Z čeho podpořil Paroubkovu stranu její sponzor Andres?

Jaroslav Andres byl majitelem společnosti Sequest. Sliboval, že údaje k činnosti své firmy dodá. Slib nesplnil a firmu nedávno prodal.

Jaroslav Andres měl ještě na podzim se svou firmou Sequest velké plány. Nyní se raději věnuje práci pro stranu Jiřího Paroubka. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jaroslav Andres měl ještě na podzim se svou firmou Sequest velké plány. Nyní se raději věnuje práci pro stranu Jiřího Paroubka.

Česká politika má nového „Babáka“. Tedy jakéhosi čaroděje Dobroděje, který sponzoruje svou stranu a není schopen rozumně vysvětlit, odkud tyto peníze pocházejí. Jmenuje se Jaroslav Andres a donedávna byl majitelem firmy Sequest zabývající se ochranou investic. Je tajemníkem strany Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21) a její předseda Jiří Paroubek ho označil za jednoho ze stranických sponzorů.

Formou daru Andres straně poskytl část prostor v domě, který si od společnosti Eukaryota (patřící do skupiny Natland Group) pronajímá firma Sequest. Jak v listopadu uvedl tiskový mluvčí strany Tomáš Sazima, měsíční nájemné za celou budovu v Radlické ulici č. 58 stojí ústředního tajemníka národních socialistů 300 tisíc korun. Jelikož však od vzniku společnosti Sequest v roce 2005 nenajdeme ve Sbírce listin žádnou výroční zprávu či účetní závěrku, není jasné, z jakých peněz vlastně Andres Paroubkovu stranu dotuje.

Základní otázka zní: Z jakých peněz Andres Paroubkovu stranu dotuje?

ČESKÁ POZICE několikrát Andrese požádala, aby potřebná čísla uvedl. Tajemník sliboval, že údaje dodá. Sliboval tak dlouho, až se nakonec firmy na konci loňského roku zbavil.

Jiří Paroubek několikrát sdělil, že Andres a Petr Benda (šéf volební kampaně LEV 21) jsou sponzory strany. Podíváme-li se však nyní do obchodního rejstříku, Andres figuruje již pouze ve statutárních orgánech firmy Inquest, a. s. A otázku můžeme tedy zopakovat: Z jakých příjmů Paroubkovu stranu vlastně „krmí“?

Velké plány jsou fuč

Ještě vloni na podzim měl ústecký podnikatel se svou firmou Sequest velkolepé plány. Například v rozhovoru pro ČESKOU POZICI publikovaném 25. října Andres uvedl: „Přestože sídlo mé společnosti Sequest je v Ústí nad Labem, poradensky vzhledem k ekonomice tohoto regionu nenacházím moc klientů. Jsou pro mě zajímavější klienti v Praze, tedy v centru ekonomického dění. Takže do Prahy dojíždím. Rozhodl jsem se ale, že budu dělat i pronájem nějakých nemovitostí. V této budově (Radlická č. 58) sedí zhruba deset spolupracovníků, kteří zde mohou pracovat, nemusí to ale být moji zaměstnanci. Uděláme tu nějaké logistické sídlo, zbytek objektu po ekonomické analýze dám do dalšího pronájmu.“

V prosinci loňského roku, tedy pouze několik týdnů po zmiňovaném rozhovoru, se však Andres společnosti Sequest zbavil. Měl snad strach, že by se díky neuveřejňovaným číslům ve Sbírce listin provalil nějaký průšvih? ČESKÁ POZICE Andrese požádala o vysvětlení překvapivého kroku. Ale opět neuspěla. Prostřednictvím stranického mluvčího Tomáše Sazimy Andres pouze vzkázal, že se nehodlá ke společnosti Sequest jakkoliv vyjadřovat, nicméně „že si velmi váží našeho zájmu“. Děkujeme.

Na otázku, zda by Andres alespoň uvedl, proč se firmy zbavil, Sazima odpověděl: „Pan Andres je po dlouholetém podnikání unaven a zlákala jej nabídka Jiřího Paroubka na práci ústředního tajemníka ve straně LEV 21.“

Podnikavá učitelka ze ZŠ v Krupce

Novým vlastníkem firmy Sequest se stala Jitka Vykouková, učitelka na prvním stupni na základní škole v severočeské Krupce a pojišťovací poradkyně společnosti Allianz s kanceláří v Litvínově. Dle smlouvy o převodu obchodního podílu dostal Andres za stoprocentní podíl ve společnosti Sequest od Vykoukové 180 tisíc korun.

Andres dostal za převod stoprocentního obchodního podílu společnosti Sequest od učitelky z Krupky 180 000 korun

Jaká byla motivace paní Vykoukové pro převzetí této firmy? Nevadí jí, že ve smíchovském sídle, které si její firma pronajímá za plných 300 tisíc korun měsíčně, sídlí politická strana? Nebo je s touto partají nějak spjata? Z jakých čísel při převzetí společnosti vycházela, když ve Sbírce listin nejsou k dispozici žádné výroční zprávy či účetní uzávěrky?

ČESKÁ POZICE paní Vykoukovou kontaktovala, aby jí tyto otázky položila. Nový vlastník firmy Sequest však zřejmě okoukal taktiku bývalého majitele, který k činnosti Sequestu mlčel jako hrob. Vykouková nás s dotazy na Sequest pouze odkázala na svého právníka Milana Mlezivu z Advokátní kanceláře JUDr. Ing. Milan Mleziva. A ten na naše otázky odpověděl, že „s ohledem na příslušné znění zákona o advokacii je povinen zachovávat mlčenlivost ve věcech, které se týkají jeho klientů, což se týká i společnosti SEQUEST s.r.o.“.  A dodal: „Společnost SEQUEST s.r.o. i nadále bude podnikat ve stejném rozsahu jako doposud.“

Pro dokreslení  uvádíme sdělení mluvčího LEV 21 z loňského listopadu ohledně průhledného financování této strany. Předpokládáme, že jeho platnost trvá dodnes. „Hospodaření politické strany Národní socialisté – levice 21. století bude zveřejněno společně se všemi sponzory v zákonem stanovených lhůtách. Zvažujeme zároveň variantu vedení transparentního účtu tak, abychom do budoucna předešli všem spekulacím a umožnili náhled veřejnosti do našeho hospodaření.“

Těšíme se!