Z klimatologického panelu OSN se stal mamut

Mezivládní panel ke změnám klimatu (IPCC) produkuje větší a větší kvanta studií. Zpřesňuje výsledky, ale co dál?

Výzkum planetárních změn klimatu se už rozrostl do obřích mezí, říkají kritici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzkum planetárních změn klimatu se už rozrostl do obřích mezí, říkají kritici. | foto: © NASAČeská pozice
Výzkum planetárních změn klimatu se už rozrostl do obřích mezí, říkají kritici.

Do roku 2100 vzroste hladina oceánů o 26 až 82 centimetrů a teplota Země se zvýší o 0,3 až 4,8 stupně Celsia, za což prý může – s 95procentní pravděpodobností – lidská činnost. Takové jsou hlavní závěry páté hodnotící zprávy první skupiny Mezivládního panelu ke změnám klimatu (IPCC), které od pátku letí světem. A vyvolávají různé reakce. Podle jedněch jde o zpřesnění odhadu dopadů vlivu člověka, podle druhých jde jen o další „věroučný výklad“...

Zatímco čtvrtá zpráva IPCC z roku 2007 uváděla, že za změny je odpovědný člověk s pravděpodobností 90 procent, letos jsou si vědci ještě jistější. „Panel IPCC od svého začátku v roce 1989 nepřišel s ničím zásadně novým. Pořád se zpřesňuje a zvěrohodňuje to, co bylo řečeno před mnoha lety,“ řekl v pátek ČTK Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK s tím, že podíl člověka na klimatu je evidentní. Koncentrace oxidu uhličitého a skleníkových plynů vzrostly na úroveň, jež nemá za 800 tisíc let obdoby.

Klimaskeptikové ovšem tvrdí, že experti IPCC ani nic jiného říkat nemohou, protože kolem citlivého tématu globálních změn klimatu už vyrostl obrovský „klimaticko-politický komplex“, jak napsal kupříkladu v pondělních Lidových novinách komentátor Daniel Kaiser.

Pětinásobek stran, multiplikace expertů...

Ať chceme či ne, je to pravda. Panel IPCC za 25 let hodně zbytněl, takže je sice daleko přesnější, ale je to už kolosální aparát. Dokladem budiž infografika v nedávném čísle časopisu Nature, jež na dvoustránce ukazuje, co nejdůležitějšího se za dvě dekády příprav zpráv IPCC událo (panel dostal i Nobelovu cenu za mír v roce 2007). Evidentní je nárůst studií, zpřesnění klimatických modelů a masa odborných výstupů. Čísla jsou následující:

  • 1. zpráva (1990) – 412 stran, 34 hlavních autorů (se stovkami spoluautorů...)
  • 2. zpráva (1995) – 584 stran, 78 hlavních autorů
  • 3. zpráva (2001) – 892 stran, 122 hlavních autorů
  • 4. zpráva (2007) – 1006 stran, 178 hlavních autorů
  • 5. zpráva (2013) – 2014 stran, 258 hlavních autorů

Pramen: Intergovernmental Panel on Climate Change, Nature

„Organizace IPCC zaslouží poděkování a respekt všech, kteří dbají o principy evidence-based politik, ale aktuální zpráva by měla být jejím posledním megahodnocením,“ píše magazín Nature ve svém editorialu, když oceňuje „dechberoucí příval dat“ a hloubku i šířku čím dál sofistikovanějších zpráv i klimatických modelů (s rozlišením predikcí od 500, 250, 180 a 110  až do nynějších 50 kilometrů). Závěry panelu už prý žádný seriózní politik nemůže odmítat, nyní je však potřeba, aby nevznikaly další gigantické studie (třeba na 4555 stran), ale spíše podklady pro konkrétní kroky.

Editorial časopisu Nature: IPCC zaslouží poděkování a respekt, ale aktuální zpráva by měla být jejím posledním megahodnocením„Je zřejmé, že IPCC odvedl svou práci a mezinárodní tvůrci politik musí nyní dělat tu svoji,“ dodává autor úvodníku. Mezinárodní panel by měl ovšem zůstat autoritou v otázkách globálních změn klimatu, už jen proto, že je silou, která nutí vlády, aby braly vědu vážně.

Ottmar Edenhofer, jeden z vysokých činovníků IPCC, v rozhovoru pro týž časopis uvádí: „Aby se mohly vlády angažovat nebo kritizovat naši práci, musejí pečlivě číst naše zprávy. Je zde unikátní mechanismus, jak přinášet vědu na každou úroveň vládního rozhodování.“

Nyní půjde o to, zda za šest let vznikne ještě tlustší a nákladnější fascikl hovořící o vlivu člověka s 97,25855procentní jistotou, anebo IPCC napře své úsilí k nastínění realistických řešení, jež se lidstvu a vládám nabízejí.

Počet příspěvků: 22, poslední 2.10.2013 08:20 Zobrazuji posledních 22 příspěvků.