Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 38
  • Poslední: 2.6.2015 23:58
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Omluvu?

žádná omluva nemůže být vyjádřena za zničení doma , za vraždu cca 360 000 lidských bytostí , za zničené sny a budoucnost. Lze jen vyjádřit lítost a odsouzení jednání na civilistech a rodinných příslušnících členů Wermachtu, SS, Gestapa, že z naší strany došlo k selhání jednotlivců na konci okupace a krátce po ní na těch , kteří byli dříve našimi spoluobčany a kteří nás zradili a stali se občany Třetí říše, Není možná omluva za pochopitelnou postu na členy národa, který vypálil Lidice , Ležáky, Leštiny , Prlova, Vařekovy Paseky, Český Malín, Javoříčko, za koncwntrační tábory a Pečkův palác , za řádění SS i po oficiálním skončení války a německé kapitulaci "" . A stále nedošlo k zaplacení všech náhrad za válečné škody .....

Re: Omluvu?

Vaše logo, mě přivádí k trochu jinému soudku. Co omluva Ruska za to, že zničili 3-4 generace českého národa, zničili podnikavého ducha, statečnost, odvážné lidi a elity donutili do exilu? Rusové bohužel tím, dle mého názoru, že byli rafinovanější (výdyť jsme komunisty zvolil sami) udělali větší škody na morálním a etickém profilu našeho národa, který byl již tak dost ohlodán. Mimochodem co přejmenovat Váš nick třeba na Karel Kramář, to by asi bylo stále v intencích slušného chování a lépe vystihovalo Vaše názory než Jiřík.

Re: Omluvu?

haha to je krásný žvást, nevím o tom, že by Rusko a Rusové zničili český národ. Pamatuji si spíš jak všehoschopní Češi udávali, kolaborovali, rozkrádali a ničili vše co se údajně připisuje Rusům, Byli to a jsou komunisti ve všech stranách!  Ruský národ byl nějvětší obětí komunismu, který vzešel z židovstva s podporou židovskych bank Rothschildu

Re: Omluvu?

Já mám spíše teorii (možná dost spikleneckou), že komunismus je pouze instrumentem ruského imperialismu k ovládnutí co největší části světa.

Ano, válka vytváří prostor pro to "oko za oko, zub za zub

Nevidím důvod, proč dělat laciná gesta o které kromě několika politiků nejspíš již nikdo nestojí. Ano 2WW od začátku do svého konce (s časovým přesahem na začátku i na konci) byla lidský zmar a masakr. Stále ale platí snad francouzské přísloví "kdo seje vítr sklízí bouři".

PS. Zatím co u nás někteří chtějí hlubokou omluvu za to, že jsme z našeho historického území vystěhovali 3 miliony Němců jako důsledek jejich nepřátelských činů, v sousedním Polsku vystěhovali i s tradičně německých území 9 milionu Němců, a to i za pomoci Stalinových poradců.

Ve vztahu k Rusku je nám Polsko

dáváno za vzor. Pročpak ne v omluvám vystěhovaným a přesídleným. Polské přesuny obyvatelstva jsou na novou válku. To si naši pravdoláskaři neuvědomují.

Re: Ano, válka vytváří prostor pro to "oko za oko, zub za zub

Zkusím ještě trochu fabulovat, co když ten ostrý postoj Beneše byl jen čirý politický populsimus, prostě cítil, že to bude populární a tak zastával tvrdou linii (analogie v dnešní době, vztah českých politiků k uprchlíkům).

Re: Ano, válka vytváří prostor pro to "oko za oko, zub za zub

Myslím si, že svádět všechno na Beneše je jen zkratka, zjednodušení, které celý ten složitý proces vysídlení, odsouhlasené vítěznými mocnostmi někdo schoval pod slogan "Benešovy dekrety".

Česko-německá deklarace

“Česko-německá deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z 21. ledna 1997

III.

Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny. Zejména lituje excesů, které byly v rozporu s elementárními humanitárními zásadami i s tehdy platnými právními normami, a nadto lituje, že bylo na základě zákona č. 115 z 8. května 1946 umožněno nepohlížet na tyto excesy jako na bezprávné a že následkem toho nebyly tyto činy potrestány.“

.

http://cs.wikisource.org/wiki/Česko-německá_deklarace_o_vzájemných_vztazích_a_jejich_budoucím_rozvoji

.

Vše další je už jen a jen politická masturbace.

Re: Česko-německá deklarace

Přesně tak. Pamatuji na volbu prezidenta, kdy bylo neustále omíláno, že jsou to čeští odpůrci Sudetských Němců kdo neustále vynáší "sudetskou kartu", ale přitom to byla lež a manipulace. Benešovy dekrety a sudetské téma vynášejí neustále jen landsmannschaft a apologeti nacistických zločinů.

Autorka by si při svém poukazování na to, že původci excesů byli potrestáni jen málo nebo vůbec, měla uvědomit že si tak trochu svou argumentací nabíhá na vidle - počty esesmanů, kteří na svých rukou měli krev mnohem většího počtu nevinných, v poválečném Německu rovněž často nebyli odsouzení vůbec, nebo se jejich případy zahrály do autu.

Konec druhé světové války nebyl jen obyčejným koncem války. Byl to konec období, které začalo tím, že více než 90% českých Němců hlasovalo pro stranu, která nás prohlásila za rasově podřadné, zasloužící si vyhlazení. Ti, kdo se dnes s nestoudnou drzostí označují za naše "bývalé spoluobčany" nás vydali napospas HItlerovi a když se dozvěděli o vyvraždění Lidic, řekli si "to těm svinským Čechům

Re: Česko-německá deklarace

"to těm svinským Čechům patří". S takovými lidmi není možné si jen tak podat ruku a říci "co jsme si to jsme si, pojďme dělat jakoby se nic nestalo". Nešlo o válku samotnou, šlo o důvody pro jaké byla vedena.

No a nakonec - já sám jsem se narodil v sedmdesátých letech. Nikdy jsem žádného "sudetského Němce" nepotkal, natož abych jej vyhnal nebo se proti němu dopustil nějakých excesů. Jděte do háje s omlouváním, když jste proti principu kolektivní viny, proč by měla být kolektivní omluva v pořádku? Ať se omluví ti kdo excesy páchali. Mě dejte pokoj.

Re: Česko-německá deklarace

Ta společenská diskuze není vedena o tom, zda se máme omluvit a vrátit zabavené nebo zda vyhnání bylo legitimní. Lidé našli odvahu upřímně si přiznat, že ne všichni Němci žijící u nás byli zrádci a že ne všichni Češi se zachovali korektně. Schopnost něčeho litovat je dobrým předpokladem k tomu, že se nebojíme přijmout skutečnou historickou pravdu a nepovyšovat se nad ostatní tím, že budeme sami sebe vykreslovat v lepším světle, než nám dějinně přísluší. Vidím rozdíl mezi lítostivou deklarací přijatou diplomacií v době, kdy jsme usilovali o vstup do EU (=dojení fondů), a vyjádřením lítosti na úrovni regionálních organizací či dobrovolných spolků. K napsání článku autorku zřejmě motivovala změna, která nastala v samotném sdružení sudetských Němců (zrušení požadavku na vrácení majetků). Je to pol. masturbace? Nelze do nekonečna z generaci na generaci předávat poučku, že Němci-Češi jsou hajzlové. S takovým vzájemným očekáváním by bylo vskutku otázkou času, kdy se objeví negativní napětí.

Re: Česko-německá deklarace

Pane Urbanče,

předně na článku paní Vojtíškové smrdí jeho načasování. Neboť v době, kdy je třeba řešit problém ne jen afrických uprchlíků a kdy je nanejvýš žádoucí zatlačit na původce akutních exodů a přimět je nést následky jejich konání, jsme naopak my tlačeni do kouta my za věci z dávné prehistorie a to tendenčním a účelovým způsobem nad to v záležitostech, které již byly dávno vyřešeny a oboustranně uzavřeny!

Re: Česko-německá deklarace

Pokračování I.

Vstup do EU a EU dotace jsme si tvrdě předplatili a to podepsáním asociační dohody, kdy jsme jednostranně otevřeli své trhy zrušením cel BEZ přechodového období (!) a kdy jsme za hubičku nechali rozprodat naši zemi zahraničnímu kapitálu. Dnes jsme v situaci, kdy i za NAŠI pitnou vodu z NAŠICH zdrojů platíme zahraničním(!) vlastníkům a to 100 až 150x dráž než za bolševika. O tom, že celá tato transakce byla pro nás ve výsledku prodělečná svědší fakt, kdy ročně k nám po omezenou dobu přijde na cca 40 miliard, zatímco zahraniční kapitál si za rok vyvede cca 330 miliard zisků, což je částka, která nezahrnuje “optimalizaci“ prostřednictvím vnitrokoncernových cen! Přičemž toto dojení není na rozdíl od dotací EU časově omezené…

Re: Česko-německá deklarace

Pokračování II.

No a to nejlepší nakonec. Jde-li o “gesto“ Lansmanchaftu, tak u něj je pozoruhodné, že se tak stalo záhy po té, co Řekové připomněli němcům jejich nevyplacené válečné reparace! Patrně si němci spočítali, že by pak výsledná bilance mohla být naopak záporná…(;-). O upřímnosti jejich kroku lze proto s úspěchem pochybovat .

Proto trvám na tom, že rajtování na poválečném odsunu němců, vzešlém z Jaltských ujednání vítězných mocností(!), a snaze zabývat se rušením zákona právně vyhaslého a to ještě za dnešní situace potřeby akutního řešení současných exodů, politickou masturbací je!

Re: Česko-německá deklarace

Cigáníte,naučte matematiku základní školy, nikoli matematiku komunistickou. SpD dostala 1,2 mil hlasů, což odpovídá asi 40 procentům.

Re: Česko-německá deklarace

Jirko, a co trochu jiná analogie. Nemám rád komunisty, nikdy jsem pro ně nehlasoval, ale méli zde cca 99% podporu (metodiku výpočtu podpory nechávám stranou), jsem vinen tím, že jsem Čech, komunista - viník mnoha příkoří, nespravedlností?

Nebo je to tak, že když to je zločin na vlastním národu, tak se to nepočítá ?

Re: Česko-německá deklarace

"zločin na vlastním národu, tak se to nepočítá" - to jste trefil hřebíček na hlavičku, ale pro trošku jiné téma.

Strata pamäti

Autorka  druhú svetovú vojnu a zločiny Nemcov a Maďarov akosi nespomína. K ich odsunu by nikdy nedošlo keby nezačali vojnu a neprehrali ju, oni sú si sami na vine. Uvedomte si, že keby vojnu vyhrali, tak je dosť možné, že by oni vás vysídlili. Keď sa raz v Nemecku znovu rozmôže nacionalizmus, ešte budete radi spomínať, že nemáte 3 milióny Nemcov doma.

Velice mne těší, že se lidé zajímají

o dějiny tak, jak se staly. Nezaujaté hledání skutečné pravdy je předpokladem, že naše budoucí vztahy se sousedy mohou být také nezaujaté a upřímné. Zdá se mi, že okolnosti kolem odsunu už nebudí mnoho hysterických a zbytečných emocí, naposledy např. Škromachovo vyjádření prošlo prakticky bez dopadu. Že bychom konečně jako národ dospěli?

Laciný populismus & politická masturbace

V době, kdy jsou v pohybu miliony uprchlíků v důsledku politiky zejména USA, též Velké Británie, Francie, ale také Itálie, Polska a Turecka tj. zemí NATO řešit oběti a křivdy sedmdesát let staré je projevem čistého populismu připomínající spíše politickou masturbaci nežli řešení aktuálních problému dneška, paní Vojtíšková.

.

Chcete-li se už mermo mocí zabývat jen historií a nevinné civilní oběti problémy současných uprchlíků nevnímaje, pak by bylo na místě připomenout také bombardování Drážďan, Hirošimu či Nagasaki a mnohé jiné.

.

Konec konců nedořešeným česko-německým tématem vztahujícím se ke druhé světové válce jsou také doposud nevyplacené(!)VÁLEČNÉ REPARACE. Což ovšem v situaci, kdy jsme se stali německou kolonií asi není vhodné připomínat, že?

Re: Laciný populismus & politická masturbace

Pokud nebude vědět odkud přicházíte, nikde nedorazíte tam kam chcete ...

Re: Laciný populismus & politická masturbace

Už jsme tam a pěkně to tu zapáchá.

.

PS: před listopadem 1989 stejně většina národa odsunutým němcům záviděla, že se ocitli na druhé straně železné opony. A že samotný odsun provázel nespočet neomluvitelných zvěrstev? To však samotný protektorát taky a nebyli to Češi, kdo první hodili kamenem!

Jinými slovy došlo k naplnění starozákonního OKO ZA OKO, ZUB ZA ZUB, přičemž odsunutí němci si odsunem ještě polepšili. To co se němcům nepovedlo během šesti/sedmiletého tažení na východ, to se jim podařilo během čtvrt století budování reálného kapitalismu u nás, kdy jim patří už téměř vše a původní české obyvatelstvo je vesměs cizincem ve vlastní zemi a kvalifikovaní čeští pracovníci nedosahují ani polovičních příjmů německých uklízeček a to v rámci týchž koncernů…

Re: Laciný populismus & politická masturbace

Naše reálná politika se zabývá odsunem Němců naprosto okrajově a pouze formou vyjádření lítosti a žádných konkrétních kroků. Proto v tomto nespatřuji příčinu, pro kterou by nezbýval dostatek prostoru na řešení akutních současných problémů. Zamést si nejprve před vlastním prahem není od věci.

Re: Laciný populismus & politická masturbace

Praxe naopak ukazuje, že v reálné politice se u aktuálních problémů neřeší příčiny ale až následky a to ještě způsobem, kdy následky nemají nést viníci, ale naopak se o ně mají podělit nezúčastnění! Klasická kapitalizace zisků a socializace nákladů.

Přičemž přehrabování se ve více než sedmdesát let staré plesnivé vánočce a vyzobávání z ní hrozinek typu poválečný odsun Němců aniž by byly řešen kontext a ostatní zhůvěřilosti, tak jak to zde předvedla paní Vojtíšková, slouží jen k odvádění pozornosti – klasické manipulaci s davem.

Re: Laciný populismus & politická masturbace

Souhlas.

Poučení je jinde

Je o tom potřeba mluvit a psát, ale z úplně jiného důvodu. A to proto, že ve válce a po válce neplatí právo a spravedlnost a nikdy to jinak nebude. Je to špatné, zlé, ale nic s tím neuděláme, pokud k bezvládí a válce přispíváme ještě než vznikne. Proto pište a připomínejte to všem, kteří dnes tak rádi naivně volají po revolucích a převratech ve jménu svobody a jinými prázdnými hesly.

Po 70 letech v teple domova se to dobře hodnotí.

Moji předkové nikomu neublížili, nikomu nic nevzali a nikoho nevyhnali. To aby bylo jasno, že osobní zájem na tom nemám. Ale chápu lidi, kteří žili 6 let v hrůze, po válce viděli, čeho jsou Němci schopní, že se sebrali a vyhnali je. Pokud vím, tak s Němci byly problémy celou dobu, kdy žili na tomto území. Osobně se domnívám, že tzv. národní obrození bylo vyvoláno německým nacionalismem, tím, že začali jednat a mluvit o tom, že jsou lepší. Jinak by si toho Češi asi ani nevšimli. V Miláně paní Šlechtová mluvila o tom, že tam byl korunován Karel IV. Znáte nějakého západního vládce, který byl korunován mimo svou původní zemi? To se může jen u nás. Byli jsme staletí velmi, velmi tolerantní, až to těm našim "hostům" vlezlo do hlavy a řekli si, proč tady ty Čechy vlastně máme snášet? Můžeme je germanizovat, zotročit, vyvraždit. To byl německý plán. Nedivím se, že to některým Čechům pochroumalo nervy a dopustili se zla, kterého by se asi nedopustili, kdyby tu nebylo těch předchozích 6 let něme

Re: Po 70 letech v teple domova se to dobře hodnotí.

Karel IV. byl korunován králem českým, německým, burgundským, italským a stal se císařem Svaté říše římské. V Miláně byl korunován na krále italského.

Re: Po 70 letech v teple domova se to dobře hodnotí.

Já myslím, že článek neřešil odsun/vyhnání, ale zločiny proti lidskosti, které mu předcházeli/ho provázeli.