Wall Street chce zaříznout Baracka Obamu

Když se Wall Streetu nedaří, má tendenci chovat se stejně jako zbytek Ameriky: hodit to všechno na vládce Bílého domu.

Když 20. ledna 2009 nový prezident Barck Obama vstoupil do Bílého domu, už jen to, že se nejmenoval George Bush, mu stačilo k celosvětové popularitě. foto: © ReutersČeská pozice

Když 20. ledna 2009 nový prezident Barck Obama vstoupil do Bílého domu, už jen to, že se nejmenoval George Bush, mu stačilo k celosvětové popularitě.

Wall Street nenávidí Baracka Obamu. To víme. Ale proč? Přesně tři roky nazpátek byl přece Obama prezidentským kandidátem, kterého Wall Street preferoval. Poté, co byl zvolen, pomohl finanční sektor zachránit. Přesvědčil Kongres, aby Wall Street nemusel platit, co měl. V roce 2008 odmítl návrhy na radikální reformu, jako bylo rozdělení či krach velkých bank. Spíše bychom tedy předpokládali, že Wall Street  by měl dát Obamovi letos pěkný vánoční bonus. Místo toho proti němu mobilizuje.

Je několik konkurenčních teorií, které vysvětlují, proč se finanční branže proti Bílému domu obrátila, píše magazín Slate.

  • Politika: Obamova administrativa nakonec loni prosadila reformu amerického finančního sektoru známou jako „Dodd-Frank act“, která Wall Streetu poněkud „zatla tipec“.
  • Ideologie: Wall Street považuje Obamu za socialistu, který přerozděluje jejich těžce vydělaný kapitál směrem k líným a chudým.
  • Psychologické pozadí: Obama zjevně Wall Street nerespektuje, a proto ho Wall Street nenávidí.

Všechny tři teorie jsou pravděpodobně součástí příběhu. Bohužel v současnosti se vyskytl ještě jeden nový a zcela konkrétní katalyzátor výše zmíněné antipatie. Wall Streetu se totiž momentálně nedaří – a když ekonomika zpomaluje, každý z toho obviňuje současnou hlavu státu. Velké investiční banky se trápí. Nenechme se klamat tím, že většina jich zůstává výnosnými podniky. Neprospívají ani zdaleka tak jako před rokem, nebo dokonce ještě před šesti měsíci, propouštějí a osekávají bonusy v závislosti na snižujícím se zisku.

Wall Streetu se momentálně nedaří – a když ekonomika zpomaluje, každý z toho obviňuje současnou hlavu státu

Podle oficiálních údajů zveřejněných tento týden zisk newyorského finančního sektoru klesl za první pololetí roku 2011 o 10,8 procenta na 12,6 miliardy dolarů. A za celý rok by neměl přesáhnout 18 miliard. To sice zní jako pohádková částka, ale není! Jde o pouhou třetinu toho, co banky vydělaly v roce 2010.

Důsledky? Další ztráty pracovních míst příští rok. V New Yorku tak v oboru přijde o svůj job každý pátý oproti stavu v roce 2008. Mimo finanční centrum je situace ještě horší. Bank of America se chystá propustit 30 tisíc zaměstnanců a dokonce i „nejmocnější banka světa“ Goldman Sachs celou tisícovku. Pohorší si i lidé, kteří v bankách zůstanou, a bonusy finančních konzultantů klesnou o 30 až 40 procent.

Přitom ještě před šesti měsíci se celkové zisky amerických bank pohybovaly – díky menší konkurenci a pomoci od „strýčka Sama“ – v nebeských výšinách. Profit celého sektoru dosáhl před zdaněním 1,68 bilionu dolarů a banky měly téměř dva biliony dolarů v hotovosti. Ale to skončilo.

Například jeden z největších a nejbohatších investičních ústavů J.P. Morgan oznámil, že jeho zisk za třetí čtvrtletí klesl o 25 procent. Příští týden mají zveřejnit výsledky i další banky a očekávání analytiků nejsou vůbec optimistická. U Goldman Sachs by měly příjmy klesnout z 10,71 miliardy dolarů v loňském třetím kvartálu na letošních 4,93 miliardy.

Jestliže tápe Wall Street, znamená to, že totéž postihne i celou ekonomiku. Američtí spotřebitelé málo spotřebovávají, firmy neprospívají a soustřeďují se na vlastní přežití atd. K tomu všemu Evropu ovládá dluhová krize... To není dobrá živná půda pro investory, investiční banky a pro Wall Street.

Není potom divu, že počet investorů, kteří očekávají recesi, se podle nedávného průzkumu zveřejněného na serveru Business Insider od července ztrojnásobil na 30 procent. A většina z nich se domnívá, že Obama příští rok volby prohraje. A co investory trápí více než dluhy či snižující se profit? Podle průzkumu politické přehmaty současné vlády.

Když se Wall Streetu nedaří, má tendenci chovat se stejně jako zbytek Ameriky: hodit to všechno na vládce Bílého domu. A spočítat mu to v prezidentských volbách. To (opět) není pro Baracka Obamu dobrá zpráva.

Počet příspěvků: 1, poslední 18.10.2011 11:27 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.