Ceska Pozice

Z „odkloněného“ exministra Martina Kocourka je profesionální lobbista

Z vysoké politiky se stáhl. Bývalý ministr průmyslu a obchodu pracuje v renomované firmě Merit Government Relations.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek chce rozšířit počet proexportních kanceláří v cizině. Čeští byznysmeni to vnímají jako krok správným směrem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek chce rozšířit počet proexportních kanceláří v cizině. Čeští byznysmeni to vnímají jako krok správným směrem. | foto: ČTKČeská pozice
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek chce rozšířit počet proexportních kanceláří v cizině. Čeští byznysmeni to vnímají jako krok správným směrem.

Do černé kroniky české politiky a do paměti veřejnosti se v listopadu 2011 tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) zapsal už zlidovělým pojmem „odklonit“. Jeho tragické vystoupení před televizními kamerami a vysvětlování okolností investice jeho matky ve výši 16 milionů korun prostřednictvím problematické firmy Key Investments ho tehdy stálo ministerskou židli. Z vysoké politiky se stáhl. Jak ČESKÁ POZICE zjistila, Kocourek nyní pracuje v renomované lobbistické firmě Merit Government Relations (Merit GR).

Společnost, zabývající se monitoringem legislativního procesu a poradenstvím korporacím (například v oblastech energetiky, stavebnictví, automobilového průmyslu či IT sektoru), je součástí komunikační skupiny Bison & Rose. Jednatel a spolumajitel Merit GR Martin Hoferek ČESKÉ POZICI sdělil, že firma Kocourka oslovila s nabídkou práce v polovině letošního roku. Důvod? Kocourkovy dlouholeté zkušenosti z legislativního procesu (Kocourek byl v obdobích 1992 až 1997 a 1998 až 2006 poslancem) a ekonomické znalosti (býval dlouholetým ekonomickým expertem ODS, v letech 1992 až 1997 byl poradcem tehdejšího premiéra Václava Klause).

„Od září působí jako externista zejména v oblasti monitoringu tvorby zákonů a s tím souvisejících analýz jejich možných dopadů na jednotlivé sektory ekonomiky,“ uvedl Hoferek. Ke své společnosti ještě dodal: „Naše společnost pracuje pro různé nadnárodní a české korporace a profesní sdružení. Ve své činnosti se striktně řídíme etickými a profesními standardy naší zastřešující organizace Public Affairs Council, která definuje nejlepší mezinárodní praxi z oblasti Public Affairs. Zároveň jsme zakládajícím členem Asociace Public Affairs Agentur.“

Kocourek je pro lobbistickou firmu cenným externistou. Vedle dlouholetých politických zkušeností z Poslanecké sněmovny a Strakovy akademie působil exministr průmyslu a obchodu v minulosti v dozorčích radách společností Unipetrol, Česká spořitelna a ČEZ, kde byl předsedou dozorčí rady. Kocourek, jenž byl v květnu (zřejmě v souvislosti s odkloněnými miliony) obviněn z poškozování věřitele, má blízko k prezidentovi Václavu Klausovi. Již třináct let je členem dozorčí rady Nadačního fondu Václava Klause.

Na několikrát opakovanou otázku redakce, zda se z hlediska profesní dráhy hodlá oblasti lobbingu věnovat naplno, zda pro Merit GR bude stále pracovat pouze jako externista, či jestli plánuje návrat do politiky, Kocourek neodpověděl.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.