Ceska Pozice

Vzpurný šéf NKÚ a princip persona non grata

František Dohnal vzdoruje premiérovi a nechce, aby místo něj docházel na vládu kvůli projednávání kontrolních závěrů úřadu jeho zástupce.

David Kasl 30.11.2011

Prezident NKÚ František Dohnal jde znovu k soudu. Tentokrát kvůli odmítnutí kontroly hospodaření úřadu. foto: © ČESKÁ POZICE, Jan KunderaČeská pozice

Prezident NKÚ František Dohnal jde znovu k soudu. Tentokrát kvůli odmítnutí kontroly hospodaření úřadu.

Premiér Petr Nečas si neví rady s těžko odvolatelným prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františkem Dohnalem a ten si to evidentně užívá. Dohnal byl v červenci nepravomocně odsouzen za zmaření auditu hospodaření úřadu, který chtěli opakovaně – a vždy marně – provést členové sněmovního kontrolního výboru. Nečasův kabinet od té doby nezařazuje projednávání kontrolních závěrů úřadu na pořad svých jednání, protože považuje za výsměch sedět u jednoho stolu s člověkem, který je odsouzený, byť dosud nepravomocně.

Nyní se premiér pokusil situaci řešit. Dohnalovi navrhl, aby za sebe na vládu poslal svého zástupce. Jenže Dohnal to dle středeční zprávy deníku Právo odmítl. „Jednání pana prezidenta jen ukazuje, že svou ješitnost a samolibost povýšil nad dobré jméno instituce, kterou má reprezentovat, a nikoli poškozovat,“ reagoval pro Právo Nečas. Byť vláda od srpna kvůli embargu na Dohnala o kontrolních závěrech nejednala, premiér nemá vůči prezidentovi NKÚ zákonné „páky“, aby ho odvolal.

Postavení prezidenta NKÚ je ze zákona silné, proces odvolání prezidenta kontrolního úřadu jsme i na ČESKÉ POZICI popsali již mnohokrát. Lze ho odvolat, jen pokud by svou funkci nevykonával déle než půl roku. Nebo pokud by byl pravomocně odsouzen, což se zatím nestalo, protože Dohnal se proti prvoinstančnímu rozhodnutí soudu odvolal. Nebo pokud by kárná komora NKÚ navrhla jeho odvolání Poslanecké sněmovně. Poslední slovo, zda bude šéf NKÚ zbaven funkce, má prezident republiky.

„Kdokoli v jeho (Dohnalově – pozn. red.) pozici by musel okamžitě odejít už v okamžiku obvinění,“ uvedl Nečas pro Právo v narážce na své ministry. Razantní slova v případě současného prezidenta instituce ráže NKÚ, jehož aféry ČESKÁ POZICE sleduje od loňského prosince, jsou zcela jistě na místě.

Jen ještě dovětek: Pozapomenutý nástroj společenské komunikace persona non grata se už letos jednou projevil v kauze Ladislava Bátory, kdy ministři TOP 09 na protest proti jeho působení ve vysoké funkci na ministerstvu školství přestali docházet na zasedání vlády. Je půvabné si představit opravdu důsledné uplatňování tohoto prastarého principu v českých politických poměrech podle pravidla padni, komu padni. A pak by ke slovu mohly přijít ještě staré dobré souboje, aspoň do první krve.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.