Ceska Pozice

Za všechno zlo může Klaus

Kdyby Václav Klaus neexistoval, komentátor rakouského Der Standardu by si ho vymyslel. Jinak by ztratil jistotu světa pohádek, v němž žije.

Přemysl Houda 21.6.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Česká média se s menším či větším úspěchem snaží rozplést současnou politickou krizi, fabulují o možnostech dalšího vývoje, spekulují, je-li poskytování „trafik“ trestným činem, a předhánějí se, které přinese zajímavější dokument z trestního spisu vazebně stíhaných veřejných představitelů.

Rakouský deník Der Standard však vidí situaci v Česku mnohem jednodušeji. Za vše může Václav Klaus a jeho styl politiky, který zavedl v devadesátých letech. Alespoň to vyplývá z komentáře na internetových stránkách deníku.

Komentátor Josef Kirchengast Václava Klause zcela znectil. A Petr Nečas je pouze produktem jeho éry. Jsou ze stejné strany, a stejně jako zapíral Klaus, když kradl pero v Chile, pokoušel se nyní Nečas ustát nemožné a reagoval nejprve zlehčováním kauzy Nagyová. Až když to dál nebylo možné, odstoupil.

Klaus versus Havel

To je v článku jediná zmínka o někom jiném než o Václavu Klausovi. Kirchengast detailně rozebírá zmíněnou krádež chilského pera a pozastavuje se i u opoziční smlouvy, která byla „majstrštykem (Klausovy) politické filozofie“. Její hlavní teze pak zní: „Principy jsou v politice nejen otravné, ale dokonce škodlivé, protože omezují svobodu jednání.“

Kirchengast si také pohrává s klišé, že dějiny české polistopadové státnosti jsou soubojem Klausovy teze a Havlovy antitezeKirchengast si také pohrává s klišé, že dějiny české polistopadové státnosti jsou soubojem Klausovy teze a Havlovy antiteze, přičemž u Havla politika vždy nějak souvisela s morálkou a osobní angažovaností občanů. Klaus navázal na hypotetickou společenskou smlouvu z doby komunismu a stal se synonymem sloganu: „Není třeba se starat o politiku, na to máme profesionály. Zvolte nás, zbytek zařídíme.“

Dle Kirchengasta prý bylo pro české občany trpkou ironií, když Havla vystřídal v prezidentském křesle politický technokrat Klaus. Současné prezidentství Miloše Zemana je jen pokračováním Klausovy technokratické a korupční éry, přičemž stále více Čechů má takového systému dost. Ukázaly to prý volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010, v nichž se prosadila Schwarzenbergova TOP 09 s výzvou k očistě politiky. Kirchengast nicméně končí neradostně: spojené síly technokratů všech stran brání jakékoli změně a technokratický systém silou setrvačnosti přežije.

Pohádkový výklad

Není na čase přestat Václava Klause obviňovat ze všech pekelností?Komentář Der Standardu je příkladem výkladu známého z pohádek. Označíme dobro a zlo, vše spleteme do pochopitelné struktury a fandíme „dobru“. Vše špatné pak v této dichotomii musí mít původ ve „zlu“. Za to je v českém kontextu označován Václav Klaus (tomu se to navíc, jak se zdá, často líbí a vyhledává ho), proto se bez zla neobejdeme, ať se děje, co se děje.

Možná s výjimkou živelních pohrom, například povodní. I v tomto případě by však šikovný komentátor mohl ke Klausovi objevit cestičku: popírá přece globální oteplování způsobené člověkem, takže je zase součástí „temných sil“. Není však na čase přestat Václava Klause obviňovat ze všech pekelností? Za Nečase totiž nemůže.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.