Vznikne česká WikiLeaks

Pirátská strana: Máme dokumenty, které jsou pro Česko mnohem zajímavější. Založíme si vlastní „práskačský“ web.

Česká pirátská strana 6. prosince spustila kopii webové stránky WikiLeaks na doméně wikileaks.piratskastrana.cz. foto: © archivČeská pozice

Česká pirátská strana 6. prosince spustila kopii webové stránky WikiLeaks na doméně wikileaks.piratskastrana.cz.

Česká pirátská strana pracuje na české verzi WikiLeaks. ČESKÉ POZICI to potvrdil člen předsednictva Pirate Parties International Jakub Michálek. „Máme dokumenty z českých ministerstev, které jsou pro občany mnohem zajímavější než informace, které zveřejnila WikiLeaks,“ řekl Michálek, podle něhož pirátská strana pracuje na webu, který by suploval WikiLeaks v Česku. „Mohl by se jmenovat třeba PirateLeaks,“ upřesnil Michálek.

Je prý velmi složité české dokumenty dostat na originální WikiLeaks. Podle Michálka postupují Julian Assange a jeho kolegové při přijímání dokumentů velmi přísně, důkladně ověřují zdroje a pravdivost informací. „Je to dlouhodobý proces, proto jsme se rozhodli, že vybudujeme sami něco podobného,“ upřesnil.

Česká pirátská strana dnes zároveň spustila kopii webové stránky WikiLeaks na doméně wikileaks.piratskastrana.cz a pracuje na spuštění domény wikileaks.cz. „V neděli mezi sedmou a osmou hodinou večerní měli pirátské strany z celého světa internetovou konferenci. Společně jsme přijali rezoluci, podle níž zpřístupníme informace zablokovaného serveru Wikileaks,“ řekl. A dodal: „Tento boj rozhodne o zachování základních svobod na internetu. Pokusy jakékoliv vlády o útok na svobodu tisku a omezování svobody slova jsou pro nás nepřijatelné.“

Doména wikileaks.cz je již zaregistrovaná. Pirátská strana však chce v nejbližší době oslovit jejího současného majitele, který ji neprovozuje, a stránku získat.