WikiLeaks: Česko by mělo zlepšit kontrolu vývozu zbraní

Česko se zbavilo takového množství vojenské techniky z armádních přebytků, že by jí bylo možné vyzbrojit několik pluků. Kde skončila?

Podle depeše amerického velvyslanectví v Praze zveřejněné 30. května na serveru WikiLeaks.org Američané v minulosti poukázali na to, že se české ministerstvo obrany od devadesátých let za nejasných okolností zbavovalo vojenského materiálu. Nebyl totiž nastaven systém, který by umožňoval kontrolu zprostředkovatelů zbrojních kontraktů a koncových uživatelů vojenské techniky. Ambasáda USA v Praze proto v létě 2005 navrhla zlepšení kontrolních mechanismů pro vývoz zbraní do Afghánistánu a Iráku.

Podle depeše Američané chtěli ve zmíněných zemích určit diplomaty, kteří by odpovídali na dotazy českého ministerstva zahraničí, jež se snažilo prověřovat podmínky zbrojních dodávek. Část depeše podepsaná bývalým velvyslancem USA v Praze Williamem Cabanissem nevyznívá pro českou stranu lichotivě. Odhalila totiž problém kvality kontroly vývozu zbraní.

Podle informací ČESKÉ POZICE skončilo v minulosti v některých postsovětských zemích tolik výzbroje, že by se jí dalo vyzbrojit několik pluků. Přitom není zřejmé, zda se nedostala i do nepovolaných rukou například v Dagestánu a Čečensku. Vyvezeny měly prý být statisíce granátů, tisíce samopalů a dokonce obrněné transportéry.

Armáda se systematicky zbavuje výzbroje nashromážděné za minulého režimu, kdy Československo fungovalo jako muniční sklad Varšavské smlouvy. Vojenská technika sice 20 let po rozpadu Sovětského svazu zastarala, ale různým povstaleckým skupinám ve třetím světě stále k boji stačí. Resorty, které bdí nad licenčním systémem pro obchod s vojenským materiálem – ministerstva průmyslu a obchodu, obrany a vnitra a tajné služby – by proto měly mnohem pečlivěji zkoumat podmínky každého kontraktu.

Již před časem získala ČESKÁ POZICE informaci, že ministerstvo zahraničních věcí, které za licenci českých vojenských obchodů do zahraničí spoluzodpovídá, má v příslušné dokumentaci nepořádek. Chybí mu prý „paměť“ o firmách, které s vojenským materiálem obchodují včetně konkrétních problémů. „V jedné skříni jsme měli archiv, který však dnes není k nalezení a nikdo se o to nezajímá. Je v tom bordel. Ministerstvo ztratilo paměť,“ prohlásil o úřednickém šlendriánu jednoho z ministerstev, které zbrojní kontrakty sleduje, český diplomat, jenž si nepřál být jmenován.