Za kým půjde příště Sarkozy s prosíkem?

Francouzský prezident žádal osobně Baracka Obamu o pomoc Evropě, ale u amerického prezidenta nepochodil.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se ve snaze zachránit Evropu, Francii a především své další angažmá v Elysejském paláci dokáže ponížit natolik, že by to zřejmě nečekali ani jeho největší ideoví odpůrci.

Sarkozy dnes a zítra hostí summit G20 v pompézním francouzském letovisku Cannes a mohl jako první ze státníků hovořit s americkým prezidentem Barackem Obamou, rovněž účastníkem summitu. Po úvodních zdvořilostech Sarkozy řekl Obamovi jasně: Evropa prosí USA, aby se více zapojily do řešení její dluhové krize. „Potřebujeme solidaritu a podporu Spojených států amerických,“ citoval ho deník Washington Times. „Potřebujeme vůdcovství Baracka Obamy.“ Sarkozy to opravdu řekl!

Tandem „Merkozy“ už na všechno nestačí, vůdce Cameron raději „drží hubu“, vilný dědoušek Berlusconi má svých starostí dost a (stále ještě?) premiér Papandreu si poté, co se pracně spunktovala záchrana jeho Řecka, dovolil navrhnout o domluveném plánu či odchodu z eurozóny referendum. Takže veškerý nebo alespoň předstíraný optimismus je opět „v kopru“.

Co na to lídr Barack Obama? Jestli mu jde něco opravdu dobře, pak je to umění zdvořile odmítat prosby francouzských snílků. „EU udělala několik důležitých kroků ke komplexnímu řešení,“ pochválil Sarkozyho a spol. „Tady na G20 budeme muset ještě doladit další detaily k úplnému provedení tohoto plánu. Rovněž jsme diskutovali o situaci a pomoci Řecku. USA budou nadále Evropě partnerem při řešení těchto výzev.“ Asi i Francouz musel rozpoznat, že tady pšenka nepokvete...

Minulý týden Nicolas Sarkozy volal čínskému prezidentovi s prosbou o totéž. A šéf mocné Říše středu Chu Ťin-tchao mu možná dokonce něco slíbil. Jak by ne. Co na Obamu již nezabírá, je pro pana Chu zatím nové. Představte si, že vám zazvoní telefon, na drátě je francouzský prezident a říká: „Potřebujeme solidaritu a podporu Čínské lidové republiky.“ „Potřebujeme vůdcovství Chu Ťin-tchaa.“