Z podniku LOM Praha odcházejí dva manažeři

Týden po zveřejnění auditu KPMG byl odvolán šéf obchodu a logistiky Zdeněk Motyčka a ředitel úseku pro správu a personalistiku Petr Malý.

Týden po zveřejnění forenzní části auditu KPMG odcházejí z podniku LOM Praha dva manažeři – Zdeněk Motyčka a Petr Malý. Na základě auditu podalo ministerstvo obrany trestní oznámení na neznámého pachatele. Auditoři KPMG totiž dospěli k závěru, že LOM Praha přišel nevýhodnými transakcemi až o sto milionů korun. Případem se již zabývá policie.

„Na základě rozhodnutí ředitele podniku byli ke dni 2. listopadu 2011 odvoláni ředitel úseku pro obchod a logistiku Zdeněk Motyčka a ředitel úseku pro správu a personalistiku Petr Malý,“ sdělila ČESKÉ POZICI tisková mluvčí LOM Praha Martina Fišerová. Nechtěla však komentovat důvody jejich odchodu. To, že jejich odchod souvisí s výsledky auditu KPMG, nepřímo potvrdil i tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek: „Změny ve vedení LOM Praha povedou ke konsolidaci podniku . Změny byly učiněny po dohodě s vedením ministerstva obrany.“

ČESKÁ POZICE o situaci v podniku již informovala:

Podle informací ČESKÉ POZICE se ve středu večer setkal generální ředitel LOM Praha Jindřich Ploch s ministrem obrany Alexandrem Vondrou a navrhl mu personální změny ve vedení podniku. Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE audit KPMG především kritizoval obchody s náhradními díly přes zprostředkovatele. A také enormní zásoby LOM Praha v hodnotě téměř miliardy korun. Bezpečnostní experti hovoří i o machinacích s certifikacemi náhradních dílů. V dodávkách pro armádu byly civilní součástky vydávané za vojenské.  

Podle člena dozorčí rady státního podniku LOM Praha a senátora Tomáše Kladívka (ODS) z obecné části auditu KPMG vyplývá, že podniku zcela chybí obchodní politika. „Každý závod v rámci podniku si zajišťoval nákupy sám,“ řekl ČESKÉ POZICI Kladívko.