Zajistí vás zlato proti inflaci?

Cena zlata překonala metu 1500 USD za troyskou unci, což odborníci vysvětlují obavami z inflace. Důkazy pro takové tvrzení ale chybějí.

Co se děje za mřížemi bankovních sejfů? foto: © ReutersČeská pozice

Co se děje za mřížemi bankovních sejfů?

Cena zlata se v úterý poprvé vyšvihla nad hranici 1500 dolarů za troyskou unci. Ekonomové si růst vysvětlují jednak hrozbou snížení amerického úvěrového ratingu, ale především obavami z inflace. Zlato je totiž obecně považováno za investici, která vás bezpečně ochrání před růstem cenové hladiny. Je tomu tak ve skutečnosti?

Pokud by mělo zlato představovat skutečnou pojistku proti zvyšování spotřebitelských cen, musel by vývoj jeho ceny vzájemně souviset – v odborné terminologii korelovat – s mírou inflace. Server Pragmatic Capitalism upozornil, že zatímco v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století tomu tak opravdu bylo, v posledním desetiletí se tato souvztažnost vytratila.

Cena zlata podle výzkumu Michiganské univerzity dokonce nesouvisí ani s inflačním očekáváním, i když by tomu opět mohl napovídat vývoj v sedmdesátých letech. Jedním z argumentů pro zdražování zlata bývá rovněž růst bilanční sumy americké centrální banky, což lze považovat za předzvěst zvyšování cenové hladiny. I v tomto případě však empirické důkazy chybějí.

Jaké z toho tedy plyne ponaučení? Chcete-li se zajistit proti inflaci, na zlato nespoléhejte. Blyštivý měkký kov sice má svou hodnotu, avšak spíše jako alternativa k peněžní hotovosti. Na rozdíl od ní navíc dokáže přinášet i reálný výnos v podobě růstu ceny. Tedy pokud nakonec nezjistíte, že šlo o bublinu – jako tomu bylo v minulosti již mnohokrát.

Počet příspěvků: 1, poslední 21.4.2011 03:56 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.