Záhadná transakce Key Investments objasněna

Starostka Marie Kousalíková teď už může spolehlivě spočítat hodnotu akcií v portfoliu Prahy 6.

Novopečená starostka Prahy 6 Marie Kousalíková zdědila po svém předchůdci Tomáši Chalupovi i nadělení s Key Investments. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novopečená starostka Prahy 6 Marie Kousalíková zdědila po svém předchůdci Tomáši Chalupovi i nadělení s Key Investments. | foto: © ČTKČeská pozice
Novopečená starostka Prahy 6 Marie Kousalíková zdědila po svém předchůdci Tomáši Chalupovi i nadělení s Key Investments.

Minulý pátek ČESKÁ POZICE informovala o záhadě, která visí na webu společnosti Key Investments. Ta spravuje peníze městských části Praha 6, 10 a 13 v celkové výši 650 milionů korun. Jde o hlášení o obchodu s neexistujícími akciemi společnosti Sigma Brno. Během víkendu se ČESKÉ POZICI podařilo záhadu vyřešit. Jenže radost trvala jen krátce, protože okamžitě vznikla řada jiných a mnohem závažnějších otázek, které by mohly zástupce vedení zmíněných pražských radnic zajímat.

ISIN CZ0005092858 nebo CZ0005092859?

Při vyplňování formuláře se někdo z Key Investments jednoduše přepsal v poslední číslici mezinárodního identifikačního čísla cenného papíru – ISIN. (Nebuďme paranoidní a řekněme, že se nejspíše přepsal). Neobchodovalo se tedy s akciemi neexistující Sigmy Brno (ISIN CZ0005092858), ale s akciemi známého a dokola mezi klienty přemísťovaného investičního hitu firmy Key Investments – Spolku pro chemickou a hutní výrobu (ISIN CZ0005092859). Transakce nebyla nijak malá – zobchodovalo se asi pět procent všech akcií Spolku.

Při vyplňování formuláře se někdo z Key Investments jednoduše přepsal v poslední číslici mezinárodního identifikačního čísla cenného papíru – ISIN

Euforie z objasnění hádanky ale trvala jen do doby, než se začalo rýsovat, co to vlastně znamená. Akcie Spolku byly prodány asi za 28 korun za kus! Vzhledem k tomu, za kolik Key Investments stejné akcie klientům prodávala, přišel někdo zhruba o 90 procent své investice. Kdo to byl, těžko říci, protože portfolia jednotlivých klientů zatím nemáme úplně zmapovaná.

Ti klienti, kteří už ve svém portfoliu akcie mají (Praha 6 jich má požehnaně – 92 417 kusů, každý zhruba za 288 korun), si teď můžou celkem spolehlivě spočítat hodnotu svého majetku. Nic potěšujícího to tedy nebude. ČESKÁ POZICE nedávno informovala o tom, že Sokolovská uhelná se v polovině února kvůli obchodům Key Investments obrátila na policii a na kapitálový dohled České národní banky.

Těžké chvilky nečekají jen novou starostku Prahy 6 Marii Kousalíkovou, ale možná i firmu Via Chem Group, pro kterou tyto akcie představují značnou část majetku. Jejich přeceněním podle skutečné hodnoty akcie dosažené při zmíněném obchodu (zobchodovalo se asi pět procent akcií, což je obrovská transakce) by se dostal Via Chem Group do dost složité situace.

Stále ještě nevíme, kdo byl protistranou této transakce, tedy ten šťastný majitel a jeho obchodník s cennými papíry. Depozitář cenných papírů na telefonický dotaz odmítl odpovědět. Spekulace, že druhou stranou je Key Investments o.c.p, a.s. Slovensko a že akcie byly zaparkovány v portfoliu některé slovenské obce, zásadně odmítáme!

Na druhé straně je třeba jasně rozlišovat mezi cenou akcií pro minoritního akcionáře a ekonomickou situací vlastního emitenta. Zdá se, že Spolek má nejhorší za sebou. V únoru podepsal stands still agreement (jakousi dohodu o klidu) s financujícími bankami a za rok 2010 patrně zaznamenal zisk. Za to, co kdo dělá s jeho akciemi, asi nemůže.

Mlčení České národní banky

Na webových stánkách ČNB visí zajímavý dokument, který se týká rozhodnutí o potrestání Key Investments za to, jak spravuje klientská portfolia. ČNB v rozhodnutí strohým, ale naprosto přesným úředním jazykem popisuje, co se na klientských účtech děje, a dává Key Investment něco jako žlutou kartu spojenou s pokutou dva miliony korun. Na tomto dokumentu je zajímavé také to, že pochází z roku 2009. Po celé dva roky poté se děje naprosto totéž a není žádný záznam o tom, jak na to ČNB reaguje.

Bývalý člen Bankovní rady ČNB Robert Holman tři měsíce předtím, než byl prezidentem Václavem Klausem do tohoto orgánu jmenován, pracoval pro společnost Efficient Investments, matky Key Investments

Zde je třeba podotknout, že bývalý člen Bankovní rady ČNB Robert Holman tři měsíce předtím, než byl prezidentem Václavem Klausem do tohoto orgánu jmenován, pracoval pro společnost Efficient Investments, matky Key Investments. Firma Efficient Investments koncem roku 2002 zřídila v Praze organizační složku a právě Holman byl jejím jediným zaměstnancem s měsíčním platem 80 tisíc korun. Holman z firmy odešel v listopadu 2004 a 13. února následujícího roku byl prezidentem republiky jmenován do bankovní rady ČNB. Spekulaci, že by Holman ze své pozice ovlivnil přístup ČNB jako regulátora k aktivitám Key Investments, si nedovolíme vůbec připustit.

Koho zajímá téma obchodů Key Investments, ať se podívá blíže na problematiku takzvaných buy/sell transakcí, které tato firma v poměrně značném rozsahu používala. Komise pro cenné papíry je sice v roce 2005 označila za bezpečné, ale za určitých předpokladů, které rozhodně nebyly splněny ani částečně. Buy/sell transakce jsou – extrémně zjednodušeno – operace, kdy si někdo půjčí peníze a jako zástavu dá cenný papír, tedy něco na způsob hypotéky. Po splacení se cenný papír vrátí. Rizika, která to zahrnuje, zde opravdu nelze popsat ani zjednodušeně. Pokud jsou však předmětem zástavy akcie Spolku za cenu okolo 260 korun za kus, je to spíš pro smích.

Operace probíhala pravděpodobně a zjednodušeně tak, že pokud se na účtu klienta u Key Investments objevil jakýkoliv zajímavý peníz (třeba úroky z obligací), tak byl okamžitě odsát tím, že Key Investments klientovi dala do zástavy formou buy/sell nějaký cenný papír (většinou akcie Spolku pro chemickou a hutní výrobu) a peníze někam poslala. Za čas byly peníze vráceny na účet klienta a akcie putovala opačnou cestou. Třeba se jednou dozvíme, kdo byla ta výhodně úvěrovaná protistrana. A aby zůstalo všechno v rodině, klient za ty vrácené peníze obdržel některý z poměrně omezeného okruhu obligací a akcie Spolku, s nimiž Key Investments obchodovala. Tentokrát už natrvalo.

Více o kauze společnosti Key Investments si přečtete ve stejnojmenném HOT TOPU.