Z elektronické evidence tržeb výjimka pro živnostníky nebude

Ministerstvo financí sepsalo jeden odstavec v zákoně o elektronické evidenci tržeb natolik nesrozumitelně, že vyvolával naděje na trvalou výjimku pro podniky, které ročně na tržbách získají méně než dva miliony korun. Resort nyní připravil změnu.

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé...

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé zavedení elektronických pokladen proto v boji s šedou ekonomikou nestačí... foto: Richard Cortés, Česká pozice

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé...

Majitelé malých hostinců, kteří se těšili na výjimku z elektronické evidence tržeb (EET), musejí s těšením zase přestat. A to s hořkým úsměvem, protože šlo od začátku o nedorozumění, jehož odstranění je bude stát i původně zamýšlenou dočasnou úlevu. Ministerstvo financí totiž sepsalo jeden odstavec v zákoně natolik nesrozumitelně, že inspiroval naděje na trvalou výjimku pro podniky, které si ročně na tržbách přijdou na méně než dva miliony korun. Pro jistotu nyní resort připravil změnu, která celý sporný paragraf ruší.

„Zaznamenali jsme u něj časté nepochopení, ale i snahy o výklady mimo výše uvedený smysl, které by vedly ke zneužívání daného ustanovení,“ uvedl Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí. „Proto jsme připravili pozměňovací návrh na úplné vypuštění ze zákona.“ Návrh si vzal za svůj sněmovní rozpočtový výbor a doporučuje ho poslancům ke schválení.

Obava ministerstva financí

Spletitě sepsaný odstavec měl původně jen na chvíli ulevit hospodským, kteří vedle pohostinství provozují třeba ještě obchod s potravinami, protože jednotlivé segmenty trhu budou do EET nabíhat postupně. Původní návrh zněl, že kdyby tržby z restaurace nepřekročily dva miliony a současně dosáhly nejvíc pětiny z celkových výdělků dohromady s obchodem, museli by hostinští začít hlásit tržby do centrální evidence až od chvíle, kdy povinnost dopadne i na maloobchod.

Ministerstvo financí dostalo strach, že nejen hospody s tržbami pod dva miliony výjimku nepochopí a povinné vykazování budou obcházet, a proto raději ruší i tříměsíční odklad pro provozovatele vícera různých podniků

To v praxi znamená o tři měsíce později, než to budou muset dělat podnikatelé v pohostinství. Ti začnou s EET sedm měsíců poté, co zákon vyjde ve sbírce. Protože ale ministerstvo financí dostalo strach, že nejen hospody s tržbami pod dva miliony výjimku nepochopí a povinné vykazování budou obcházet, raději teď ruší i tříměsíční odklad pro provozovatele vícera různých podniků.

Nejde jen o kombinaci maloobchodu s hospodou, ale třeba také o řemeslníka, který má současně prodejnu. Kdyby odstavec platil, začal by například truhlář hlásit své příjmy z krámku až 1,5 roku po spuštění evidence – v momentu, kdy nařízení dopadne i na řemeslníky. Nyní začne deset měsíců po spuštění vykazovat, co utržil v prodejně, a o 15 měsíců později přidá tržby z pochůzek po zákaznících.

Živá politická debata

Na nesrozumitelný paragraf se nenachytali jen někteří podnikatelé, ale i hnutí ANO, jehož předseda a ministr financí Andrej Babiš zákon předkládá. K polemice se přidalo poté, co koncem října vyšel v LN rozhovor s Karlem Schwarzenbergem, kde předseda TOP 09 horoval pro trvalý pardon pro malé vesnické hospody.

Uvedl, že tam, kde je takový podnik často jediným společenským centrem, má stát přivřít oči nad kreativním účetnictvím. „Jsem realista, v malé hospodě to jinak nejde. Když mám volbu, zda stát přijde za rok o 40 tisíc na daních, nebo na vesnici zanikne hospoda, jsem rozhodně pro zachování té hospody,“ řekl Schwarzenberg.

O tom, zda bude EET pro malé podniky v pohostinství likvidační, se ve sněmovně vede živá politická debata. TOP 09 a ODS drobné hospodské urputně brání.

Hnutí ANO vzápětí na sociálních sítích kontrovalo tím, že TOP 09 se dobývá do otevřených dveří. „Takových hospůdek se EET opravdu netýká. EET se týká těch, které mají tržby nad dva miliony ročně – nic pro romantickou hospůdku na návsi,“ napsalo hnutí na svém facebookovém profilu. Nikdy to ale nebyla pravda, Babišovi souputníci jen nepochopili, co se v odstavci vlastně říká, stejně jako řada dalších politiků, podnikatelů i novinářů.

O tom, zda bude EET pro malé podniky v pohostinství likvidační, se ve sněmovně vede živá politická debata. TOP 09 a ODS drobné hospodské urputně brání, první se odvolává na už zmíněnou existenční nutnost nevykázat v účetnictví každou korunu, ODS považuje za příliš vysoké i pořizovací náklady na evidenční software.

Nezastupitelnost venkovského pohostinství

„V řadě obcí je žádná nebo jediná hospoda. Provozovatelé je tam drží z posledních sil, to není o žádné konkurenci poctivých a nepoctivých,“ říká šéf občanských demokratů Petr Fiala. Odkázal tím na argument Andreje Babiše, že nevidí důvod některým lidem odvody do státní kasy odpouštět. „Proč by měl stát tolerovat, že někdo neplatí daně? TOP 09 a ODS od počátku projekt elektronické evidence odmítají a podporují ty, kdo v placení daní podvádějí,“ odmítá Babiš jakékoli výjimky.

Debata o nezastupitelnosti venkovského pohostinství může podle signálů vyústit v to, že se politici zamyslí, jak by ho pro příští generace uchovali

Debata o nezastupitelnosti venkovského pohostinství může podle signálů vyústit v to, že se politici zamyslí, jak by ho pro příští generace uchovali. „Vím, že ty venkovské hospody jsou ohrožené, a jsem jejich fanoušek. Ale má stát umožnit hospodu jako jediné kulturní centrum řekněme v té místní části za cenu toho, že se tam neplatí daně? To nemůžeme takhle říkat v parlamentu, to musíme vymyslet nějak jinak,“ apeloval na kolegy v polovině října Radek Vondráček, místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO.

Odkdy a pro koho začne platit EET

1. vlna – ubytovací a stravovací zařízení

Sedm měsíců od účinnosti zákona (což jsou čtyři měsíce od vyhlášení ve Sbírce zákonů).

2. vlna – maloobchod a velkoobchod

Deset měsíců od účinnosti zákona.

3. vlna – zbylé profese s výjimkou řemeslníků

Dvaadvacet měsíců od účinnosti zákona.

4. vlna řemeslníci

Pětadvacet měsíců od účinnosti zákona.

Z povinnosti jsou přímo v zákoně osvobozeny:

Tržby státu, územně samosprávních celků, příspěvkových organizací, ČNB a poštovních poboček. EET se nevztahuje ani na poskytovatele finančních služeb (banky, pojišťovny, investiční či penzijní fondy, obchodníky s cennými papíry) nebo podnikatele v energetice, vodovodech a kanalizacích. Trvalou výjimku mají také tržby od cestujících v hromadné dopravě, vlacích a letadlech, stejně jako provoz veřejných toalet.

Počet příspěvků: 3, poslední 7.11.2015 07:52 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.