Záhadná „choroba“ schvátila dalšího policistu

Po Františkovi Zahálkovi, jenž vyšetřoval pandury, odešel na nemocenskou Jiří Mazánek, vyšetřovatel nákupů letadel CASA.

Martin Shabu 3.10.2011

Vyšetřování sporných armádních tendrů z doby, kdy na ministerstvu obrany působil Martin Barták, se zřejmě zbrzdí. Týdeník Respekt informoval, že klíčový vyšetřovatel případu předraženého nákupu transportních letadel CASA Jiří Mazánek odešel na nemocenskou. 

Mazánek následuje kolegu detektiva Františka Zahálku, který odešel nejprve na nemocenskou a brzy poté oznámil i odchod od policie. Zahálka, který rozkrýval pozadí nákupu obrněnců pandur, však později připustil, že nemoc důvodem jeho rozhodnutí rozhodně nebyla.

MF Dnes již dříve uvedla, že chce skončit také Petr Krömer, šéf vyšetřovacího týmu, který se zabýval nákupem nákladních vozů Tatra.

Pořízení taktických letounů CASA C-295M patří mezi exemplární případy nestandardních nákupů. Ministerstvo obrany nakoupilo čtyři letadla bez výběrového řízení za 3,6 miliardy korun. Dodnes s nimi vojenští piloti nemohou kvůli technickým problémům létat. Jak se později ukázalo, kupříkladu Portugalci zaplatili za jedno letadlo přibližně 418 milionů korun, Čechy tentýž stroj vyšel na 875 milionů korun. Kvůli porušení evropských pravidel Česko žaluje i Evropská komise.

Představitelé policie a ministerstva vnitra ujišťují, že vyšetřování zmíněných kauz se nezpozdí. „Tým Pandury doplníme jiným zkušeným policistou, jsme schopni vyšetřování dovést do konce. A kdyby měla u někoho nemoc trvat dlouho, bude ve věci pokračovat další vyšetřovatel,“ řekl Respektu šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

Informace z praxe však vyznívají spíše opačně: „Složité případy mají tisíce stran. Po prvním přečtení zjistíte, o co jde. Při druhém čtení si zapamatujete základní informace a při třetím čtení jste teprve schopen nakreslit si vztahovou síť,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI policista protikorupčního útvaru, který si však nepřál být jmenován. Jen nastudování spisu tedy zabere týdny až měsíce.

Počet příspěvků: 1, poslední 3.10.2011 05:16 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.