Zákon o veřejných zakázkách a la Senát: Návrat do minulosti

Senátoři schválili zvýšení limitů na zakázky malého rozsahu. U stavebních prací na šest milionů korun, u ostatních služeb na dva miliony.

Zákon o veřejných zakázkách.

Zákon o veřejných zakázkách. foto: Alessandro CanuČeská pozice

Zákon o veřejných zakázkách.

Senát ve čtvrtek schválil jako zákonné opatření technickou novelu zákona o veřejných zakázkách. Její obsah se připravoval několik měsíců – materiál nejprve prošel připomínkovým řízením a krátce po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem i jeho kabinetem. Senátoři ale během několika minut provedli v novele razantní změny, a poté je odhlasovali. Šťastnou ruku však neměli.

Zásahy senátorů se mimo jiné dotkly limitů pro zakázky malého rozsahu. Před 1. dubnem loňského roku byla hranice u stavebních prací stanovena na šest milionů korun, u ostatních služeb na dva. Po novele, která začala platit od 1. dubna loňského roku, se tyto limity snížily na polovinu. V zákoně, podle něhož se nyní řídí zadávání veřejných zakázek, je uvedeno, že od 1. ledna 2014 klesne hodnota zakázek malého rozsahu na stavební práce na milion korun.

Pokud by se hranice skutečně snížila, v praxi by to znamenalo, že zadavatelé by museli postupovat dle zákona o veřejných zakázkách například i při každé opravě chodníku, pokud za ni zaplatí více než milion korun. Hrozilo tedy, že zadavatelé budou zavaleni administrativou. Zvlášť negativně by se to dotklo například menších obcí, které nemají peníze na to, aby si na administraci zakázek zaplatily lidi.

Jak enormní nárůst počtu zakázek malého rozsahu u stavebních prací by snížení limitu na milion korun znamenal, dokreslují statistiky ministerstva pro místní rozvoj. Vyplývá z nich, že by se režim stanovený zákonem o veřejných zakázkách nově týkal zhruba 11,5 tisíce zakázek. Pro srovnání uveďme, že loni bylo zadáno 10 662 veřejných zakázek.

Velkorysí senátoři

Technická novela v podobě, ve které prošla vládou, počítala se zachováním současných hranic pro zakázky malého rozsahu na stavební práce i v příštím roce. Senátoři se projevili velkoryse a limity pro zakázky malého rozsahu vynásobili dvěma. Takže od začátku příštího roku se hranice pro zakázky malého rozsahu zvyšují na šest milionů korun, u ostatních služeb na dva miliony korun. Vracíme se tedy do situace před 1. dubnem loňského roku.

Co tato úprava a la Senát znamená? Bude se méně soutěžit. Zakázky do šesti, respektive dvou milionů korun se budou moci zadávat bez soutěže. Povinností zadavatelů bude pouze zveřejnit smlouvu s vybraných uchazečem.

Neblahý stav přece nemůžeme léčit  uvolněním pravidel jen proto, že podle pocitu účastníků soutěží stejně nezajistí větší transparentnostNa dnes platnou podobu zákona o veřejných zakázkách se ozývá hlasitá kritika – prý znamená přílišnou byrokracii. Dle společnosti Otidea, která se zabývá administrací veřejných zakázek, se po novele zákona zvýšila administrativa zhruba o třicet až čtyřicet procent. Jenže tuto zátěž nelze svalovat jen na nižší limity, ale hlavně na to, že zadavatelé musejí zveřejňovat více informací o jednotlivých zakázkách. Nikdo nezpochybňuje, že to znamená více práce. Na druhou stranu se ale hospodaří s veřejnými prostředky, a není tedy na místě snaha o co největší transparentnost při jejich nakládání, byť by byla vykoupena větší zátěží?

Žádný zákon nezajistí, že se z veřejných zakázek zcela eliminuje korupce. O tom ostatně svědčí i výsledky nedávné ankety, kterou mezi zadavateli a dodavateli veřejných zakázek provedla společnost Otidea. Sedmdesát procent úředníků je dle průzkumu přesvědčeno, že veřejné zakázky nejsou dnes transparentnější než v dobách losovaček. Až 95 procent firem se setkalo se zakázkami ušitými na míru. Jenže neblahý stav přece nemůžeme léčit  uvolněním pravidel jen proto, že podle pocitu účastníků soutěží stejně nezajistí větší transparentnost a je s nimi spousta papírování. Co kdybychom tedy zákon zrušili úplně?