Ceska Pozice

Žádný Kypr. Ruské daňové ráje!

Premiér Dmitrij Medveděv přišel s nápadem nových „offshorů“ na Sachalinu a Kurilských ostrovech.

Jan Žižka 22.3.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Kdyby se snad Rusové rozhodli – ať to stojí, co to stojí – rozšiřovat své „impérium“ a jít ve stopách cara Alexandra I. nebo Stalina, měli by docela slušnou příležitost. Možná stačilo předložit Kypřanům hodně lákavou nabídku na záchranu jejich finančního systému a pak krůček po krůčku na středozemním ostrově posilovat vliv. A udělat z Kypru ruský „daňový ráj“ pod přímou kontrolou Moskvy.

Premiér Dmitrij Medveděv ale podle ruských médií přišel s úplně jiným nápadem. Žádný Kypr! Ten se dneska naopak jeví jako velmi nespolehlivý. A premiér prohlašuje: Špatná situace na Kypru nás vede k úvaze o vytvoření „offshorů“ přímo na ruském území – tedy daňových rájů, díky kterým by se třeba začaly vracet také ruské peníze uložené v zahraničí.

Kde konkrétně mají nové daňové ráje vzniknout? I tady má Medveděv jasné nápady. Takový Sachalin nebo Kurilské ostrovy na Dálném východě by byly úplně ideální.

Uvidíme, třeba ještě Rusko sehraje při záchraně Kypru významnou roli, přestože podle pátečních zpráv Moskva zadluženému ostrovu nepomůže. Spekulovalo se například o tom, že Gazprombank by mohl pohltit jednu z tamních bank.

Prchat z Kypru asi budou i Rusové, kteří tam mají ze všech cizinců nejvíce bankovních vkladů

Jenže faktem je, že pověst Kypru jako finančního centra je už dost pošramocená. Dá se očekávat, že po znovuotevření bank na ostrově budou vkladatelé své peníze vybírat a prchat jinam. A prchat asi budou i Rusové, kteří tam mají ze všech cizinců nejvíce bankovních vkladů.

Obavy mnoha Rusů teď zřejmě vyvolává spíše to, že Kypr a jeho banky v nynější situaci zřejmě zavedou omezení pro odliv peněz z ostrova.

Rozlícený Kreml

Pro Rusy je ostatně celý Kypr dost citlivá záležitost na to, aby se mohli jen radovat z nových příležitostí. Má Moskva tvrdě hájit zájmy svých občanů, když se Kreml předtím pouštěl do ostré kritiky těch, kteří napomáhají odlivu ruského kapitálu do zahraničí? Před státními úředníky se už v tomhle ohledu uzavřela kremelská závora, žádné peníze oficiálně vyvádět nesmějí.

Medveděv si neodpustil šťouch vůči „pokrytectví Západu“, který rozlišuje mezi Kyprem a třeba Britskými Panenskými ostrovy

Kauza „Kypr“ ruské vládce rozlítila opravdu hodně, třeba proto, že se Evropská unie „neobtěžovala“ včas informovat Moskvu o tamním chystaném zdanění vkladů, i když je každému jasné, jak silně jsou tam Rusové zastoupeni. Premiér Medveděv si ostatně neodpustil „šťouch vůči pokrytectví Západu“, když prohlásil, že jsou špatné jurisdikce jako Kypr, ale také dobré, odkud nikdo nikoho nevyhání – jako Bahamy nebo Britské Panenské ostrovy.

Vlastní daňové ráje v Rusku jsou samozřejmě kontroverzní záležitostí. Bývalý ministr financí Alexej Kudrin, který dnes vystupuje v roli kritika vlády, tvrdí, že by realizace takového nápadu vedla k rozkladu finančního systému Ruska.

Šéf svazu průmyslníků a podnikatelů Alexandr Šochin naopak soudí, že jde o rozumnou myšlenku. Britové a Nizozemci přece také dobře vědí, proč mají své „offshory“…

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.