Výzva pro zločin: Eurodotace v elitním útvaru hlídají asi jen dva policisté

Pokud se protikorupční policie nezaměří na rozkrádání peněz z Bruselu, příštích sedm let budou mít zločinci pré.

V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, který se věnoval situaci v protikorupční polici, zazněla alarmující zpráva. Bývalý vyšetřovatel tohoto elitního útvaru Zdeněk Ondráček uvedl, že dle jeho informací na Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) pracují asi jen dva specialisté na odhalování podvodů, které se týkají evropských fondů. Policejní prezident Martin Červíček, který byl hlavním hostem pořadu, tento údaj nerozporoval.

Pokud pořad sledovali současní i budoucí pachatelé trestné činnosti, jež souvisí se zneužíváním eurodotací, museli zajásat. Mají pro svou živnost ideální podmínky. V příštích sedmi letech totiž do Česka z Bruselu přiteče přes 500 miliard korun. Budou-li tyto peníze v rámci celorepublikového útvaru hlídat zhruba dva policisté, uznejte sami: je to výzva.

Tikající eurohodiny

Znepokojující je informace o stavu v boji se zneužíváním eurodotací mimo jiné proto, že vyškolit se v evropských fondech, způsobu jejich rozdělování a přípravě projektů vyžaduje dlouhé měsíce. K tomu je však nutné přičíst čas na proniknutí do prostředí dotačních úřadů, krajské politiky a byrokratického ptidepe, které s dotacemi souvisí, což už se počítá spíše v řádu let. Tolik času však Česko na ohlídání veřejných peněz, které naše úřady začnou už příští rok administrovat, nemá.

Snad evropskou problematiku v práci protikorupční policie zohlední v chystané reorganizaci i policejní prezident Martin ČervíčekÚmyslně jsme ze své úvahy vynechali současnou finanční perspektivu EU na roky 2007 až 2013, díky níž k nám přišlo okolo 700 miliard korun. Raději ani nedomýšlíme, jaká to byla vlastně náhoda, že se podařilo rozkrýt dotační skandál v případě bývalého šéfa dotačního úřadu v Ústí nad Labem Petra Kušnierze. Připomeňme však, že tuto zřejmě nejznámější aféru s fondy připravili detektivové z protimafiánského útvaru, a nikoli z ÚOKFK. Dozorující státní zástupkyní v případu byla dřívější náměstkyně šéfa krajských žalobců na severu Čech a současná vrchní pražská státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Ostatně právě Bradáčová, která se dostala do střetu s ředitelem protikorupční policie Tomášem Martincem, v rozhovoru pro sobotní MF Dnes k fungování ÚOKFK uvedla: „Útvar by měl podle mě být úzce specializován a reagovat na aktuální potřebu. Dnes jsou problémem této země veřejné zakázky a evropské peníze. Tam by se měla upřít pozornost.“

Snad evropskou problematiku v práci protikorupční policie zohlední v chystané reorganizaci i policejní prezident Martin Červíček, jenž chce, aby se útvar soustředil na méně případů, avšak s mnohem závažnějším dopadem. Pokud by se tak nastalo, výsledek lze snadno odhadnout: Rozdělování eurodotací hravě ovládnou vlivové skupiny, které z eráru nerušeně vytáhnou hodně miliard.