VZP ovládla společnost IZIP

Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatí za majoritu ve firmě, která provozuje elektronické zdravotní knížky, přes milion korun.

Eva Jarešová 25.8.2011

Jen jakoby mimoděk zmínil ředitel VZP Pavel Horák ve čtvrtečním rozhovoru pro deník Právo, že se jeho společnost stala většinovým vlastníkem firmy IZIP. Ta je provozovatelem internetové zdravotní knížky, což je podle definice z webových stránek IZIP „vysoce zabezpečený souhrn zdravotních informací pacienta v elektronické podobě přístupný 24 hodin denně prostřednictvím internetu.“

Původně pětiprocentní podíl navýšila VZP na 51 procent, čímž se z IZIP stala dceřiná společnost VZP. Od koho 46 procentní podíl pojišťovna koupila, není úplně jasné. IZIP má podle obchodního rejstříku listinné akcie na majitele. Podle rok starého článku v týdeníku Ekonom byli minimálně v té době vlastníky IZIP lékař Pavel Hronek a europoslanci za ODS Miroslav Ouzký, Milan Cabrnoch a Tomáš Mládek.

„Teď, když jsme se stali většinovými vlastníky společnosti a IZIP je tak naší dceřinou společností, máme vytvořeny podmínky pro to, aby se elektronizace českého zdravotnictví mohla rozvíjet,“ sdělil Horák.

Za akcie podle něho VZP zaplatí 1 104 000 Kč, což odpovídá nominální hodnotě 1000 Kč na akcii a tomu, co řediteli VZP uložila správní rada pojišťovny. Projekt IZIP má už dlouho své odpůrce, kteří poukazují hlavně na předraženost a nejasné otázky financování.