Zakladatel iniciativy Stop tunelům: Buďte aktivní, nejhorší je nihilismus!

Aktivistická „kariéra“ Jana Kvapila nemohla začít symboličtěji. Nahlédl do návrhu územního plánu a zjistil, že místem jeho domu by měl vést tunel.

„Paradoxem je, že jedinou hlasitou opozicí byli komunisté. Proti územnímu plánu ale nakonec nezvedl ruku nikdo. Tak silně je ústecká politika v područí Patrika Oulického,“ říká Jan Kvapil. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

„Paradoxem je, že jedinou hlasitou opozicí byli komunisté. Proti územnímu plánu ale nakonec nezvedl ruku nikdo. Tak silně je ústecká politika v područí Patrika Oulického,“ říká Jan Kvapil.

Jan Kvapil je nenápadným pracovníkem Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Je však také výrazným aktivistou, který o sobě dal za poslední rok v Ústí nad Labem slušně vědět. Při nahlédnutí do návrhu nového územního plánu města před rokem zjistil, že místem jeho domu by měl vést tunel. Není to symbolický začátek kariéry aktivisty? Povedlo se mu zburcovat několik lidí a stal se jedním ze zakládajících členů iniciativy Stop tunelům, která už dnes přesahuje původní „tunelový“ odkaz a stala se hlasitým kritikem politických poměrů v Ústí nad Labem.

Příběh Jana Kvapila je příkladem úspěšného angažování se ve prospěch občanského života, kterému se podařilo přimět řadu občanů ke starání se o život ve své obci. „Nejhorší je ten náš nihilismus: ‚Ať dělám, co dělám, nemá to cenu.‘ Náš příklad ukazuje, že smysl to má a nic se předem nesmí vzdávat,“ říká Kvapil v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Vytunelovaný územní plán

ČESKÁ POZICE: Váš příběh coby občanského aktivisty se začal odvíjet až neuvěřitelně – pod domem vám zamýšleli postavit vjezd do tunelu.

KVAPIL: Teď je to právě rok, co jsem shodou náhod a čistě ze zvědavosti nahlédl do návrhu nového územního plánu města Ústí nad Labem, kde se ukázalo, že nejen mně, ale stovkám dalších lidí a řadě firem město hodlá zbořit nebo znehodnotit domy megalomanským tunelem delším než Blanka.

ČESKÁ POZICE: Nikdo to s vámi předem nekonzultoval?

KVAPIL: Absolutně nikdo. Zbývalo jen pár dnů, abychom podali námitky. Obcházel jsem dům od domu, koho se to týkalo. Nikdo nic nevěděl. Lidé si mysleli, že jsem ze skryté kamery, jak to byla absurdní situace. Ze strany města zde byla jednoznačná snaha celou záležitost ututlat a územní plán i s tunely potichu schválit. Toto byl vlastně počátek naší iniciativy.

ČESKÁ POZICE: Územní plán od Nového roku platí, a to včetně tunelů. Jste s tím smíření? 

„Ústí je první velké město, jež si schválilo nový územní plán. Rozsudek ve věci naší žaloby bude mít celorepublikový dosah. Doufáme, že v pozitivním smyslu.“KVAPIL: Se schválením územního plánu zastupitelstvo přijalo usnesení, že obchvat v budoucnu vyškrtne, což považujeme za úspěch. Rozhodně jsme se ale s novým územním plánem nesmířili, na jaře jsme proto podali jednak trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zmanipulovanému výběrovému řízení na zhotovitele územního plánu, a také žalobu na ty nejproblematičtější části územního plánu.

Žalobou tak v první řadě napadáme onen megalomanský desetikilometrový obchvat s tunely a mosty – takovou ústeckou trošku větší Blanku. V případě těchto tunelů nemělo jít ani tak o vlastní stavbu, kterou si předlužené město stejně nebude moci v příštích desetiletích dovolit, ale o vypracování projektu. Odhadem mělo jít o zakázku za zhruba 200 milionů korun. V Ústí už takhle vzniklo několik projektů do šuplíku, které se proplatily, načež zůstaly jen na papíře.

Navíc Ústí je první velké město v České republice, které si schválilo nový územní plán. Ten rozsudek ve věci naší žaloby (soud by jej měl vynést do konce července) bude mít celorepublikový dosah. Doufáme, že v pozitivním smyslu.

Tady je Oulického!

ČESKÁ POZICE: Na webu Stop tunelům píšete, že územní plán postrádá vizi. Prý slouží „úzké skupině spekulantů s pozemky a stavebním lobby z korupční sítě kolem ústeckého kmotra Patrika Oulického“...

KVAPIL: Problémů v územním plánu je více. Jednak to byl již zmiňovaný tunelový komplex. Další problematickou záležitostí, kterou rozporujeme žalobou, je nezákonně vysoký zábor zemědělské půdy pro stavební parcely.

ČESKÁ POZICE: Takže díky územnímu plánu se cena daných pozemků vyhnala nahoru. Komu ty pozemky patří?

KVAPIL: Velká část těchto nových stavebních parcel patří spekulantovi s pozemky a krajskému zastupiteli za ODS Petru Ryšavému. Jsou tam ale zainteresovány i další – například developerská firma CPI.

ČESKÁ POZICE: Pan Ryšavý je spojován s Patrikem Oulickým, že?

KVAPIL: Ano, Ryšavý je člověk, jehož „podnikatelské“ úspěchy i politická kariéra pravděpodobně závisí na vůli pana Oulického. V okolí města skoupil na 400 tisíc metrů čtverečních luk a polí, které se mu s novým územním plánem proměnily na lukrativní stavební parcely.

„Proti územnímu plánu nakonec nezvedl ruku nikdo. Tak silně je ústecká politika v područí Patrika Oulického.“  

ČESKÁ POZICE: Jak se k územnímu plánu postavily ústecké partaje?

KVAPIL: Při prosincovém jednání zastupitelstva, na němž se územní plán schvaloval, zavládla zvláštní atmosféra. ODS a Strana Zdraví Sportu Prosperity (označovaná jako ‚béčko‘ ODS), které jsou silně provázané s Oulickým, byly jako jeden muž pro územní plán. ČSSD hlasovala z větší části rovněž pro a drobné ústupky prezentovala jako kompromis. TOP 09 se zdržela hlasování, ale do diskuse vůbec nezasáhla. Severočeši.cz tam jen seděli a mlčeli, jako ostatně na všech zasedáních zastupitelstva. Paradoxem je, že jedinou hlasitou opozicí byli komunisté. Proti územnímu plánu ale nakonec nezvedl ruku nikdo. Tak silně je ústecká politika v područí Patrika Oulického.

Podezřelé agentury „na kulturu“

ČESKÁ POZICE: Plánuje Stop tunelům nebo třeba vy osobně zasáhnout do politiky při blížících se krajských volbách?

KVAPIL: Ne, ale osobně budu volit PRO Kraj. Jiná smysluplná a s korupcí nepropojená alternativa v těchto volbách není.

ČESKÁ POZICE: Máme za sebou zatčení poslance Davida Ratha. Objevily se spekulace, že peníze, jež měl u sebe, nebyly jen úplatkem pro něho, ale i pro ČSSD. Myslíte, že kauza „Rath“ odšpuntuje nějaké aféry i u vás v Ústí?

KVAPIL: Tak ty aféry se v Ústí již několik měsíců odvíjejí jak na běžícím pásu. Důležité je, aby konečně padla konkrétní obvinění a aby se konkrétní lidé za své činy zodpovídali. A pak aby tyto průšvihy neznechutily veřejnost a naopak ji povzbudily v tom, že je potřeba se zajímat o veřejné dění a být občansky aktivní.

Chceme zabránit, aby se na jednotlivé kauzy zapomnělo, proto se je snažíme dokumentovat a prezentovat na našich webových stránkách. S pomocí zákona č. 106/1999 Sb. nyní například dokumentujeme přelévání financí určených na podporu kulturního života Ústečanů do různých agentur na absolutně neprůhledné komerční projekty. Máme podezření, že se takto financují volební kampaně. Velmi úspěšné v získávání dotací z města a kraje jsou agentury Darothore a Dream Production MP, které jsou napojeny na ČSSD a ODS.

Nejhorší je nihilismus

ČESKÁ POZICE: Nové územní plány mají obce a města přijmout do konce roku 2015. Jaký je váš vzkaz pro ostatní? Jak se vyvarovat situace, kdy zjistíte nepříjemné překvapení, že vám chtějí například „podtunelovat“ dům?

„Náš příklad ukazuje, že smysl to má a nic se předem nesmí vzdávat.“KVAPIL: Je třeba sledovat, co se v obci děje. Je moc důležité být občansky aktivní a zapojit se do života obce či města. Náš příklad může posloužit jako výstraha i poučení. Lidé se nesmějí nechat na začátku odradit – i my jsme zpočátku slyšeli, že nemáme šanci proti těm šíbrům uspět. A vidíte, vedle toho, že vlastní tunely jsou nyní „neprůchodné“ a žádný politik se k nim neodvažuje otevřeně hlásit, se nám podařilo aktivizovat lidi a vzbudit v nich zájem o dění v našem městě. Nyní už překračujeme stín fyzických tunelů v územním plánu a zaměřujeme se i na další metaforické „tunely“ v hospodaření města s veřejnými prostředky.

ČESKÁ POZICE: Různé protikorupční iniciativy či hudební a divadelní projekty mířící kriticky na stav české politiky v poslední době zdůrazňují nutnost nerezignovat na danou situaci a nutnost uvědomit si, že každý z nás má zodpovědnost za tento neutěšený stav. Souhlasíte?

KVAPIL: Nejhorší je ten náš nihilismus: „Ať dělám, co dělám, nemá to cenu.“ Náš příklad ukazuje, že smysl to má a nic se předem nesmí vzdávat. Myslím, že brzy můžeme očekávat ještě výraznější posuny k lepšímu. Proto jsme také neváhali a přihlásili se k iniciativě Vraťte nám stát. Doba se mění a nazrává.

Počet příspěvků: 2, poslední 21.6.2012 01:03 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.