Zadržované výhry mohou Sazku připravit o licenci

Ministerstvo financí zahájilo s firmou správní řízení kvůli neplnění podmínek pro provozování loterií. Může trvat až půl roku.

Ministerstvo financí zahájilo správní řízení se Sazkou o dočasném zastavení provozování číselných loterií. Důvodem je, že loterijní společnost v zákonné lhůtě nevyplácí výhry. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba tím Sazka zřejmě nedodržuje předpisy o provozování loterií a podmínky uložené pro jejich povolení. Firma má nyní čas na vyjádření do 8. dubna. Krajním řešením správního řízení je odebrání licence.

Ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden uvedl, že odebrání licence může trvat až 150 dní. „Určitě není zájmem regulátora firmu zničit. Jeho zájmem je ochrana spotřebitele,“ doplnil.

Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák se v pátek u soudu rozhodne, zda podá na loterijní společnost insolvenční návrh. Záležet bude podle něj bude na tom, zda soud schválí přijetí úvěru 2,5 miliardy korun od společnosti Gladiolus. Sám očekává, že soud pošle Sazku do úpadku, ale nechá současné vedení firmy, aby ji reorganizovalo.

Soudce Jaromír Harmach na pátek k výslechu předvolal všechny klíčové hráče finálového klání o záchranu či převzetí Sazky. Předvolání dostali kromě Hušáka místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek i právníci největších věřitelů, PPF a KKCG miliardářů Petra Kellnera a Karla Komárka.

V rozhodování se podle zjištění Aktuálně.cz angažují i vlivné postavy justice. Soudce Harmach se prý kvůli Sazce v pondělí sešel například s místopředsedou pražského vrchního soudu Jaroslavem Burešem. Schůzka se údajně konala v Burešově kanceláři od čtyř hodin odpoledne. Podle důvěryhodných informací Aktuálně.cz Bureš s Harmachem probíral i možnosti, za jakých by Sazka zůstala v rukou Hušáka.