Začne Lev 21 spolupracovat s Jezevcem z Vysočiny?

Černým koněm prezidentských voleb by se mohl stát expremiér Miloš Zeman. Podpořit by ho mohl Jiří Paroubek, část ČSSD i „véčkařů“. 

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ISIFA, ČTKČeská pozice

Možná se schyluje ke spolupráci dvou někdejších politických veličin. Miloš Zeman, expremiér za ČSSD z přelomu tisíciletí, během tohoto týdne ohlásil záměr kandidovat na Hrad. Jiří Paroubek, v letech 2005 až 2006 také premiér za sociální demokracii, by se zase rád stal ústeckým hejtmanem. A ve středu naznačil, že jeho strana by mohla Zemana v prezidentské volbě podpořit. Pokud tito dva političtí harcovníci spojí síly, u nemalého procenta voličů by tento zemanovsko-paroubkovský konglomerát mohl najít pochopení.

Vzájemné „očuchávání“ Paroubka a Zemana, který se rád označuje za Jezevce z Vysočiny, začalo loni na podzim. Tedy v době, kdy Paroubek opustil ČSSD a založil novou stranu Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21). Tehdy si expremiéři na dálku vyměnili několik komplimentů. A ČESKÁ POZICE  zveřejnila analýzu, ve které se zabývala těmi částmi v Paroubkových memoárech, jež se týkají vztahu Paroubka a Zemana. „Dnes mohl být Zeman vážným kandidátem sociální demokracie na prezidenta a já premiérem. Chtělo to mít jen více trpělivosti, a to z obou stran,“ napsal například Paroubek ve své knize, která z něho udělala jednoho z nejlépe honorovaných českých spisovatelů.

Politické cesty Miloše Zemana a Jiřího Paroubka si jsou v několika ohledech podobné. Oba politici se rozkmotřili se sociální demokracií, za niž byli premiéry. Oba opustili ČSSD a založili vlastní stranu: Zeman v roce 2009 Stranu práv občanů – Zemanovců (SPOZ), Paroubek loni LEV 21. Navíc mají ambiciózní cíle, k jejichž naplnění by vzájemná spolupráce mohla být výhodná.

SPOZ v úterý potvrdila, že její čestný předseda Zeman bude kandidovat v prezidentských volbách. Podle aktuálního předvolebního průzkumu agentury Factum Invenio by Zeman skončil třetí za Janem Fischerem a Janem Švejnarem. O jeho podpoře uvažují Věci veřejné a šeptá se, že i část ČSSD. Zeman má sympatie místopředsedkyně ČSSD Marie Benešové a prvního místopředsedy sociálních demokratů Michala Haška. Zeman se tedy může stát černým koněm prezidentských voleb.

V ČSSD mají v prezidentských kandidátech pořádný zmatek. Kromě Zemana by strana mohla podpořit někoho z dvojice Fischer–Švejnar, což před časem řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Středočeský hejtman David Rath zase nedávno vytáhl z klobouku jako možného kandidáta ČSSD jejího místopředsedu Jiřího Dienstbiera mladšího. Voliči sociální demokracie to nebudou mít jednoduché.