Vyzve Jiřího Dienstbiera v zápase o Senát Marie Benešová?

Kandidatura do horní komory parlamentu by pomohla zastavit politický pád bývalé místopředsedkyně ČSSD.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

V nejvyšších patrech ČSSD jsme zaznamenali zajímavý drb: bývalá místopředsedkyně strany Marie Benešová by se prý mohla ucházet o nominaci pro volby do Senátu, které se budou za rok konat mimo jiné v kladenském obvodu. Pikantní je, že jejím vnitrostranickým soupeřem by v tom případě byl její oponent Jiří Dienstbier, který se v Kladně chystá mandát obhajovat.

Zeptali jsme se Benešové, zda o kandidatuře přemýšlí. „Ne, nic takového nemám v plánu,“ napsala ČESKÉ POZICI někdejší nejvyšší státní zástupkyně. Jistou logiku by ale její kandidatura měla. Benešová v Kladně žije, patří do tamní organizace strany a především ztrácí vnitrostranické pozice, když na březnovém sjezdu přišla o místopředsednickou židli. Kandidatura do horní komory parlamentu by mohla zastavit její politický pád.

V nelehké situaci je i Dienstbier, který též vypadl z grémia strany. Jeho vnitrostranickou výhodou oproti Benešové je spojenectví s předsedou Bohuslavem Sobotkou, popularita na veřejnosti a fakt, že v Kladně bude křeslo obhajovat. Jak Dienstbier, tak Benešová jsou členy nynější stínové vlády ČSSD (Dienstbier: ministerstvo spravedlnosti, Benešová: mluvčí pro boj s korupcí), jak jsme však zjistili, Benešová na rozdíl od Dienstbiera nemá zájem v Sobotkově stínovém kabinetu pokračovat.

Benešová nemá na rozdíl od Dienstbiera zájem pokračovat v Sobotkově stínovém kabinetuJejí pozici ve straně nepomohl ani rozhovor pro časopis Týden, ve kterém se rozpovídala o údajném zametání kauz takzvaných „žádoucích členů strany“ a o pokrytectví. „I když mnoho straníků ČSSD volilo Zemana, nahlas říkali, že podporují Dienstbiera. I v tomto jejich oficiálním postoji bylo pokrytectví,“ pravila bývalá místopředsedkyně ČSSD.

Zdá se, že v současnosti jsou její „oranžové“ dny sečteny. Kolující spekulace o senátní kandidatuře Benešové tedy spíše bude jakýmsi pošťouchnutím, které má znervóznit Dienstbiera.

Benešová je známá obdivem k Miloši Zemanovi. Neplánuje nakonec ze sociální demokracie „dezertovat“ do prezidentovy Strany práv občanů – Zemanovců? „Do SPOZ přebíhat nehodlám. Budu se věnovat advokacii a nikam se nepohrnu,“ odepsala na dotaz ČESKÉ POZICE.