Zájemce o miliardy po Mostecké uhelné je na světě

Dle MF Dnes švýcarský soud obstavil miliardy korun na kontech obžalovaných exmanažerů uhelné firmy, zřejmě na podnět Diag Human.

O překvapivém vývoji hned ve dvou kauzách najednou píše sobotní MF Dnes. Vlastně ani ne tak překvapivém – kdo by dlouho nechal ležet bez povšimnutí miliardy, k nimž se nikdo nehlásí. Deník získal informaci, že o peníze, které zablokovali Švýcaři na tamních kontech exmanažerů Mostecké uhelné společnosti, projevil zájem neznámý subjekt, jímž je s největší pravděpodobností bývalý obchodník s krevní plazmou Diag Human.

Podle dokumentu, který má MF Dnes k dispozici, byly peníze zmrazené už léta na účtech „uhlobaronů“ – celkem 12 miliard korun – letos v únoru obstaveny ještě jednou, tentokrát v civilním řízení. O jejich zablokování prý rozhodl soud na základě toho, že firma Diag Human SE má ze srpna 2008 rozhodnutí arbitráže, že jí má Česko za zmařený obchod s krevní plazmou zaplatit miliardy, což dosud neučinilo.

Právníci, kteří mají s kauzou co do činění – Jan Kalvoda za Diag Human a Tomáš Sokol za stát – se k informaci deníku nevyjádřili. V prvním případě kvůli závazku mlčenlivosti, ve druhém pak kvůli neznalosti nového vývoje.

Diag si chtěl oklikou zajistit nárokované peníze již loni, když nechal v Rakousku, Francii a USA obstavit některý majetek českého státu. Nyní zřejmě počítá s tím, že když obžalovaní exmanažeři dolů trestní soud prohrají, Česko by mohlo získat jako poškozená strana část zablokovaných peněz. A ty by pak propadly Diagu.

Spor se dle dopisu ze Švýcarska týká 163 595 783, 47 švýcarského franku, což je v přepočtu 3,3 miliardy korun. To by mohlo odpovídat výši škody, již podle švýcarské prokuratury v kauze divoké privatizace MUS utrpěla Česká republika, a kterou by tedy mohla získat.

Jak nakonec celý spor dopadne? Předstihne Diag Human české úřady, které s připojením se k trestnímu řízení ve Švýcarsku tak dlouho otálely, až tuto možnost přišly?