Diskuse k článku

Vzkaz Karla-Friedricha Sinnera: Chránit divočinu je konzervativní

Karl-Friedrich Sinner, 13 let ředitel Národního parku Bavorský les, zřejmě v posledním rozhovoru před nečekaným úmrtím 18. března líčí, jak napětí mezi ochranou unikátního prostoru a požadavky na jeho ekonomické využití vyřešili v Bavorsku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Maleček 10.4.2017 0:23

Divočina bude - ale bezlesá, vysušená a kamenitá

Celý ten šumavský problém je o tom, že NP Šumava nesplňoval a ani dnes nesplňuje principy spojené s NP - tedy ochrana přírodního ekosystému neovlivněného člověkem. Původní ekosystém je jen na několika % plochy NP Šumava a tak se pod ochranou divočiny ocitly i desetitisíce hektarů nepůvodních smrkových plantáží. Ty se pod kuratelou ochrany divočiny (vím že ne všechny) nechaly zplundrovat kůrovcem (který sežral i do té doby hospodářským lesem chráněné lokality původní přírody) a nyní se tvrdí, že tam se obnovující les je už divočina. Ale je to zas ta nepůvodní smrková stejnověká plantáž, která zas za několik desítek let podlehne kůrovcové kalamitě. Protože v tak velké ploše přírodní procesy nezajistí roznos semen, které by daly vzniknout přírodnímu lesu - ala původní Šumava. Což říká i onen citovaný zesnulý expert.

A při každém tomto cyklu dojde k vysušování půdy a za přívalových dešťů k odnosu lesní půdy. Po několika těchto cyklech vznikne - ano divočina, ale v podobě suché, kamenité a