Ceska Pozice

Vzkaz národu: ODS se nemění

Na kongresu sice ubylo okázalých projevů moci, ale strana stále zůstává pod vlivem starých matadorů, jako jsou Pavel Dlouhý a Tomáš Hrdlička.

Martin Shabu 7.11.2012
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ISIFA, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Na víkendovém kongresu ODS na brněnském výstavišti ubylo oproti těm předchozím okázalých projevů moci – například špičaté boty z krokodýlí kůže. Tato strana však nadále zůstává pod vlivem starých matadorů, jako jsou Jihočech z Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý a Pražan Tomáš Hrdlička.

Zdá se totiž, že oba mají ve vedení občanských demokratů své lidi. Dlouhý prvního místopředsedu ODS, ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu, a Hrdlička na postech řadových místopředsedů ministra životního prostředí Tomáše Chalupu a ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Po kongresu tedy víme, kdo bude ODS v příštích dnech a týdnech řídit. Nezodpověděl však základní otázku: kdo povede Česko. Premiér Petr Nečas sice obhájil post předsedy občanských demokratů, ale nedokázal přimět rebely, aby souhlasili s daňovým balíčkem. Pokračuje tudíž napětí ohledně toho, zda se jeho vláda neocitne příští týden v demisi. Nečasovi lidé proto nyní vyvíjejí veškeré úsilí, aby pro vládu zajistili v Poslanecké sněmovně většinu.

Oddechnout si naopak může ministr Kuba. Ten totiž získal vše, po čem toužil. Delegáti ho zvolili do funkce prvního místopředsedy.

Dvě možnosti

Z nepřeberného množství hypotetických možností ke sněmovní většině jsou reálné dvě (případně jejich kombinace):

Z těchto dvou reálných možností vedoucích ke sněmovní většině však vyplývá, že jde o nepřehledný shluk stran a hlasů, který po případném schválení daňového balíčku čekají další výzvy – například církevní restituce a důchodová reforma. A na nich může vláda také padnout.

Velká kongresová noc nezklamala

Během noci ze soboty na neděli byla v některých brněnských barech a klubech legrace. Řada politiků první kongresový den poctivě „oslavila“. Například Boris Šťastný, vytrvalý „ostřelovač“ pražského primátora Bohuslava Svobody, se ČESKÉ POZICI v hospodě Jakoby snažil vysvětlit, že není takzvaným rebelem, ale jen „polorebelem“. A udělal nám radost – na jeho iPhonu je hned na desktopu ikonka s rychlým odkazem na web ČESKÉ POZICE.

Ne všichni se však tohoto večera bavili. Poslali jsme SMS zákulisnímu stratégovi Tomáši Hrdličkovi, zda by za námi a jeho známým Šťastným nechtěl přijít na pivo, aby nám sdělil své dojmy z prvního dne kongresu. Nepochodili jsme však. Pan Hrdlička i v pozdních nočních hodinách pracoval: „Bohužel ne. Makám jako čert.“

Změny ve vládě?

Petr Nečas sice předsednickou funkci obhájil, ale delegáti v kuloárech optimismem nehýřili. Byli totiž přesvědčeni, že kabinet tento týden nepřežije. Toto riziko si zřejmě velmi dobře uvědomuje i premiér Nečas, a proto připravuje obsahový restart (změnu koaliční smlouvy).

Petr Nečas sice předsednickou funkci obhájil, ale delegáti v kuloárech optimističtí nebyli

Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE uvažuje i o výměně dvou členů vlády: ministra dopravy Dobeše (LIDEM) a ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Pro toho nedávná doba nebyla politicky nejšťastnější – neuspěl ve volbách do Senátu a vzdal se i obhajoby postu místopředsedy strany. Dobešův případný odchod z vlády by pak pro dotyčného byl dost trpký.

Delegáti ustavujícího sněmu LIDEM, jenž se odehrál o víkendu rovněž v Brně, naznačovali, že kritici Karolíny Peake dokonce raději – zřejmě na doporučení premiéra – situaci před sněmem ani po něm nevyhrocovali. Dle dobře informovaného delegáta sněmu proto, aby se poslanci LIDEM nerozhádali, a v důsledku toho pak někteří z nich nezačali ve sněmovně vystupovat proti Nečasově kabinetu.

Skuteční vítězové

Skutečným vítězem kongresu ODS se stal Martin Kuba. V roce 2010 se mu při volbě místopředsedů občanských demokratů nepodařilo proti vůli Petra Nečase prodrat do vedení strany. Členové ODS mu zazlívali jeho napojení na vlivného Jihočecha Pavla Dlouhého.

Kongres ODS Martina Kubu politicky rehabilitoval a Petr Nečas je vlastně rád, že má za svými zády střelce

O dva roky později slaví megaúspěch. Kongres ODS ho politicky rehabilitoval a Petr Nečas je vlastně rád, že má za svými zády střelce, kterým předchozí první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nikdy nebyla. Radost staronového předsedy a premiéra Nečase však poněkud kalí to, že jeho současný první zástupce Kuba může svého šéfa kdykoli „sejmout“.

Radost má i místostarosta Hluboké nad Vltavou a letitý straník Dlouhý, což možná nejlépe vystihl Pražan Tomáš Hrdlička. Ten údajně, jak upozornil týdeník Reflex, ve spontánní reakci tomuto svému kolegovi Dlouhému sdělil: „Tak jsme to po dvou letech dokázali.“

ČESKÉ POZICI pak Hrdlička SMS na otázku, jak je spokojený s novým vedením ODS, odpověděl: „Zdravím, považuji za velký úspěch, že všichni dnes zvolení členové vedení ODS – Nečas, Kuba, Pospíšil, Blažek, Chalupa, Němcová – byli nominovaní pražským regionem. Zároveň jsem přesvědčen, že to bude hodně dobrý tým.“

Spoluautorem článku je Ondřej Koutník.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.