Výzva stranám: Pořiďte si transparentní účet!

Příležitost nahlédnout do pohybů na kontech nabízejí prozatím tři banky v ČR. Parlamentní strany toho nevyužívají.

Na téma finance politických stran přinesl výzvu web Bankovní poplatky. Nabádá politické subjekty, aby si zřídily takzvaný transparentní účet. Může být otevřen v podobě běžného nebo spořícího konta, vtip je v tom, že prostřednictvím internetu do něj může nahlédnout kdokoli. (Jak takový pohled do vnitřností politických financí vypadá, dokumentuje náhled do účtu České pirátské strany u Fio banky.)

Transparentní účet si podle www.bankovnipoplatky.com zřídila také například Strana zelených, Humanistická strana či Strana soukromníků. Současné parlamentní partaje nikoli. (TOP 09 považuje za „přínosnější a otevřenější“ zveřejňovat prostě všechny příjmy na internetu.) Zatím tento produkt nabízejí Raiffeisenbank, Fio banka a GE Money Bank. Poskytují také přehled majitelů těchto účtů (předchozí odkazy vedou na tyto seznamy).

Web Bankovní poplatky ve výzvě uvádí: „Je zřejmé, že čím více transparentnosti budou muset strany do svého financování implementovat, tím méně prostoru zbude na milionářské strýčky, sympatizanty z daňových rájů, zapomenuté akcie vlastních firem či krabice s miliony pod postelí. Neděláme si iluze o tom, že se podaří vymýtit všechno, co se kolem financování politických stran točí, ale transparentní účetnictví by mělo být v 21. století naprostým standardem.“

„Transparentní účty jsou primárně určeny právnickým osobám neziskového charakteru, jako jsou obce, města a kraje, nadace a nadační fondy, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, školy a univerzity, církve a náboženské společnosti nebo právě politické strany,“ uvádí výzva a dokumentuje též právní korektnost takového postupu.

Více informací v článku na www.bankovnipoplatky.com.

Počet příspěvků: 1, poslední 22.6.2011 11:50 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.