Z evropské Amazonie se má stát přírodní rezervace

Rakousko, Chorvatsko, Maďarsko, Srbsko a Slovinsko se dohodly, že v povodí řek Dunaje, Drávy a Mury vytvoří chráněnou oblast.

V sobotu se pět středoevropských zemí – Rakousko, Chorvatsko, Maďarsko, Srbsko a Slovinsko – v maďarském Gödöllö dohodlo, že v povodí řek Dunaje, Drávy a Mury vytvoří přeshraniční přírodní rezervaci. Podle prohlášení mezinárodní environmentální organizace World Wide Funf for Nature (WWF) dohodu podepsali ministři životního prostředí těchto zemí.

Tato říční oblast je známá jako „evropská Amazonie“ a bude pokrývat 700 kilometrů podél zmíněných tří řek. Půjde o první chráněné území na světě, jež se bude rozprostírat v pěti zemích. To zdůrazil také maďarský ministr pro rozvoj venkova Sándor Fazekas: „Oblast bude první v regionu střední Evropy a poprvé na světě bude na území pěti zemí.“

Oblasti se říká „evropská Amazonie“ kvůli její obrovské biodiverzitě a bude to největší poříční přírodní rezervace v Evropě. Na tomto území jsou vzácné lužní lesy a říční ostrovy, hnízdí v něm nejvíce párů orla běloocasého v Evropě a žije tam mnoho ohrožených živočišných druhů, například rybák malý, čáp černý či vydry.