Diskuse k článku

Výzkumníci propojují díky DNA prehistorii se současností

Na jih od bavorského města Augsburg odkryli archeologové v osmdesátých a devadesátých letech 20. století řadu hrobů. Nyní se na nálezy znovu podíval tým německých výzkumníků a mezi nimi i genetici. Výsledky ukázaly nerovnoprávnou sociální strukturu tehdejší společnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Harabaska 13.11.2019 17:49

A zdalipak zjistili, zda všichni ti pohřbení byli rasově čistí?

J. Václavík 9.11.2019 20:40

Tak páni redaktoři, toto jste nezvládli. Tady jste šlápli do něčeho, co je dnes tady tabu. Je pravda, že jste přibrzdili a nenapsali, do jaké haploskupiny ti lidé patřili R1a1 - slovanská, nebo R1b1 - románská. Ale v každém případě jde o u nás prakticky zakázanou DNK genealogii propagovanou prof. Kljosovem. On pan Kljosov totiž vysvětluje, že to s tím stěhováním národů bylo kapánek jinak - a najednou Slované nejsou nějakými přivandrovalci, ale velmi starým osídlením těchto končin. I ti Keltové se mění na to, čím kdysi byli, tedy římským označením lidí, kteří žili na sever od římských hranic bez nějakého etnického určení. Tedy byli to Slované...

J. Kostelanský 9.11.2019 15:03

S tou teóriou o veľkom sťahovaní národov pred cca 1500 rokmi to bude asi trochu, resp. výrazne inak. Pretože sa mi zdá dosť nepravdepodobné, aby pri, resp. po tomto procese príbuzní zostali tak dlho na tom istom mieste. Treba si uvedomiť, že tie hroby pochádzajú ešte z obdobia 1500 rokov PRED údajným sťahovaním národov - takže už vtedy musela byť populácia dosť preriedená. A napriek tomu do súčasnosti sa zachovala genetická príbuznosť u 2 ľudí - teda po cca 50 až 70 generáciách po sťahovaní národov.

Jedna vec ma na týchto článkoch ale zaráža - prečo sa NIKDY neuvádza, s akou skupinou obyvateľstva boli príbuzní - s Germánmi, Slovanmi či nejakou neznánou skupinou. Možno tým výskumníkom vyšlo, že mali slovanský pôvod a nechceli celé dejiny obrátiť hore nohami. Pretože jediným výskumom by poslali "do kytek" okrem teórie sťahovania národov aj teóriu o tom, že Slovania ešte pred 2000 rokmi žili len kdesi v ruských stepiach.

Sú to len špekulácie, ale myslím celkom odôvodnené.

P. Harabaska 13.11.2019 17:52

Každopádně jde o starost zbytečnou. V Německu dnes vyrůstá populace nová, obohacená o geny těch, kteří - podle přání bývalého německého prezidenta Gaucka - zajistí, aby nový Němec měl snědou pleť a kudrnaté vlasy.