangů v Česku.

Co bylo, stále je

Jádro kritiky míří zejména na sekci NCOZ, která má potírat finanční kriminalitu. „V rámci ní je opakovaně indikována nedostatečně kvalitní činnost i nedostatky v komunikaci s dozorovými státními zástupci,“ konstatovali žalobci. Za příklad naopak dali detektivy, kteří mají na starosti závažnou hospodářskou činnost a organizovaný zločin. Ty hodnotili kladně.

Zároveň ale Zeman upozornil, že dosud není možné tato zjištění demonstrovat na statistikách. Ty přinese až letošek.

Na protest proti reorganizaci loni policii opustil Robert Šlachta, mnohaletý ředitel protimafiánské jednotky. Podle něj rozhodně nevedla k vyšší efektivitě odhalování zločineckých struktur. Za pravdu mu částečně dala i zmíněná červnová zpráva. Značnou pozornost detektivů totiž odčerpalo budování nového útvaru.

„Dosud pociťovaným problémem je znatelná institucionální a personální nestabilita nově budovaného útvaru. Sloučení mělo negativní vliv na některé trestní věci, a to především v důsledku odchodu konkrétních zpracovatelů od Policie ČR,“ popsal šéfžalobce nejvážnější potíže centrály.

Zároveň ale Zeman upozornil, že dosud není možné tato zjištění demonstrovat na statistikách. Ty přinese až letošek.

Varovali včas

Šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová už v dubnu naznačila, že čísla za její „rajon“ nejsou nic moc. Za sedm měsíců existence NCOZ zahájila o pět kauz méně než kdysi dva samostatně působící útvary.

„Pro mě po tři čtvrtě roku od vzniku NCOZ je hlavní výstup ten, že reorganizace pro státní zastupitelství nemá přidanou hodnotu,“ řekla LN Bradáčová.

„Pro mě po tři čtvrtě roku od vzniku NCOZ je hlavní výstup ten, že reorganizace pro státní zastupitelství nemá přidanou hodnotu.“

Právě v těch nejsložitějších kauzách pak společně s vrchními žalobci z Olomouce nelibě sleduje ještě jeden trend. „Ve věcech mimořádné důkazní a právní složitosti a náročnosti je stále více věcí, v nichž se státní zástupce podílí na koncipování usnesení o zahájení trestního stíhání,“ poukázala Zemanova červnová zpráva. Lajdácká práce některých detektivů pak „značně zatěžuje specialisty na státním zastupitelství.“

Jak na kritiku reagovalo vedení NCOZ a Policejního prezidia, které reorganizaci obhajovaly právě vyšší efektivitou při odhalování závažného zločinu?

„Vedení se s výroční zprávou seznamuje. Informace, které se vztahují k činnosti NCOZ, podrobí analýze a v následujících dnech vydá stanovisko,“ napsala LN mluvčí centrály Iva Knolová. Podobně zareagovali spolupracovníci policejního prezidenta.

Šéfžalobce přitom před unáhlenými změnami v policii varoval už loni. Sáhl k bezprecedentnímu kroku a sepsal dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi, v němž mimo jiné předeslal: „Sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci.“ I po roce tyto věty neztrácejí na významu.

Článek vyšel v Lidových novinách dne 22. června 2017.