Zajímavé vztahy Paroubkova financiéra: Mladí svišti z ČSSD a Patrik Oulický

Jaroslav Andres navštěvoval schůze ústecké buňky mladých sociálních demokratů, která byla kvůli velrybářským praktikám zrušena. 

Jaroslav Andres (vpravo) před časem v rozhovoru uvedl, že vystoupil z ČSSD kvůli velké koalici v Ústí nad Labem a programovému „odklonění“ sociálních demokratů. Podle dobře informovaných zdrojů se však Andres chlubil, že vytvoření koalice ODS a ČSSD díky známosti s ústeckým podnikatelem Patrikem Oulickým napomohl. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jaroslav Andres (vpravo) před časem v rozhovoru uvedl, že vystoupil z ČSSD kvůli velké koalici v Ústí nad Labem a programovému „odklonění“ sociálních demokratů. Podle dobře informovaných zdrojů se však Andres chlubil, že vytvoření koalice ODS a ČSSD díky

Expremiér Jiří Paroubek založil stranu Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21) a za sponzory projektu označil někdejší politiky sociální demokracie Petra Bendu a donedávna neznámého Jaroslava Andrese. V případě druhého jmenovaného ČESKÁ POZICE narazila na dva příběhy, které poukazují na zajímavé politické vztahy tohoto severočeského podnikatele.

Jaroslav Andres před časem v rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedl, že z ČSSD vystoupil zejména kvůli ústecké koalici ODS a ČSSD, čímž se prý měla sociální demokracie „odklonit“ od svého programového vymezení. Neřekl ale pravdu.

ČESKÁ POZICE nahlédla do dokumentů, které ukazují, že Andres jako oficiální důvod svého odchodu z ČSSD uvedl zdravotní záležitosti. Především však dobře informovaný zdroj z ČSSD ČESKÉ POZICI řekl, že Andres se před některými ústeckými členy ČSSD chlubil, že v roce 2006 skrze dobré kontakty s šedou eminencí ústecké ODS Patrikem Oulickým pomohl domluvit vytvoření ústecké koalice občanských a sociálních demokratů.

Zdroj uvedl: „Andresovo konání v ČSSD bylo zvláštní, prosazoval hlavně své názory, obklopil se podivnými mladými sociálními demokraty, jejichž jednání se aktivně účastnil. Ani ne po roce v krajském výkonném výboru ústecké ČSSD byl odejit. Velmi sympatizoval s panem Bendou (Petr Benda je ústecký krajský zastupitel, který spolu se s Paroubkem a poslancem Jiřím Šlégrem stal „tváří“ odchodu Paroubkovců z ČSSD, pozn. red.).“   

Na otázku, zda by se mohl k těmto skutečnostem vyjádřit, Andres stroze odpověděl „nemohl“.

Pro připomenutí: Jaroslav Andres (ústřední tajemník ČSNS 2005, která se 26. listopadu 2011 sloučí se Lvem 21) v minulosti působil jako místopředseda ústecké krajské buňky ČSSD, tedy domovské organizace Jiřího Paroubka, Jiřího Šlégra či Petra Bendy. Z mateřské strany vystoupil 25. února 2011 a na jaře přestoupil k národním socialistům. Paroubkovi poskytl formou sponzoringu prostory v domě na pražském Smíchově, který si Andresova firma Sequest pronajímá od společnosti Eukaryota, která patří do finanční skupiny Natland.

Andres řekl, že když na jaře vstupoval do ČSNS 2005 (údajně kvůli politické seberealizaci), nevěděl o Paroubkově plánu tuto stranu převzít. To však popírá Paroubkův bývalý blízký spolupracovník Jiří Vyvadil, který ČESKÉ POZICI sdělil, že Andres byl vyslán Bendou, aby u národních socialistů vytvořil silnou ústeckou organizaci ČSNS 2005.

Téma Oulický

Na informace o Andresových kontaktech s Mladými sociálními demokraty a Patrikem Oulickým jsme nenarazili poprvé. V článku Kdo nakrmí Lva 21 jsme se zabývali otázkou, kteří lobbisté a vlivní podnikatelé by Paroubkovu novému politickému  projektu mohli pomáhat. Na základě článků ČESKÉ POZICE o sídle strany v domě na pražském Smíchově a v souvislosti s firmou Eukaryota jsme uvedli možné propojení na Romana Janouška a Tomáše Hrdličku, což se nepodařilo potvrdit. V médiích se však již dříve spekulovalo i o Patriku Oulickým, údajném kmotrovi ODS z Ústí nad Labem. Tuto možnost jsme tehdy označili spíše za nepravděpodobnou. Jako reakce na tuto myšlenku však do ČESKÉ POZICE od více zdrojů dorazily informace, že Oulický s Andresem spolupracuje a na budování Lva 21 se podílí. Andres a Oulický se k této věci odmítají vyjádřit.

Jedním z těch, před kým se prý Andres „chlubil“, že skrze dobré kontakty s šedou eminencí ústecké ODS Patrikem Oulickým napomohl vzniku ústecké koalice mezi ODS a ČSSD v roce 2006, je Milan Bartůněk. V letech 2006 až 2010 člen rady města Ústí nad Labem. Bartůněk, člen ústecké organizace zanikající ČSNS 2005, na dotaz ČESKÉ POZICE potvrdil, že Andres byl v rámci tehdejšího vyjednávacího týmu ČSSD jakýmsi konzultantem. O tom, že by domluvil koalici s Oulickým, však Bartůněk podle svých slov nic neví.

O této konstrukci nechtěl hovořit ani Martin Berger, někdejší člen organizace Mladí sociální demokraté – Severní Terasa (MSD–ST) v Ústí nad Labem, před kterým se Andres o velké ústecké koalici údajně též „pochlubil“.

Mladí svišti ze Severní Terasy

Zajímavé je, že organizace mladých sociálních demokratů v tomto ústeckém obvodu byla kvůli „nepřijatelnému jednání“ rozpuštěna. Tehdejší místopředseda MSD Jakub Landovský řekl, že ústecká buňka byla zrušena kvůli takzvaným velrybářským praktikám, což mělo tehdy účelově sloužit podpoře Jiřího Paroubka v Ústeckém kraji.

ČESKÁ POZICE má k dispozici dokumenty, jež ukazují, že Andres se některých schůzí mladých sociálních demokratů v Severní Terase jako host účastnil. Mezi členy MSD–ST nalezneme Ladislava Mrkvíka či Jakuba Tykala. Oba v rámci mládežnické organizace ČSSD patřili do křídla Tomáše Horáčka, který „proslul“ umělým náborem nových členů do řad sociálních demokratů. „Budou limuzky, raut a různý jiný parádičky,“ lákal nové členy Horáček. Tykal a Mrkvík vypomáhali Horáčkovi na různých „narušitelských“ akcích. Andres byl v kontaktu se členy ústecké mládežnické organizace ČSSD, která byla kvůli velrybaření před časem zrušena.

Zajímavé je, že v loňských volbách do ústeckého zastupitelstva kandidovali Tykal, Mrkvík a Bartůněk za hnutí Severočeši.cz, kterému s předvolební kampaní pomáhal zmiňovaný Horáček. Na kandidátní listině Severočechů figuroval v komunálních volbách 2010 i Martin Vrtiška, který byl podle našich zdrojů dříve Andresovi na schůzích ČSSD často na blízku. Vrtiška je členem ústřední rady zanikající ČSNS 2005 a v říjnu údajně pořídil tajnou nahrávku, která měla usvědčit expředsedu národních socialistů Karla Janka z korupčního jednání. (Paroubek se s Jankem dostal během vyjednávání o vstupu do ČSNS 2005 do ostrého konfliktu, což vyústilo až v Jankovo vyloučení ze strany.)

Veškerá podezření se opírala pouze o Vrtiškovo čestné prohlášení, že nahrávkou skutečně disponuje. Andres tehdy řekl, že nahrávku neslyšel a že věří, že si Vrtiška nevymýšlí, Janko ji označil za provokaci. Je otázkou, zda vůbec někdo nahrávku slyšel a zda vůbec existuje.

ČESKÁ POZICE již dříve uvedla, že dle několika dobře informovaných zdrojů by Horáček nyní měl s Paroubkovou novou partají spolupracovat. A vezmeme-li v potaz zmiňované bývalé členy MSD a jejich angažmá v Severočeších, nabízí se logicky otázka, zda silné regionální hnutí nebude se Lvem 21 v krajských volbách spolupracovat. Indicie by byly, představitelé obou subjektů zatím takové spojení odmítají.

Počet příspěvků: 1, poslední 21.11.2011 03:25 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.